Vojni rok za dijasporu na dobrovoljnoj osnovi

VOJNI ROK ZA DIJASPORU NA DOBROVOLjNOJ OSNOVI

Ministarstvo za dijasporu dostaviće narednih dana Ministarstvu odbrane Srbije i Crne Gore tekst Predloga izmene i dopune zakona o vojnoj obavezi, po kojem će naši državljani koji žive u inostranstvu biti oslobođeni obaveze služenja vojnog roka, izjavio je u Dizeldorfu Miodrag Jakšić, pomoćnik ministra za dijasporu u Vladi Republike Srbije.
Jakšić je u susretu sa predstavnicima srpskih klubova iz nemačke pokrajine Severne Rajne – Vestfalije precizirao da će služenje vojnog roka po tom predlogu biti na dobrovoljnoj osnovi a da ostali mladići mogu da «otkupe» vojnu obavezu plaćanjem iznosa od nekoliko hiljada evra koji će biti uplaćivani u fond za modernizaciju Vojske Srbije i Crne Gore.
Takav model vojne obaveze odavno primenjuju evropske zemlje koje, poput naše, imaju brojnu dijasporu. (KRAJ)

SLUŽBA ZA INFORMISANjE
MINISTARSTVA ZA DIJASPORU

MINISTRI SASLUŠALI PRIMEDBE DIJASPORE

U novoj zgradi Generalnog konzulata SCG u Diseldorfu preksinoć je organizovan susret predstavnika naših klubova, društava i udruženja iz ovog dela Nemačke sa delegacijom novoosnovanog Ministarstava za dijasporu Republike Srbije u kojoj su bili zamenik ministra Aleksandar čotrić i pomoćnik ministra Miodrag Jakšić.
U ime domaćina prisutne je pozdravila i rekla uvodnu reč v. d. generalnog konzula Aleksandra đorđević. Nakon toga usledila je diskusija koja je trajala više od dva sata u kojoj su učestvovali gosti i pedesetak predstavnika srpskih udruženja sa područja nemačke pokrajine Severna Rajna Vestfalija.
– Bićemo Vaše ministarstvo – rekao je na početku svog izlaganja Aleksandar čotrić govoreći o glavnim ciljevima upravo započetog obilaska evropskih gradova u kojima živi i radi veliki broj građana Srbije. On je dalje naglasio da međusobna saradnja treba da se odvija u trouglu – dijaspora, vlasti zemlje domaćina i vlasti Srbije.
Ovom skupu su prisustvovali i aktivno učestvovali udiskusiji i predstavnici Srpske pravoslavne crkve, arhijerejski namesnik za SRV, protojerej Jovan Marić iz Vupertala, protojerej đorđe Trajković iz Dortmunda i protojerej Sretoje Dušanić iz Diseldorfa. Diskutanti su spominjali već svima poznate teme (sudbina novca iz humanitarnog Fonda dijaspore, problemi dopunske škole na srpskom jeziku, slab odaziv mladih po klubovima i udruženjima, služenje vojnog roka, avio-prevoz…) a na na kraju skupa v. d. generalnog konzula Aleksandra đorđević se zahvalila svim učesnicima skupa na konstruktivnom doprinosu konstatujući da bi sličnih susreta u budućnosti trebalo biti i mnogo više.