VEčE ZA PAMćENJE SRPSKO POZORIŠTE ROđENO U GRADU NA MAJNI

U Frankfurtu je rođeno prvo Srpsko amatersko pozorište. To se dogodilo pre par dana, a taj događaj će ostati zapisan u istoriji srpske dijaspore i pamtiće se kao dan kada se u velikoj sali hrama Sv. Luke na Betoven placu u Frankfurtu rodilo prvo Srpsko amatersko pozorište. Bilo je to veče pozorišta, koje je trajalo puna dva sata, a na kome su izvedene tri pozorišne predstave. Prva predstava „ćirilični slovosan“ izvođena je i ranije, a ove večeri su je prvi put su pred publikom u Frankfurtu odigrali najmlađi učenici „Male škole ćirilice“. Drugu predstavu „U Zmajevom krilu“ odigrala je grupa starije dece.
I najzad, treća predstava. Premijera. Komediju „SMS-kafe kod Žila“ izvela je ova pozorišna družina koju čine i deca i odrasli.

čiki Jovi u čast

Druga predstava ove večeri „U Zmajevom krilu“ izvedena je i posvećena velikom srpskom pesniku Jovanu Jovanoviću Zmaju, koga je igrao čika đura.
„U Zmajevom krilu“ su igrala deca većeg uzrasta, Milić, Nataša, Julijana, Lazar, Nikola, Sanja, Lidija, Seka, Julija, Teodora, Jovana, Jelena, Tamara, Maja i Vuk, a pesnik Aleksandar Jovanović kao Ciga, bio je izvanredan, a publika je i njega i njegovog poznatog konja Putalja nagradila aplauzom na otvorenoj sceni.

Autor teksta i režiser „SMS-kafea…“ je pesnik Radosav Ignjatović, poznatiji kao čika đura, a jednu od glavnih uloga, lik ribara Mokrog, glumio je odlično i ubedljivo starešina frankfurtskog hrama, protojerej Stojan Barjaktarević i za to bio nagrađen burnim aplauzom publike. Aplauz ocu Stojanu bio je nagrada za glumački dar, ali i nagrada i zahvalnost publike, jer je on pokretač osnivanja „Male škole ćirilice“, koja pod okriljem crkve Sv. Luke na Betoven placu u Frankfurtu već nekoliko godina uspešno radi. Godinama deca strpljivo uče ćirilicu, a za crkvene duhovne akademije pripremali su recitale, kasnije skečeve, pa kratke pozorišne igrokaze i tako su deca zavolela glumu, ali i stekli svoju publiku u Frankfurtu.

Predstava „SMS-kafe kod Žila“ je naprečac osvojila publiku u punoj velikoj crkvenoj sali koja se na kraju, u ushićenju, podigla na noge. To se desilo kada su na scenu u ulozi Cigana muzičara izašli Milan Krajinović sa harmonikom i Filip Radukić sa gitarom u pratnji Ciganki igračica i kad su zajedno sa ostalim glumcima zapevali pesmu o „SMS maniji“, a na melodiju „Niška Banja, topla voda…“. Zavesa je spuštena, a aplauz nije prestajao. Tog momenta je bilo jasno da je u Frankfurtu rođeno Srpsko amatersko pozorište.

U predstavi „SMS-kafe kod Žila“ igrali su Branimir Mitrović, Lidija Kuburović, otac Stojan Barjaktarević, Aleksandar Jovanović, Suzana Rozgić, Aleksandar Krstić, Jelena Kitanović, Milić Pavlović, Damjan Krstić, a u ulozi Cigana Milan Krajinović, Filip Radukić, Serafim Barjaktarević, Jovana i Teodora Kitanović i Ciganče sa šeširom Dušan Kitanović. Neposredno po završetku predstave konzul Srbije u Frankfurtu Zorica Mladenović je, oduševljena, obećala da će i njena ćerkica priključiti pozorištu. Takođe, i zemljaci iz Bad Zodena i Hanaua raspitivali su se posle predstave jer žele da se i njihovi potomci uključe u rad ove škole i pozorišne družine.
U pauzama između pozorišnih predstava publika je imala priliku da čuje instrumentalno-vokalnu grupu „Koreni“, koja je nedavno osnovana pri „Maloj školi ćirilice“, sa solistom Jelenom Kitanović.