U Štutgartu se neguje srpska kultura

Razgovor sa profesorkom dopunske škole u nemačkoj regiji Baden Virtemberg, Biljanom Petrović, razbija sve predrasude o profesorskom pozivu koji podrazumeva predavanja, ocenjivanje, vođenje dnevnika rada…

Mnogo više od toga čini život profesora dopunske škole u rasejanju. Radna nedelja počinje i velikim delom se odvija, verovali ili ne, u vozu!

Ponedeljkom putuje za Ludvigsburg, utorkom u Vinenden, sredom u Šondorf, petkom u Kalf i Sindenfilgen, subotom je u Štutgartu.

„U svim punktovima imam 140 učenika, to je veliki broj, i on stalno raste tokom godine, što je moje plus…Ali, imam drastičnu razliku, u Soldenfingenu imam 50 učenika, a u Vinendenu svega 12 i to je minimum za funkcionisanje jedne grupe i jednog punkta“, kaže Biljana.

Velika podrška stiže od roditelja, članova Srpske pravoslavne crkve, srpskih klubova, svi voljni da pomognu, da se nađu kad zatreba…

„Suštinski sada vidim šta je dijaspora. Oni su izuzetno topli ljudi, velikodušni i veoma vezani za maticu i pronalaze humane načine da ostanu u vezi sa njom i da pomognu ljudima koji odatle dolaze“, ističe profesorka Petrović.

Oformljen je Savet roditelja i Školski odbor, realizuju se dogovorene aktivnosti i programi. Nedavno su ugostili mladu rediteljku Jelenu Radenović. Njen film Kuda dalje tretira sudbine 5 žena koje su otišle iz Srbije, za karijerom, suprugom, boljom prilikom, a glumačka radionica koju je održala oduševila je i roditelje i decu.

„Naravno da sam se pronašla u svakoj priči, i poželela da to pokažem Štutgartu i uspela“, kaže Biljana.

U junu će, za Vidovdan, ugostiti i književnicu za decu, Jasminku Petrović.

„Ona će biti gost na svim mojim punktovima, ulaziće u sve škole, radiće sa decom literarne radionice i deca će na jedan direktan način čuti srpski književni, izvorni jezik i razgovarati…“, kaže profesorka.

Bez knjiga na srpskom jeziku ne može se ni zamisliti škola, pa profesorka Biljana sa koleginicom Tatjanom već radi na formiranju prve školske biblioteke.