U Beču promovisana knjiga „Korona-osveta crne kraljice“ Vjere Rašković Zec

O bogatoj radnoj i profesionalnoj biografiji autorke, govorila je prof. Svetlana Matić, ističući da je dr Vjera Rašković-Zec rođena u Kninu, u porodici advokata dr Dušana Raškovića i Savke Lukijane Lukavac, a da se razvijala pored braće Sergija i Jovana, koji će kasnije postati ugledni lekari, a Jovan i osnivač Srpske demokratske stranke u Hrvatskoj.

Posle završene gimnazije i Fakulteta u Zagrebu, doktorat je stekla 1979. u Novom Sadu. Bila je srednjoškolski profesor, prosvetni savetnik, predavač na Univerzitetu u Pekingu i lektor Kornel univerziteta u SAD. Autorka je više od 200 stručnih radova, najviše iz metodike nastave jezika i književnosti, a jedan je od autora udžbenika od tri knjige „Moja domovina SFRJ“, za đake u inostranstvu.

Jedna od njene dve drame „Proljeća nedopjevana“, o nacističkom pogubljenju đaka u Šumaricama, izvođena je širom Srbije. U Zagrebu je 1983. objavila zbirku pripovedaka o našim radnicima u inostranstvu „Tvrda sredina kruha“ i „Latice jednog civjeta“ 1987. godine. Tokom NATO bombardovanja, organizovala je protestne mitinge u Beču, na kojima je svako veče recitovala pesme posvećene stradanju Srbije i njenih građana, koje je sabrala u zbirku pod naslovom „A onda sedamdeset i osam dana bi noć.“

Za knjigu poezije „Zavičaji stari; Zavičaji novi; Zli cvjetovi“, objavljenu 2004. u Beogradu, dobila je nagradu „Ivo Andrić“ za pisce dijaspore. Prvi roman „Dugo putovanje do srca“, objavila je u Rijeci 1968. i osvojila nagradu zagrebačkog „Telegrama“. Pre najnovije knjige s podnaslovom „Ćuš roman“ (ćuš je pogrdan naziv u Beču i na nemačkom jezičkom području za strance), objavila je romane: „Umorna ptica“ (1989), „Mrak“ (1990) „I ode Balkan u Jevropu (2001) i „Balkanski sindrom“ (2007). „Tamo amo po bjelome svetu“ 2010 godine i mnoge druge. Objavila je više od 200 stručnih i naučnih radova, najviše iz metodike nastave jezika i književnosti. Njene pesme su uvrštene u Antologiju nove austrijske lirike.

Knjiga „Korona-osveta crne kraljice“ je pisana u vidu dnevnika, koji su vođeni o koroni u četiri države: Srbiji, Hrvatskoj, Americi i Austriji. U knjizi zabeleženi intervjui lekara, akademika, ali i običnih ljudi koji su u starijoj dobi i imaju preko 60 godina. Kako je autorka naglasila, bila je samo relej stanica koja je upijala sve te izvore, iz tog tragičnog dnevnika. Stil kojim je napisana ova knjiga je prožet satirom i humorom. To je literarni doprinos autorke ovoj knjizi, koja je neke delove dramatizovala“, podvukla je Svetlana Matić, koja je naizmenično sa autorkom, čitala delove iz knjige.

Najviše interesovanja izazvalo je poglavlje o Novaku Đokoviću, koji je, kako je autorka naglasila, bio koleteralna šteta u vreme korone. Prisutni su govorili o ličnim iskustvima, vezanim za koronu, tako da je promocija imala interaktivni karakter. Prihod od prodatih knjiga, autorka je poklonila Društvu, čiji član od samog početka, njegovog osnivanja.

Prisutne je u ime Zajednice srpskih klubova u Beču pozdravio Luka Marković, predsednik i autorki uručio prelep buket cveća. U muzičkom delu programa, učešće je uzela Fimija Berak sa pesmom „Sa istoka sunce viri, pomozi nam Bože mili“.

Nakon promocije, priređeno je posluženje, a svojom kamerom ovaj kulturni događaj je zabeležio fotograf i kamerman Dušan Borisavljević, član ASKD „Vilhelmina Mina Karadžić“.

Sledeća manifestacija zakazana je 8. decembra 2022. godine u 17 sati, u ZSK u Beču. Tom prilikom će dr Mina Đurić, docent na Filološkom fakultetu u Beogradu, održati predavanje posvećeno Vuku i Mini Karadžić.

Detaljnije