TRADICIONALNI SUSRETI OMLADINE U RUSTU KRAJ FRAJBURGA

Trideset i dvoje mladih, po osam Srba i Albanaca sa Kosova kao i Arapa i Jevreja iz Izraela učestvovalo je ove nedelje na seminaru pomirenja naroda u čuvenom i najboljem zabavnom parku u Nemačkoj – „Evropa-parku“ u Rustu, kraj Frajburga. Ove susrete već tri godine zajedno organizuju Savet Evrope iz Strazbura i „Evropa Park“. Cilj druženja je da se mladi sedam dana, u luksuznom ambijentu, uz razne atrakcije, muzičke i umetničke tačke, zabave i zaborave na traume rata, prebrode netrpeljive situacije, obnove prekinutu komunikaciju i pokušaju ponovo da izgrade prijateljstva.
Mladi uzrasta od 16 do 20 (uz pratnju par starijih mentora) pričali su o svoji teškim životima, patnjama i osećanjima, stradanju najbližih, strahu da li će dočekati naredno jutro, zbegu, neprospavanim noćima i željama da se vrate u svoje domove. Na konferenciji za štampu, mlada Tijana Stevanović, rođena u Uroševcu, a smeštena u Vrnjačkoj Banji je istakla da je ona jedna od stotine hiljada proteranih Srba, koja bi želela da se vrati u svoj dom, ali da je to neizvodljivo. Ona je naglasila da je jako tužno što u gradu u kome je ona rođena više nema Srba i što se niko na to ne obazire.

Lepe želje

Pozdravljajući mlade vlasnik „Evropa Parka“ Roland Mak, koga je Savez Evrope proglasio ambasadorom mira i dobre volje, poželeo je mladima da pored svih kulturnih, verskih, političkih razlika pronađu mir, da ga održe i da stvaraju odlične međususedne odnose, bez kojih Evropa dana ne može da živi.

Srpsku stranu su pored Tijane Stevanović predstavljali još Marija đaković (16, učenica medicinske škole), Miloš Marinković (20, student građevine), Marko Stevanović (20, student stomatologije), Marijana Ščekić (30, student medicine), svi smešteni u Zvečanu kod Kosovske Mitrovice, zatim Mirjana Tanić (16, gimnazijalka) iz Svinjareva, takođe kod Mitrovice, pa Nemanja Blagojević (17, učenik srednje medicinske škole) iz Lipljana, Marko Lazić sela Bresja kod Kosova Polja (18, student elektrotehnike u Nišu), Milena Stolić (19, student engleskog) iz Prištine smeštana u Vrnjačkoj Banji i Dejan Antić (32, diplomirani ekonomski menadžer) iz Podujeva od 1999. godine smešten u Mitrovici.

Oni su govorili o svojoj situaciji, o životu u enklavama koja su svojevrsna geta, o nasilju, napadima, progonima, ubijanjima, o svakodnevnom strahu za goli život, o provokacijama koje dolaze svakodnevno od njihovih albanskim komšija, položaju izbeglica u Srbiji… Svi su izrazili nadu da će Kosovo i Metohija ostati u sastavu Srbije i podvukli da oni žele da ostanu na Kosmetu. Naglasili su da je zajednički život sa Albancima moguć, ali i podvukli da će, ako pokrajina dobije nezavisnost, svi Srbi napustiti Kosovo i potražiti smeštaj u Srbiji ili nekoj stranoj zemlji.

Francusko-nemački primer

Majkl Rafael ispred Saveta Evrope je ponovio da je svrha seminara da mladi nauče da mogu i pored problema koji su doživeli od druge strane da žive zajedno.
– Možda ne možemo da budemo najbolji prijatelji, ali za početak ne moramo jedni druge da mrzimo – naglasio je Majkl Rafael, u ime Saveta Evrope, navodeći primer dugogodišnju netrpeljivost Nemačke i Francuske, a danas dve jake države, koje pomažu jedna drugoj.