TESLINO MEMORIJALNO DRUŠTVO POVODOM 60-GODIŠNJICE SMRTI MILEVE MARIć-AJNŠTAJN

Teslino memorijalno društvo iz NJujorka će u saradnji sa svojim ogrankom u Švajcarskoj nastojati da se, u okviru obeležavanja 60-godišnjice smrti Mileve Marić-Ajnštajn, ispravi makar deo nepravde koji je nanesen ovoj Srpkinji, genijalnom fizičaru i supruzi slavnog Alberta Ajnštajna. Dr LJubo Vujović, generalni sekretar društva, podseća da Mileva Marić-Ajnštajn nije bila samo prva supruga velikog naučnika nego i koautor teorije relavititeta i saradnik koji je za Ajnštajna pravio matematičke kalkulacije i pomagao mu u radu.

„Ajnštajn je publikovao svoje najveće naučne radove do 1905. godine, kada je bio u braku sa Milevom. Postoje novi dokazi o velikoj ulozi Mileve Marić u Ajnštajnovom radu, koji su publikovani u ‘Pismima Alberta Ajnštajna i Mileve Marić’. Nažalost, pisma Mileve Marić su u izvesnoj meri korigovana. Ajnštajn je dobio Nobelovu nagradu 1921. godine i sav novac od nje dao je Milevi Marić, mada nije zvanično priznao Milevinu ulogu u teoriji relavititeta i drugim radovima, stoji u saopštenju na kojem se sem dr Vujovića kao potpisnika navode i imena Petra Stojanovića, osnivača Teslinog društva Švajcarske, prof. dr Jasmine Vujić, potpredsednika Teslinog memorijalnog društva NJujorka i dr Mihaila Runda, sekretara Teslinog memorijalnog društva za Nemačku.

Spomen-ploča

Teslino memorijalno društvo iz Švajcarske će u okviru obeležavanja godišnjice, na groblju na kom je sahranjena Mileva Marić Ajnštajn u Cirihu postaviti spomen-ploču koja je uklonjena sa njenog groba zbog toga što niko nije plaćao grobarinu. Spomen-ploča će biti postavljena na ulazu u groblje, kažu u Teslinom memorijalnom društvu u NJujorku.
Srbija je, kako je pisao naš list, zatražila da se parcela broj 3 obeleži kako dolikuje, a vlasti u Cirihu su to odobrile u decembru 2004. To što još nije postavljeno nikakvo obeležje je greh srpskih vlasti.

Sovjetski naučnik, profesor Abraham Joffe tvrdio je da je video originalne spise o teoriji relativiteta potpisane sa „Einstein-Mariti“ (Marić), da je u toku štampanja ovog dela iščezlo ime Mariti, a ostalo samo ime Ajnštajna kao jedinog autora, navodi se takođe u saopštenju.
Teslino memorijalno društvo iz NJujorka pozdravlja odluku da se u Novom Sadu formira muzej Mileve Marić-Ajnštajn i predlaže da to bude spomenik delu Mileve Marić i Alberta Ajnštajna, takođe da i 60-godišnjica od smrti ove znamenite Srpkinje protekne u okviru doprinosa koji su istaknuti pojedinci našeg naroda dali razvoju nauke u svetu.