‘Tesla’ otvara vrata saradnje

Delegacija Vlade Srbije završava posetu Americi, nakon uspešnog predstavljanja sedam projekata naučnim institucijama i odgovarajućim vladinim organizacijama, s namerom da američka strana pruži finansijsku podršku za njihovu realizaciju (projekti su povezani sa „Tesla akceleratorskim instalacijama“ beogradskog Instituta „Vinča“). U delegaciji su bili profesor Aleksandar Sedmak, asistent ministra za nauku i zaštitu životne sredine, dr Nebojša Nešković, vođa „Tesla projekta“ i njegov zamenik dr Jožef čomor.

NJihovu posetu Americi pripremila je i organizovala američka ambasada u Beogradu. Posle važnih susreta sa američkim zvaničnicima i naučnicima članovi naše delegacije ne kriju optimizam za mogućnost naučne, tehnološke i medicinske saradnje sa američkim kolegama.

– Američka ambasada u Beogradu o ovim projektima je razmišljala i 1991. godine, kada smo takođe planirali saradnju, ali je sve, iz poznatih razloga, otišlo u vetar. čekali smo pravi momenat i, evo, ambasada nam je otvorila vrata vladinih institucija u Vašingtonu. U organizaciji naše posete mnogo je pomogla naša ambasada u Vašingtonu. Ambasador Ivan Vujačić i njegovi saradnici učinili su mnogo za prezentaciju ovih projekata i omogućili nam važne kontakte.

Uzvratiti medicinskim uslugama

Za realizaciju projekata iz oblasti medicine neophodno je obezbediti šest miliona dolara, koje dr Nebojša Nešković očekuje od američkih partnera, uz napomenu da bi se brižljivo planiranim oblicima saradnje naša zemlja mogla adekvatno odužiti pružanjem specifičnih usluga.
– Neophodno je napraviti detaljan program koji bi koordinisalo Ministarstvo zdravlja. Ono što mi možemo da ponudimo jeste specifična medicinska usluga, visokostručna i kvalitetna, uz to i jeftina medicinska usluga za američke građane i vojno osoblje u regionu, a predložili smo i mogućnost za specifičan angažman naših mladih lekara u američkim zdravstvenim institucijama za veterane, u kojima imaju nedostatak zdravstvenog osoblja. Naši domaćini su stupili u kontakt sa odgovarajućim službama, prvi odgovor na ovu inicijativu je pozitivan i to su prvi važni koraci. Tih šest miliona dolara koje pominjemo doći će iz različitih izvora. Kod nas će početi rutinska proizvodnja jednog radiofarmaceutika otprilike do kraja septembra 2006. godine. Sada je na našoj vladi da napravi prave poteze – kaže Nešković.

Zahvalnost dugujemo i gospodinu DŽonu Sejloru, predsedniku Srpsko-američkog poslovnog saveta, koji nam je dao izuzetnu podršku. Mi smo našim sagovornicima predstvili sedam projekata u vezi sa projektom „Tesla“, koji obuhvata izgradnju i korišćenje akceleratorske instalacije „Tesla“ Instituta za nuklearne nauke u Vinči. To je trenutno najveći naučno-tehnološko-medicinski projekat u našoj zemlji. Cilj naše posete bio je da u nekoliko vladinih institucija predstavimo paket od sedam projekata, koje predviđamo za naučno-tehnološku i medicinsku saradnju sa Amerikom. To su projekti iz oblasti nauke o materijalima, radijacione biologije, razvoja radiofarmautika, nuklearne tehnologije, akceleratorske tehnologije, pozitronske emisione tonografije i protonske terapije – kaže za „Vesti“ dr Nebojša Nešković.

Delegacija je imala razgovore u Stejt departmentu, Nacionalnoj fondaciji za nauku, Nacionalnom institutu za zdravlje, Ministarstvu za energetiku.
– Primljeni smo i u Komitetu za nauku američkog Kongresa i razgovarali sa kongresmenom Kurtom Veldonom, koji je i član Srpsko-američkog kokusa. Izuzetno smo zadovoljni razgovorima koje smo vodili i mogućnostima za saradnju koje smo uočili. Uvideli smo kanale kojima ta saradnja može ići, a očekujemo uspostavljanje dugoročne saradnje između Instituta „Vinča“ i Nacionalne laboratorije u Brukhejvenu (Long Ajland), kao i dugoročnu saradnju Kliničkog centra Srbije i Opšte bolnice u Masačusetsu. Sa obe strane su adekvatni partneri, američke institucije koje sam pomenuo su u samom vrhu nauke i medicine. Uveren sam da prve rezultate saradnje možemo očekivati za tri do pet godina, a ovo može biti odličan osnov za mnogostruku korisnu saradnju u budućnosti.