Tajne CIA u Bondstilu

ALVAR ŽIL ROBLES IZ SAVETA EVROPE O ZATOčENICIMA AMERIčKE BAZE NA KOSMETU

TAJNE CIA U BONDSTILU

• Otvoreno pitanje da li je „Bondstil“ služio kao baza za rotaciju zatvorenika prevoženih avionima CIA između Avganistana, Bliskog istoka, Evrope i Gvatanama

Komesar Saveta Evrope za ljudska prava Alvar Žil Robles izjavio je da je bio šokiran onim što je video pre tri godine u pritvorskoj jedinici američke vojne baze Bondstil na Kosovu, piše francuski „Mond“. Robles tvrdi da je dan posle posete, u septembru 2002. godine, zatražio da se „obustave metode pritvora i razmontiraju instalacije koje su podsećale na Gvantanamo, bazu na Kubi, u kojoj vlasti SAD drže osumnjičene teroriste i pripadnike Al Kaide. Dobio je, kako kaže, uveravanja da će to biti učinjeno u narednoj godini, ali dodaje da je od tada mnogo toga ostalo pod znakom pitanja.
Robles navodi da je u Bondstilu video zatvor sa barakama koje su bile ograđene bodljikavom žicom (kao što je u Gvantanamu), kao i četiri zatvorenika severnoafričkog porekla, dok su drugi izgledali kao lokalno kosovsko stanovništvo. Bradati zatvorenici bili su u posebnim ćelijama, neki su čitali Kuran, svi su bili obučeni u narandžaste zatvorske uniforme kao u Gvantanamu. Po zvaničnoj verziji, četvoricu stranaca je uhapsio Kfor „kod granice s Makedonijom“, a njihovo pritvaranje je bilo od važnosti za „bezbednost“ Kosova.

Tortura na Kosovu

Ambasador SCG pri SE u Strazburu Slađana Prica takođe je izjavila da je iznenađena što „komesar SE za ljudska prava tek sad daje izjave o onome što video 2002. na Kosovu“. Ona kaže da je SCG potpisnica evropske konvencije o sprečavanju torture, ali da se ne primenjuje na Kosovu.
– Razlog za neprimenjivanje te konvencije jeste taj što NATO i Kfor nikada nisu dozvolili predstavnicima Komiteta za sprečavanje torture SE neometan pristup svim zatvorima i bazi Bondstil kako to konvencija propisuje – rekla je Prica.
Ona je dodala da je SE u više navrata zvanično saopštio da je generalni sekretar ove organizacije Teri Dejvis tražio od NATO-a da se članovima Komiteta za sprečavanje mučenja omogući pristup svim zatvorima na Kosovu, ali konkretnijeg odgovora do sada nije bilo.

„Mond“ navodi da u Bondstilu, kao i Gvantanamu, zatvorenici nisu imali pravo na kontakt s advokatom, niti su bili deo bilo kakve pravosudne procedure, dok je njihovo poreklo bilo u izvesnoj meri zamagljeno. Komesar SE za ljudska prava rekao je da mu je jedna pripadnica američke vojske, koja je bila član osoblja zatvora, objasnila da je došla u Bondstil posle službe u Gvantanamu.
Po Roblesu, mnoga pitanja ostaju otvorena: da li je Bondstil služio kao baza za rotaciju zatvorenika prevoženih avionima CIA između Avganistana Bliskog istoka, Evrope i Gvatanama i pod čijom je jurisdikcijom za Bondstil i ima li ona tajne zatvore?
Napominjući da je pre dve godine Žil Robles napisao izveštaj o Kosovu u kome samo usput pominje Bondstil, „Mond“ navodi da je komesara za ljudska prava u bazu odveo francuski general Marsel Valanten, tadašnji komandant Kfora, „kome je bilo očigledno neprijatno zbog stanja zatvorenika“.

Zašto tek sada?

Povodom intervjua Žila Roblesa objavljenog u „Mondu“, švajcarski senator Dik Marti, izvestilac Komiteta za ljudska prava SE o tajnim zatvorima CIA, rekao je da ga „čudi što sve to Robles pominje tek sada“ i najavio da će stupiti u kontakt sa njim radi upotpunjavanja svog izveštaja.

Robles po objavljivanju intervjua u „Mondu“ nije bio dostupan novinarima, a njegov portparol DŽon Dalisten demantovao je za „Vesti“ da nije istina da je general Valanten pratio komesara za ljudska prava 2002. u Bondstilu na Kosovu kao što to navodi „Mond“ pripisujući ove reči Valantenu.
– Sve ostalo što je komesar Robles rekao za „Mond“ on je u osnovi već naveo u svom izveštaju o poseti Kosovu 2002. kada je rekao da se tamo nalaze zatvorenici zatočeni bez pravne procedure, ali tada na to niko nije obraćao pažnju. Komesar je napisao izveštaj na četiri strane, ali to medije, pa ni Skupštinu Saveta Evrope nije mnogo zanimalo. Sada je u pitanju novi kontekst: istraživanje navoda o tajnim zatvorima CIA. Rekao bih da je nameštaj ostao isti, ali se promenilo svetlo – rekao je DŽon Dalisten, portparol Žila Roblesa.

Sumnjiva mesta u Evropi

Žil Robles kaže da je tek sad progovorio o Bondstilu, pošto je pokrenuto pitanje postojanja tajnih pritvorskih centra CIA evropskim i drugim zemljama i specijalnih letova kojima su osumnjičeni teroristi prebacivani na tajne lokacije u različitim zemljama.
– Ne mogu da uspostavim vezu između tih informacija i baze Bondstil zato što ne raspolažem konkretnim elementima o tom pitanju – rekao je Žil Robles, ali je dodao da bi trebalo zatražiti objašenjenja o toj bazi na Kosovu, kao i o drugim sumnjivim mestima u Evropi.