Sveštenik iseljava Vladiku

Da se situacija u „pobunjenoj“ Crkvenoj opštini Minhen ne smiruje, nego naprotiv, zaoštrava potvrđuju i poslednji događaji. Naime, „Crkvena opština Minhen e.V. u likvidaciji“ poslala je putem svojih advokata pismeni otkaz vladici srednjoevropskom Konstantinu za korišćenje prostorija u Crkvenom centru u Minhenu. Reč je o prostorijama koje je koristila Eparhijska kancelarija u Minhenu.
U pismu od 26. septembra sudski izvršitelj je naveo i rok do koga prostorije Centra vladika Konstantin i njegovi saradnici moraju napustiti, a istekao je juče – 6. oktobra.

Da li to znači da će vladika Konstantin na povratku sa jesenjeg Arhijerejskog sabora, koji se upravo održava u Beogradu, bukvalno zateći lične stvari napolju, pod najlonom?
– Sve je moguće, kako je počelo dobro će biti i da me ne isele i iz stana koji sam iznajmio u Minhenu – pomalo sarkastično za „Vesti“ komentariše događanja u sedištu Eparhije srednjoevropske vladika Konstantin, sa kojim smo razgovarali u pauzi zasedanja Arhijerejskog sabora.

– Ta grupa pobunjenih parohijana, na čelu sa protojerejem-stavroforom Slobodanom Milunovićem, nije dala otkaz samo meni nego i trojici minhenskih sveštenika – protojerejima Branislavu čortanovačkom i Marinku Rajaku, te jereju Vidoslavu Vujasinu. Ono što u svakom slučaju sa sigurnošću tvrdim je da iza naloga koji smo dobili od advokata stoji upravo sveštenik Milunović, koji je svojim potpisom dao za to punomoć – tvrdi vladika Konstantin i kaže da je i za njega sada „misterija“ šta će se dalje dešavati u ovoj crkvenoj opštini. On dodaje da danas u minhenskoj crkvi treba da budu služene Zadušnice

– Sutra treba da se održi liturgija, ali sveštenici sa kojima sam razgovarao nisu sigurni da će biti u prilici da služe jer se boje da će, možda, biti sprečeni da uđu u crkvu i prostorije Centra – ističe vladika Konstantin.
– Ostaje mi jedno da se zapitam da li je Pravoslavna crkva u Minhenu i pripadajući joj Centar zaista vlasništo sveštenika Slobodana Milunovića, jer se on ponaša, kao da su njegova privatna prćija. A ako je tako, onda ja zaista tamo nemam šta da tražim – rezignirano zaključuje vladika i kaže da će ipak sačekati da o svemu konačno reč daju nemački civilni sudovi, pred kojima će se, očigledno, na kraju ovaj problem i rešavati.
„Crkvena opština Minhen e.V. u likvidaciji“ je Pokrajinskom sudu u Minhenu, preko advokata, poslala i tužbu u kojoj traži da oni brinu i kontrolišu da li će vladika Konstantin i njegovi saradnici u određenom roku napustiti prostorije Centra, ali i izmiriti dugovanja za korišćenje prostorija.

Parohijani koji se zalažu za promene u CO Minhen zahtevaju da se Crkvenoj opštini Minhen vrati status pravnog lica i izvrši izbor novih organa, da se vladika Konstantin sa saradnicima iseli iz prostorija Crkvenog centra, a protojerej-stavrofor Slobodan Milunović ne šalje u Bremen, već bude vraćen na svešteničke i administrativne dužnosti u CO Minhen. Ti zahtevi ponavljani su na četiri do sada održana sastanka kojima je u proseku prisustvovalo više od 200 parohijana. Novi, peti sastanak najavljen je za sutra, u prostorijama Crkvenog centra, odmah posle liturgije.

„Ciriški scenario“

Vladika Konstantin kaže da je u Minhenu na delu „ciriški scenario“, gde su svojevremeno vladiki Konstantinu, posle sukoba sa lokalnim sveštenikom Draškom Todorovićem, sudskim putem zabranili ulazak u crkvu u Elizabeten štrase. Spor u Cirihu na kraju je završen osnivanjem Druge ciriške parohije, koja se nalazi pod jurisdikcijom vladike Konstantina.

Veronauku u škole

„Vladika srednjoevropski Konstantin zatražio je uvođenje veronauke za srpsku pravoslavnu decu na celom području Nemačke“, prenosi Evangelistička novinska agencija EPD. „Preduslov za uvođenje pravoslavne veronauke je da se SPC u Nemačkoj prizna kao ustanova javnog prava.“
Vladika Konstantin je objasnio da je do sada propalo više pokušaja da naša crkva dobije takav status. Kao razloge za negativan ishod pregovora sa nemačkom državom vladika navodi političku situaciju za vreme devedesetih godina prošlog veka i ratove na prostoru nekadašnje Jugoslavije.
SPC u Nemačkoj deluje u 34 parohije i broji oko 350.000 vernika, a u celoj državi, prema nekim podacima, živi oko 1,5 miliona pravoslavaca. Do sada je pravoslavna veronauka uvedena u svim vrstama škola samo u pokrajinama Severnoj Rajni Vestfaliji, Hesenu i Donjoj Saksoniji. Deca koja žele da pohađaju tu nastavu trebalo bi da pripadaju „Organizaciji pravoslavne crkve u Nemačkoj“.