Srpskim danom na Nijagari obelezen Vidovdan

Na imanju crkve Svetoga đorda na Nijagari proteklog vikenda je, 57. put zaredom, održana vidovdanska proslava pod imenom „Srpski dan“.
Ovaj skup, po tradiciji, okuplja hiljade naših iseljenika iz južnog Ontarija i okolnih americkih država – NJujorka, Pensilvanije, Ohaja i drugih.
Bora Dragaševic, predsednik Srpske narodne odbrane u Kanadi, koja je uz Crkveno-školsku opštinu „Sveti đorde“ organizator ovoga piknika, nije krio zadovoljstvo brojem posetilaca isticuci da ih je u subotu bilo najmanje cetiri hiljade, a u nedelju i više.
Glavni govornik na „Srpskom danu“ ove godine je bio dr Tomas Fleming, direktor „Rokford instituta“ iz Cikaga i urednik magazina „Cronicles“. Iako je njegov principijelan i odbrambeni stav prema srpskom narodu, kao i izrazito kriticki prema ulozi SAD i NATO u modernom svetu, uglavnom poznat našim ljudima, njegovo obracanje je izazvalo veliku pažnju prisutnih.

Karta do otadžbine

„Western Union“ je podelio veliki broj nagrada deci koja su se takmicila u više zabavnih igara, a bio je i sponzor izuzetno vredne nagrade, besplatne avionske karte do Beograda. Na izvlacenju je najviše srece imala Mira Spasic. NJu uskoro ocekuje putovanje u otadžbinu.

Tema je bila Crna Gora i nastojanja za duhovno i politicko jedinstvo Srbije i Crne Gore, što je inace odskora postalo predmet velikog interesovanja i istraživanja dr Fleminga (nedavno je objavio knjigu „Crna Gora – raspolucena zemlja“). Fleming je crnogorske separatiste nazvao izdajnicima svoga naroda, objašnjavajuci genezu separatisticke ideje u Crnoj Gori i pokušaj odvajanja od Srbije.
Prisutnima se obratio još jedan stari znanac i prijatelj, novinar Skot Tejlor, koji se upravo vratio sa još jednog putovanja po Balkanu, posebno Kosovu. On je medunarodnu upravu u južnoj srpskoj pokrajini ocenio potpunim debaklom jer se Srbi, po njegovim recima, tretiraju kao gradani ne drugog, vec treceg reda, što je izneo i u svojim tekstovima za kanadsku štampu.
Medu govornicima je bio i advokat Aleksandar Malic, prvi potpredsednik Srpskog narodnog saveza iz Pitsburga, najstarije srpske organizacije u Americi.

Izbor kraljice

Za tradicionalni izbor kraljice „Srpskog dana“ konkurisale su cetiri kandidatkinje: Ivana Vitomir, Jasmina Vraneševic, Jelena Vicentic i Marina Brankovic. Prikupile su ukupno 12.231 dolar dobrovoljnih priloga, a kompletan iznos ce biti upucen srpskoj sirocadi i ostaloj ugroženoj deci na Kosovu. Za kraljicu je proglašena Ivana Vitomir iz Nijagare, koja je sakupila najveci deo tog iznosa. Sve kandidatkinje su dobile po zlatni prsten, poklon Srpske narodne odbrane.

U umetnickom delu programa lepotu narodnih igara iz zavicaja prikazala su cetiri ansambla: grupa „Studenica“ iz Nijagare, „Opancici“ iz NJujorka, „Avala“ iz Hamiltona i „Oplenac“ iz Misisage, koji se više puta potvrdio kao najbolja folklorna grupa u Kanadi. Najavljena folklorna grupa „Branko Radicevic“ iz Zemuna nije uspela da dode na smotru jer kanadska vlada odobrila vize za samo 30 od ukupno 60 clanova ovog ansambla.
U sportskom delu programa organizovan je turnir u malom fudbalu. Medu 14 ekipa, koliko ih je nastupilo, najbolji su bili Ujedinjeni Srbi iz Ošave.
Drugoga dana odigrana je utakmica u fudbalu i izmedu izabranog tima Srba i ekipe sponzora sportskog i decjeg dela programa, kompanije „Western Union“. U ekipi sponzora nastupili su igraci iz cak 14 zemalja, što je, tvrde organizatori, njihov odgovor na upravo završeno Svetsko prvenstvo u fudbalu.