Srpski čarobnjaci u rukavicama

Australija se ponosi svojim ragbi liga spektaklom koji je poznat pod nazivom “State of Origin“ (Država porekla), ali daleko manje ljudi zna da isti takav duel selekcija Novog Južnog Velsa i Kvinslenda postoji i u fudbalu.

Razlikuje se ime, pošto se fudbalski duel dve države sa istoka Australije zove Gib-Masters kup, ali je koncept veoma sličan, s tim da u fudbalu ovaj meč ne igraju igrači iz profesionalnih, već iz poluprofesionalnih klubova, koji su članovi NPL 1 liga Kvinslenda i NSW.

Ove godine je trofej otišao u ruke selekcije Novog Južnog Velsa, koja je posle nerešenog rezultata 2:2 pobedila na penale – 4:2, a apsolutni junaci trijumfa „plavih“ bili su srpski golmani Nenad Vekić i David Bradašević, članovi sidnejskih klubova Markoni Staljons i Rokdejl Ilinden. Njih dvojica su bratski podelili minutažu i svako je branio po poluvreme – Bradašević prvo, a Vekić drugo.

U odlučujućoj penal seriji gol Novog Južnog Velsa čuvao je Vekić, koji je odbranio dva šuta igrača Kvinslenda sa 11 metara i izrastao u najvećeg heroja pobede svog tima.

– Zaista je bio divan osećaj predstavljati NSW u ovoj utakmici. Pogotovo kada se zna da je ovaj fudbalski State of Origin obnovljen upravo ove godine, posle čak 16 godina prekida. Inače, ovo takmičenje ima izuzetno dugu tradiciju i počelo je da se održava još 1890. godine – kaže Vekić za „Vesti“.

Odlični čuvar mreže koji je navikao na uspehe i u dresu Markonija, posebno ističe da je jedan od dva penala odbranio bivšem reprezentativcu Australije.

– U prvoj seriji sam skinuo šut Tomu Striklandu, a u poslednjoj Majklu Tvejtu, nekadašnjem članu Sokerusa. Svima nam mnogo znači pobeda jer je poznato kakav je sportski rivalitet između Novog Južnog Velsa i Kvinslenda. Presrećan je bio i naš selektor Luk Vilkšir, takođe bivši reprezentativac Australije – kaže Vekić.

Nenad Vekić i David Bradašević sa osvojenim peharom

Treba istaći i da su gosti iz NSW uspeli da se vrate u igru u samom finišu utakmice odigrane u Brizbejnu. Naime, Kvinslend je vodio sa 2:1 do drugog minuta nadoknade vremena, kada je napadač Markonija Čarls Lokolingoj pogodio za izjednačenje. Prethodno je Vekić zaustavio nekoliko opasnih pokušaja domaćih igrača, po izuzetno teškom terenu jer je tokom većeg dela meča u Brizbejnu pljuštala kiša.

I David Bradašević je bio na visini zadatka u prvoh 45 minuta i potvrdio zašto je tokom sezone bio jedan od najzaslužnijih za prvo mesto ekipe Rokdejla u NPL 1 Novog Južnog Velsa.

Srpski fudbalski talenat nije neka velika novost u Australiji, jer smo kroz decenije dali ovdašnjem fudbalu plejadu sjajnih igrača. Ali, sada po prvi put u istom trenutku srpska zajednica ima dva vrhunska golmana, čiji kvalitet uveliko prevazilazi okvire NPL takmičenja.

S obzirom na to da su obojica u dobrim golmanskim godinama (Vekić ima 30, a Bradašević 27), nije nemoguće da ih jednog dana gledamo i na terenima A-lige. Kako dobro brane, sigurno da zaslužuju mesto u elitnoj diviziji australijskog fudbala.

Rale Rašić je dobio dres od predstavnika FS NSW

Rale Rašić kao talija

Pred polazak u Kvinslend na Gib-Masters kup, reprezentacija Novog Južnog Velsa je održala svečanu promociju dresova za ovaj meč. Specijalni gosti bili su legendarni Rale Rašić i nekadašnji ragbi liga as Robi Fara, koji su od Fudbalske federacije NSW dobili dresove s njihovim imenima.

Rašić je bio centralna figura svečanosti. Proslavljeni selektor reprezentacije Australije i ikona ovdašnjeg fudbala na sebi svojstven način prepričavao je igračima Novog Južnog Velsa dogodovštine i anegdote iz svoje bogate karijere i očigledno ih silno motivisao za ovu značajnu utakmicu.

Чланак Srpski čarobnjaci u rukavicama се појављује прво на Vesti online.