Српска школа „Свети Сава“-Крос РТС

Идеја о оснивању Кроса Радио Београда зачета је у јесен 1990, а 20. априла 1991. године, на хиподрому у Сремској Митровици одржан је Први крос Радио Београда. У 23 трке циљем су прошла 6373 такмичара. Радио Београд је тада први пут вршио пренос једног крос такмичења у трајању од 4 сата и 45 минута. Крос се брзо развијао и због тога као најмасовнија приредба у југоисточном делу Европе добија име целе медијске куће – Крос РТС-а. Број такмичара из земље и иностранства се повећавао из године у годину, а рекорд је остварен на 8. кросу са 7386 тркача. Године 2000. Крос РТС-а мења физономију и добија још један део „Нека трчи Србија“ који се данас зове Крос РТС-а кроз Србију. Тада је у 147 општина Србије истовремено трчало 518700 ученика, и била је то масовност за Гиниса и за писану честитку Финца Карла Олафа Хомена, представника европске алтлетске асоцијације.
7. априла 2001. године заживео је и „Крос РТС-а у дијаспори“. Трчала су српска деца у осам европских земаља, а ове године крос се први пут одржао и у Италији. Наставнице српске допунске школе „Свети Сава“ из Вићенце организовале су крос у осам градова на северу Италије, а у наставку можете прочитати и њихов извештај.

„Настава у Допунској школи „Свети Сава“ изводи се у 8 градова, у 13 школских група. Ове школске године школу је уписало 260 ученика и 11 предшколаца. Број ученика са којима радим је 148 и то у Вићенци, Арзињану, Басану дел Грапа и Валдању. Моја колегиница Ивана Марјановић организовала је крос на наставним пунктовима у Роверету, Скију, Алонтеу и Торију ди Квартезоло. У Вићенци радимо обе, и са најмлађима смо заједно организовале ово лепо такмичење. Због просторне удаљености места у којима се изводи допунска настава на српском језику, крос је организован различитих дана, јер је настава спроводи викендом и у послеподневним сатима током недеље, након похађања часова у редовној италијанској школи. Од четири града у којима предајем, крос је организован у три. На једном наставном пункту није било могуће организовати због непостојања адекватних и безбедних услова. У осталим местима крос смо организовали на различитим местима, од парка до игралишта. Дужина стазе је износила око 200м.
Трчали су посебно дечаци, посебно девојчице. Такмичење је организовано по узрастима: 1.-3.разред, 4.-5.разред и 6.-8.разред.

Атмосфера је била изузетна, навијачка, ученици су бодрили једни друге, а колико се крос допао ђацима, на крају су трчали сви заједно или да одмере снагу са сестром или братом, другом и другарицом. Чак су и родитељи изразили жељу да се такмиче. Одазив је био изузетан.

Победници:
Вићенца- 1.-3. разред, најбољи такмичари Михајло Кузмић, Стефан Кутић и Павле Петковић а најбоље такмичарке Вања Стојковић, Јелена Илић и Мина Савић. 4.-5. разред, најбољи такмичари Никола Богић и Данило Младеновић, најбоље такмичарке Вера Јовановић, Теодора Радосављевић и Анастасија Страиновић. 6.-8. разред, најбољи такмичари Лазар Гојковић, Никола Игњатовић и Столе Кутић, најбоље такмичарке Јана Ивановић, Емилија Рајковић и Анђела Кутић.
Арзињано- 1.-3. разред, најбољи такмичари Јован Миловановић, Новак Миловановић и Матеја Ивановић, најбоље такмичарке Анастасија Јанковић, Милица Будић и Кристина Станковић. 4.-5. разред, најбољи такмичари Јован Јовић, Михајло Станковић и Стефан Илић, најбоље такмичарке Теодора Илић, Милијана Ивановић и Ања Нешић. 6.-8. разред, најбољи такмичари Никола Миловановић, Јован Јеремић и Андреа Илић, најбоље такмичарке Дебора Јовановић, Софија Станковић и Катица Ђорђевић.
Басано дел грапа- 1.-3. разред, најбољи такмичари Матеја Митић, Матија Алексић и Лазар Пауновић, најбоље такмичарке Анђела Додић, Анђела Перић и Мартина Настић. 4.-5. разред Огњен Додић, Иван Делић и Никола Јанковић Левкић, најбоље такмичарке Јана Марковић и Марија Белтрамело. 6.-8. разред, најбољи такмичари Дарко Максимовић, Мићо Макимовић и Андреја Алексић, најбоље такмичарке Леа Пауновић, Катерина Белтрамело и Јована Јанковић.

Наставник, Оливера Абадић“

„Због специфичности рада и просторне удаљености места у којима се изводи Допунска настава на српском језику у Републици Италији, крос је организован на више наставних пунктова. Колико деца воле спорт и колико радости им доноси трчање у природи, показали су ученици пет одељења Допунске наставе на српском језику.

У Вићенци и околним градовима наставни пунктови су удаљени један од другога више десетина километара. Крос је реализован у пет одељења, у оквиру слободних активности, уз учешће ученика који су желели да се такмиче у трчању. Учествовале су све школске групе у градовима Вићенца, Тори ди Квартезоло, Скио, Алонте и Роверето. Више од осамдесет ученика је показало жељу да се такмичи у трчању и придружи овој великој и лепој акцији из отаџбине.

У суботу, 20.маја колегиница Оливера Абадић и ја реализовале смо крос за ученике који наставу похађају пре подне. Присуствовали су и родитељи наших ђака. Стаза је била школско двориште, њена дужина 200м, а деца су подељена према узрасту. Трчали су ученици који похађају први, други и трећи разред, затим ученици четвртог и петог разреда, те ученици шестог седмог и осмог разреда. У првој трци победила је ученица Вања Стојковић, друго место заузела је Јелена Илић, а треће Мина Савић. У категорији млађих дечака победио је Михајло Кузмић, друго место заузео је Стефан Кутић, а треће Павле Јанковић.

У суботу, 20.5.2017. године одржан је крос на наставном пункту Скио. Стаза је била школско двориште, њена дужина 200м, а деца су подељена према узрасту.

У категорији девојчице које похађају први, други и трећи разред победила је ученица Невена Петковић, друго место заузела је Сара Милосављевић, а треће Сара Младеновић. У категорији млађих дечака победио је Војин Вукелић, друго место заузео је Марко Менегуцо, а треће Марко Тривунчевић.

Од девојчица које похађају четврти, пети и шести разред победила је ученица Бојана Ђурић, друго место заузела је Анђела Станковић, а треће Сара Тривунчевић.

Од дечака који похађају четврти, пети и шести разред победио је Немања Лазић, друго место заузео је Михајло Јанкић .

Од девојчица које похађају шести, седми и осми разред победила је ученица Мартина Филиповић, друго место заузела је Теодора Богатинов.