Smederevo za nostalgičare

Tomislav Stevanović je hroničar svog vremena i svog grada, Smedereva.

U korice svoje knjige Kad se uželiš Smedereva spakovao je promene koje su odredile sudbinu grada na Dunavu, od građanske varošice do industrijskog grada u kome su svoje mesto pod suncem tražili pripadnici mnogih naroda ovog dela Evrope.

„Svi naši su došli u ova sela i okolinu negde u prvoj polovini, ili bliže prvoj polovini 19. veka, kad su Turci odlazili. Mi ne smemo da zaboravimo da su Smederevsku tvrđavu i sve tvrđave Turci tek 1867. godine napustili“ kaže autor Tomislav Stevanović. „To je tek 150 godina.“

„Međutim, mi koji smo ovde, mi koji u bilo kojim intervalima dolazimo u ovaj grad, ako hoćemo da postanemo pravi Smederevci, moramo da negujemo uzajamnu ljubav i ljubav prema našem gradu.“

„Mi ne smemo da zaboravimo da su Smederevci bili i Branislav Nušić, koji nikad nije rekao da nije Smederevac a nikad nije rekao ni da nije Beograđanin. Govorim i o znamenitom Smederevcu, Milanu Jovanoviću Stojmiroviću, koji je uzor za sve generacije 20. veka. Znameniti su veoma smederevski dobrotvori koji su živeli uglavnom u 19. veku. To su ljudi koji su ostavili sav svoj imetak ovome gradu za najplemenitije svrhe.“

„Ilija Milosavljević Kolarac je Smederevac iz Kolara koji je napravio grandiozno delo“ podseća Tomislav Stevanović. „Kapetan Miša je najviše para za svoje zdanje zaradio na našem keju. To je prvi dunavski kej niže od Budimpešte.“

„Za sve ljude sa strane, koji nemaju dodira sa Smederevom, ovo je jedno književno štivo koje oni mogu da transponuju u svoju sredinu i da naprave neke komparacije sa svojom sredinom. Za Smederevce ono pre svega budi nostalgiju, naročito što su dalje od Smedereva.

„Ja imam druga iz srednje škole koji živi na Novom Zelandu“, kaže Tomislav, „on živi za to da nešto pročita o našem gradu. Kad vidi tamo nešto na televiziji, kaže srećan je po nekoliko dana. Nostalgija je strašna stvar. E, ovo je za nostalgičare.“

Tomislav Stevanović želi skromno da veruje da će njegova knjiga biti inspiracija nekim drugim stvaraocima da pišu o svom vremenu i svom gradu.