„Слике у е-молу“ Николе Жигона у Галерији Штаб

“Слике-у-е-молу”-Николе-Жигона-у-Галерији-Штаб

понедељак, 20.11.2023,  16:08 -> 16:22

Извор: Танјуг

„Слике у е-молу“ Николе Жигона у Галерији Штаб

У београдској Галерији Штаб 17. новембра отворена је изложба сликара Николе Жигона под називом – „Слике у е-молу“, коју ће посетиоци моћи да погледају све до 3. децембра 2023. године, саопштили су организатори.

„Сунце моје“, „Љубавни напитак“, „Празник на јастуку“, „Чудо љубави“, „Хало љубави“, „Срећна околност“, „Румено путовање“, називи су Жигонових слика, чији је лајтмотив очигледно, љубав.

Све слике су настале током 2023. године, а изложбу чини 15 великих платна, на којима се на први поглед уоццава Жигонов потез и богата палета боја.

Слојевитост слика Николе Жигона обједињених насловом „Слике у е-молу“ представљена је у својеврсном миксу геста и боја у неколико планова простора: формално-сликарског, психолоског и физичког.

Иако је на сликама боја доминантна, уметник се у исто време не одриче ни форме, ни фигуре, ни геста, тражећи баланс свега у отелотворењу психофизичког присуства сликара у сопственом делу.

Посетиоцима су се на отварању обратили уметник, као и кустоскиња Марта Вукотић Лазар, која каже да поента стварања овако великих слика није тежња ка нечему грандиозном и помпезном, већ потреба уметника да себе јасно представи, сасвим интимно и људски.

Свој ликовни израз, Жигон је пронашао након свог боравка у Паризу двехиљадите где се у потпуности посвећује сликарству.

Након чега су уследиле две изложбе у Паризу и једна у Београду. Захваљујући тим изложбама постаје ексклузивни члан престижне Пром Галерије у Минхену.

Његове слике се налазе у сталној поставци Würth музеја у Конзелсау, Баден Виртембер, Немачка. Присутан је у бројним приватним колекцијама широм Европе и Америке. Дипломирао је на одсеку сликарство у класи професора Моме Антонића 1991. године на Факултету Ликовних уметности у Београду.

2021, после вишегодишње паузе током које је живео и стварао у иностранству, Никола Жигон се, изложбом радова, под именом „Осмех се вратио у град“, вратио на мапу београдских културних и уметничких збивања.

Detaljnije