Sastanak klupskih aktivista u ambasadi SCG u Bernu

Na sastanak koji je ambasador SCG u Švajcarskoj Dragan Maršićanin organizovao proteklog vikenda u ambasadi SCG u Bernu odazvalo se više od 20 predstavnika naših klubova i udruženja u zemlji satova. Zaključak ovog skupa mogao bi biti da se na polju klupskog organizovanja dosta radi, ali da je najslabija karika koordinacija između pojedinih asocijacija. Zbog toga je odlučeno da se formira Koordinacioni odbor koji će u svom sastavu imati predstavnike svih sportskih i kulturnih saveza, te Dopunske škole na srpskom jeziku, kao i crkvenih odbora u Švajcarskoj.
Sastanak je otvorio domaćin ambasador Maršićanin, zahvaljujući se svim aktivistima koji već godinama odvajaju svoje vreme i novac radeći u klubovima. Ali, kako reče, poznato je svima da je koordinacija između klubova slaba i naveo primer da su službenici ambasade jedva prikupili adrese čelnih ljudi srpskih udruženja da bi im bile upućene pozivnice jer većina nema naviku da podatke o promenama adresa, kako privatnih tako i onih klupskih, prijavi drugim klubovima, savezima, pa ni diplomatskim predstvaništvima SCG u Švajcarskoj.

Gosti

Sastanku su, pored ambasadora Dragana Maršićanina, prisustvovale i sve diplomate i službenici ambasade kao i genaralni konzul SCG u Ciriha Momirka Marinković. Tu su bili i još dva poverenika Ministarstva dijaspore za nemačko i francusko govorno područje, Dragan Jovanović i Vidosav Kovačević.

Desimir Stevanović, predstavnik kluba „Sveti Sava“ iz kantona Tićino (italijansko govorno područje) primetio je da bi koorodinaciju rada morao da diktira Srpski kulturni savez (SKS), a da je dolaskom za šefa konzularnog odeljenja u Bernu dr Božidara Jovanovića opet uspostavljena dobra saradnja sa ambasadom SCG u Bernu. On je sa druge strane zamerio da je još uvek malo informacija iz otadžbine koje o carinama, povratku, novim zakonima, koje bi klubovi trebalo da dobijaju na svoje adrese.
Nataša Marković, predsednica Kulturnog udruženja srpskih žena iz Berna, istakla je da je njeno udruženje ove godine organizovalo pet manifestacija sa multinacionalnim predznakom kao i niz stručnih medicinskih predavanja, a na tim događanjima bilo je prisutno vema malo predstavnika drugih klubova.
– Naše društvo SKD „Ženeva“ često dovodi iz domovine vrsne umetnike, a jedva da, pored <đŽ>eneve, pronađemo još jedan termin za njihovo gostovanje – kaže Milan Josipović, član ovog društva i kaže da je šteta da tako kvalitetne glumce i njihove predstave ne vidi što više naših građana.
– U potpunosti podržavam ideju da se osnuje Koordinacioni odbor koji će nam svima pomoći – kaže Petar Ristanović iz SKD „Dibendorf“, koji pobrao i aplauze jer je obećao da će pomoći kod izrade baze podataka naših asocijacija.

Poziv

Jovica Mihajlović, glavni koordinator poverenika Ministarstva dijaspore u Švajcarskoj, napomenuo je da se sledeće godine očekuje otvaranje dva kulturna centra u Švajcarskoj i pozvao predstavnike klubova da se obraćaju poverenicima, ali i Ministarstvu za sve njihove potrebe. Na kraju je dogovoreno da se najdalje do marta pozovu svi sportski i kulturni savezi u ambasadu na sastanak i da oni predlože svoje kandidate za nove koordinatore.

Vladan Marović, slikar i fotograf iz Udruženja slikara „Uroš Predić“, koje okuplja 36 naša slikara, takođe je primetio da njihovo Udruženje ove godine nije nikog od slikara pozvalo u goste da organizuje izložbu, što takođe ukazuje na nedostatak nužne saradnje. – Švajcarska državna Komisija za strance (EKA) godišnje izdvaja 13 miliona franaka za pomoć društvima i to najviše za one projekte koji imaju integrativni predznak, kao što su recimo organizovanje kurseva jednog od tri službena jezika u Švajcarskoj, ali naša društva veoma retko konkurišu za ove atraktivne projekte – primetila je dr Tomović, srpski predstavnik u Komisiji za strance.
Zvonko Jovanović, predsednik SKS-a, naveo je sve akcije Saveza, ali je sam ustanovio da je saradnja slaba te podržao osnivanje jednog tela koje bi to radilo efikasno i brzo i pri tom sve prisutne pozvao da dođu na Skupštinu koja se održava 19. februara 2006. u Dibendorfu.
Sa idejom da se osnuje Koordinacioni odbor jedino se nije složio Simo Pavlović, ugostitelj iz Ciriha, jer je po njegovom mišljenju to posao SKS-a koji nije dobro uradio svoj posao i naveo primer folklornih društva koja u Švajcarskoj izvrsno sarađuju.