RODITELJI VOJNIH OBVEZNIKA IZ BAVARSKE O OTKUPU VOJNOG ROKA

Predlog Aleksandra čotrića, državnog sekretara u Ministarstvu za dijasporu u Vladi Republike Srbije, o taksi od 2.500 evra u zamenu za služenje vojske, naišla je na različite reakcije među našim ljudima u Bavarskoj. Mnogima je bilo sumnjivo što ovaj predlog dolazi baš u vreme žestoke predizborne kampanje, a do sada su vojni obveznici toliko puta obmanjivani i zbunjivani obećanjima. Bilo je i onih koji ovo smatraju neozbiljnim činom koji ne žele da komentarišu, ali i onih koji su o svemu otvoreno govorili, a onda naknadno odustali od izjave za novine.

Ipak, dva oca regruta iz dijaspore pristala su da govore na ovu temu.

Miomir Mihailović iz Minhena otac je dva vojna obveznika. On kaže da za njega iznos od 2.500 evra za otkup vojnog roka nije preveliki.

– Mislim da ovaj predlog iz Ministarstva za dijasporu ne treba olako odbaciti, čak mi se ni iznos ne čini preveliki. Jedino mi se ne sviđa što država tako prodaje pravo nekom da ne bude uhapšen i sve mi liči na korupciju. Ako bi se postigao visok stepen ažurnosti spiskova vojnih obveznika i o tome obavestile granične vlasti u Srbiji, mislim da ne bi bilo problema da se realizuje čitava stvar. To znači da ne bi bilo moguće da neko ko je regulisao vojnu obavezu bude uhapšen na granici samo zato što vojne vlasti nisu obavestile graničnu policiju o promeni stanja – kaže Miomir Mihailović.

Miodrag ćirić iz Erlangena smatra da bi predlagač novčane naknade za otkup vojnog roka morao prvo da dođe u dijasporu, da sagleda celokupno stanje, pa tek onda da predlaže nešto što se dijaspore tiče. ćirić se nada da će ovaj predlog, koji bi vojnom budžetu doneo milionske iznose u evrima, ostati samo san.

I Tadić odgovoran

ćirić smatra da izvesnu odgovornost za celo stanje snosi i predsednik Srbije Boris Tadić.
– Predlažem da suma za otkup vojnog roka bude 30 odsto manja od takse za ispis iz srpskog državljanstva, a ako predsednik Srbije dozvoli da otkup bude veći od takse, onda ni njemu ne treba dati novi mandat.

– Predstavnik Ministarstva dijaspore Aleksandar čotrić izgleda ne zna koga treba da zastupa. Sve me to potseća na priču iz čitanke za osnovnu školu „Dva jarca na brvnu“ – kaže ćirić i dodaje da je problem mogao i drugačije da se reši.
– Mogli su da sednu ministar za dijasporu i roditelji regruta u dijaspori i dogovore se. Ministar jer mu je to obaveza, a roditelji jer je njima jedino ostao nacionalni ponos i želja da im unuci ostanu Srbi. Ukoliko ministar prokocka ovu šansu on dijaspori ni ne treba – kaže ćirić i dodaje da taksa ne bi smela da bude veća od takse za ispis iz državljanstva