Rečiti foto eseji umetnika Ilmara

Kada čujemo da jedan stranac promoviše srpski etnos i kulturu u svetu, zvuči zaista neobično. Pa ipak, ako je reč o ruskom umetniku, zvuči i obično i logično.

Ilmar je fotograf iz Rusije koji već 4 godine živi i radi u Srbiji. Kaže da je to bila ljubav na prvi pogled, jer je fasciniran prirodom naših zavičaja i običajima naših ljudi. Tako je odlučio da ostane, odabrao Veliko blato, srpsko selo u kojem je našao mir u svojoj kući. Njegova misija propagiranja srpske kulture, tradicije i običaja ljudi našla se pred nama, a mi smo bili deo nje samo na tren, kao posmatrači.

„Ovde vidimo sam početak…to je Pirot, istorija pirotskih ćilima i Sirogojno, a dalje nameravamo da po spisku koji imamo sa Etnografskim muzejom, fotografišemo selo po selo, i tradiciju za tradicijom", kaže Ilmar.

Projekat Serbia's CraftBeat ima naziv na engleskom jeziku upravo da bi bio prijemljiviji za strance i potencijalne turiste sa engleskog govornog područja. Smišljen je sa namerom, da na najbolji mogući način približi srpsku kulturu u inostranstvu.

Fotografskim pripovedanjem o tradicionalnim srpskim zanatima, o mestima u kojima se oni razvijaju i o ljudima koji čuvaju tradicije svojih predaka, izložba Tradicije Slovena u Ruskom domu umetnika Ilmara, poentira portretnu fotografiju i foto eseje, kao njegov primarni umetnički pravac.

„S obzirom na to da sam portretista, a ne reklamni fotograf, trudim se da, što je moguće više, udahnem život i emocije u svoja dela. Da bi to bili foto eseji koji deluju na dušu posmatrača i koji omogućavaju uspostavljanje dijaloga između, recimo, bake koja sedi u Sirogojnu i štrika džemper, i nekog mladog čoveka u bilo kom delu sveta i da bi postigao da se gledalac zaljubi u srpski detalj onako kako sam u njega zaljubljen ja", rekao je umetnik za RTS.

Original Article