Projekat „Zajedno bez duvanskog dima“ u Švajcarskoj

„Zajedno bez duvanskog dima“ je projekat velikim delom namenjen migrantima u Švajcarskoj, među kojima je visok procenat pušača, u koji se ubrajaju i Srbi. Sprovodi se za devet ciljnih grupa u koje, pored Srba, spadaju i Nemci, Francuzi, Italijani, Albanci, Turci, Španci, Portugalci i Bosanci. Srž projekta čine dve radionice za pušače, svaka u trajanju od dva časa, koje organizuju profesionalci na jeziku učesnika.

U prvoj radionici „Pušenje šteti“, medicinski stručnjak objašnjava rizike pušenja i potencijalne načine kako da se ostavi duvan. Dok u drugoj radionici „Kako prestati“, učesnici uz pomoć trenera uče koji su to putevi za individualno ostavljanje duvana, gde se uzima u obzir podrška koju učesnik ima kao i njegove lične karakteristike. Cilj radionica je veoma jasan, a to je da učesnici koji se prijave za učešće smognu snage da uđu u proces odvikavanja od pušenja.

Plan Švajcarskog instituta za borbu protiv zavisnosti i istraživanje zdravlja je da u naredne tri godine organizuje 120 besplatnih radionica. Pored planiranih radionica, svaki jezički tim, pa samim tim i srpski, sprovodi godišnji „lajv strim“ na jutjub platformi.

Srpski stručni tim čine lekar, kardiolog Dragana Radovanović i obučeni saradnik na ovu temu, Jelena Mitrović. U prethodna dva meseca srpski tim je održao dve radionice, jednu u italijanskom, a jednu u nemačkom kantonu. U narednom periodu se planira održavanje radionica u još nekoliko kantona nemačkog govornog područja.

Na jutjub platformi je 14. oktobra održan „lajv strim“ pod nazivom „Zajedno bez duvanskog dima“ na kojoj su učestvovale saradnik za odvikavanje od pušenja Jelena Mitrović i lekar specijalista Dragana Radovanović. Ovaj „lajv strim“ pratilo je oko stotinak zainteresovanih gledalaca koji su nakon uvodnog dela aktivno učestvovali u postavljanju pitanja dr Radovanović.

Govorilo se o tome koliko je navika pušenja opasna po zdravlje i kolike posledice ima na telo pušača. Takođe, doktorka je objasnila kakve posledice rađa pasivno pušenje, gde zdravlje dece može biti ozbiljno narušeno. Naposletku su dati saveti i navedene alternative kako možemo sebi ili nekome u našoj okolini da pomognemo da se odluči na taj veliki korak, a to je prestanak pušenja.

„Kao lekar sam podržala ovaj projekat znajući koliko je važno uticati na svest pušača da promene svoje loše navike. Smatram da je ova video konferencija dobar način da se ljudina svom maternjem jeziku informišu o štetnosti duvana, kako neposredni korisnici istog, tako i oni u njihovom okruženju. Odvikavanje od duvana je veoma važna odluka, samim tim je podrška porodice i najbližih od suštinskog značaja. Nadam se da će ovakvih projekata biti što više i da će ljudi shvatiti koliko je prestanak pušenja važan za zdravlje“, izjavila je za RTS dr Dragana Radovanović.

Iako je Švajcarski institut za borbu protiv zavisnosti i istraživanje zdravlja osnivač ovog značajnog projekta, sama realizacija projekta finansijski je podržana od strane Švajcarskog fonda za kontrolu duvana. Stručni saradnik na istraživanju projekta, Nikolaj Kiselev je za RTS rekao da je veoma važno okrenuti se i manjim zajednicama u Švajcarskoj u koje spada i srpska:

„Budući da je prevencija duvana uglavnom orijentisana na većinu u društvu, ključno je razviti dodatne projekte prilagođene potrebama i resursima manjina. Na ovaj način možemo da obezbedimo jednake mogućnosti za prevenciju za sve. Takođe, smanjujemo barijere pristupu prevenciji duvana, posebno prenosu bitnih informacija, i dolazimo do teško dostupnih podgrupa unutar društva. Kao psiholog sa miracionim poreklom svakodnevno vidim da mnogi građani Švajcarske nisu adekvatno informisani o rizicima pušenja i mogućnostima za prestanak. Kao operativnom rukovodiocu projekta „Zajedno bez duvanskog dima“ veliko mi je zadovoljstvo da sarađujem sa profesionalcima kao što su dr Dragana Radovanović i Jelena Mitrović koje zajedno podržavaju Srbe u Švajcarskoj na njihovom putu od pušenja do zdravlja.“

Vlasnik i supervizor projekta kao i viši istraživač na Institutu je Korina Salis Gros, dok je za kontakte sa pojedinačnim timovima, pa tako i srpskim, zadužena Emine Sariaslan.

Sva pitanja u vezi sa projektom „Zajedno bez duvanskog dima“ mogu biti postavljena na: nikolai.kiselev@isgf.uzh.ch, dok svi zainteresovani koji žele da učestvuju u ovom projektu mogu da se jave direktno saradniku na srpskom jeziku na sledeći broj telefona: 0796055965.

Detaljnije