Praznik u Kuber Pidiju

RUDARSKI GRADIĆ: Kuber Pidi

BISER HRIŠĆANSKE KULTURE: Crkva Svetog Ilije proroka

ISKUSAN VODIČ: Milan Bajčetić na jednom druženju sa folklorašima Morave

Nadaleko poznata i jedinstvena srpska pravoslavna Crkva Svetog Ilije proroka u mestu Kuber Pidi (Coober Pedy), u Južnoj Australiji, ovog vikenda obležava hramovnu slavu. Pored velikog broja gostiju koji će tamo boraviti ovog vikenda, kako bi ulepšali crkveno slavlje, ali i videli unikatni spomenik srpske i svetske kulture i arhitekture, na dalek put će krenuti i veća grupa Srba iz Melburna.

Već po tradiciji, u organizaciji Milana Bajčetića i odličnog vozača Veljka Kalinića, ekspedicija iz glavnog grada Viktorije večeras autobusom polazi u pravu avanturu. Tridesetak starijih članova naše zajednice, mahom penzionera, prevaliće čak 1.600 kilometara, koliko je razdaljina između Melburna i Kuber Pidija, da bi posetili Crkvu Svetog Ilije koja se u celini nalazi – pod zemljom.

– Polazimo ispred Crkve Svetog Đorđa u Sent Albansu. Interesovanje za put bilo je solidno, tako da će nas putovati više od trideset. Među nama će biti i mnogo članova naše zajednice koji će prvi put imati priliku da posete ovaj jedinstveni australijski gradić i našu crkvu – kaže Milan Bajčetić za „Vesti“.

Srbi koji su prošlog veka dolazili u Kuber Pidi u potrazi za boljim životom i dragocenim opalom imali su potrebu i za duhovnim organizovanjem. Naši rudari koji su tamo kopali ovo poludrago kamenje tako su izgradili i jedan od najlepših bisera ne samo srpske, pravoslavne, nego i ukupne hrišćanske kulture.

Zbog nepovoljne klime u pustinjskom delu Južne Australije, gde je smešten Kuber Pidi, Srbi su 1993. izgradili svoju svetinju ispod nivoa zemlje, po uzoru na određeni broj kuća, trgovina i drugih objekata u ovom mestu.

– U nedelju ćemo prisutvovati službi koju će sa sveštenstvom voditi naš episkop australijsko-novozelandski gospodin Siluan, pa se zbog toga posebno radujemo – kaže Milan Bajčetić.

– Tokom putovanja, naravno, planiramo da obiđemo i druge znamenitosti Kuber Pidija i svi će imati priliku da ponesu kući i poneku vrednu uspomenu. Tamo se redovno kupuju suveniri i nakit od opala – istakao je Bajčetić, koji je i obećao da će za čitaoce „Vesti“ napraviti i fotografije sa putovanja, koje ćemo rado objaviti po povratku ekspedicije u Melburn.

Roštilj u pustinji

Kako je put do izolovanog pustinjskog mesta Kuber Pidi izuzetno naporan, a tamošnje temperature znaju da pređu i 40 stepeni, družina iz Melburna planira da putuje u etapama.

– U petak uveče planiramo da prenoćimo u Adelajdu, a zatim odmorni nastavljamo prema Kuber Pidiju. Naš vozač Veljko Kalinić priprema i specijalno iznenađenje, pa ćemo negde usput, usred pustinje, raspaliti i srpski roštilj, da se okrepimo pre nego što nastavimo put – otrkiva Bajčetić detalje puta.

Najdublja tačka na 17 metara

Crkva Svetog proroka Ilije nalazi se pod zemljom, uglavnom na dubini od devet metara (najdublja tačka je na 17 metara). Ukupne je dužine 30 metara, a ispod nivoa tla nalaze se crkva, crkveni dvor, parohijski dom i crkvena škola koje će posetioci i ovog puta moći da obiđu.

Čitav crkveni kompleks građen je od juna 1992. do avgusta 1993. godine, a otvorena je i osvećena iste godine upravo na dan Svetog Ilije. Od tada je ne samo mesto hodočašća mnogih pravoslavnih Srba, već i atrakcija za mnoge turiste svih vera i porekla koji redovno dolaze u Kuber Pidi.

Чланак Praznik u Kuber Pidiju се појављује прво на Vesti online.

Original Article