PRAVDA SA DVA LICA

Hoće li se sudijske podele u slučaju Kosova na kraju pretvoriti i u moralni debakl Međunarodnog suda pravde, ostaje da vidimo

Prema svim merilima, to bi trebalo da bude istorijski trenutak. Tako ga barem mi u Srbiji doživljavamo, jer Međunarodni sud pravde u Hagu pravno ocenjuje legitimnost samoproglašene nezavisnosti Kosova. Mnogi drugi u svetu, naravno, to ne doživljavaju kao istorijski trenutak. I briga ih za pravne ili političke presedane. Jer imaju snažnu armiju, naime godinama su ulagali u vojnu silu pa sada ne moraju da brinu o pravdi sa dva lica. Mi uložismo 20 miliona evra za remont četiri ,,miga 29, a u januaru 2010. godine ti avioni, ali i svi drugi borbeni aparati srpske avijacije, neće smeti da polete. Zbog ćelavih tridesetak guma koje neki mudraci nabavljaju već sedam meseci. Ne mogu da se slože preko koje firme da to nabave. Ne daj bože da neki pilot posle januara 2010. godine pogine na sletanju usled eksplozije avionske gume. Već sam jednom, nažalost, bio u pravu oko simulatora za G-4: srušio se avion, poginuo pilot. Ne daj bože da se na našem nebu posle januara 2010. godine pojavi neki putnički avion koji su oteli teroristi, pa da srpski borbeni avioni moraju da ga presretnu i prisile na sletanje pre nego što uđe u vazdušni prostor zemalja EU. Jer ako iz našeg vazdušnog prostora uđe u vazdušni prostor država EU, ko zna kad ćemo u EU. Jer obaveza onih koji pretenduju da budu Evropa jeste da se i evropski i ponašaju. Ne sa ćelavim gumama.

Kakve veze imaju ćelave gume sa Međunarodnim sudom pravde u Hagu i samoproglašenom nezavisnošću Kosova? Pa sve je to ćelavo. Naša je pozicija u Hagu zasnovana isključivo na međunarodnom pravu, a upravo su međunarodno pravo i izgradnja novih država već duže u koliziji, što našu poziciju, na neki način, i čini ćelavom. S druge strane, najmoćniji vojni pakt u istoriji, NATO, našao se 1999. godine u ulozi tvorca države za privatnu ekipu dilera drogom, pa je i samoproglašena nezavisnost Kosova pravno ćelava, jer Kosovo nije članica UN, a još nije članica ni nekih drugih bitnih međunarodnih tela i organizacija.

Izgubivši neke koordinate hladnog rata, posle intervencija NATO-a na Kosovu, neke teme iz oblasti međunarodnog prava zapravo su odgođene ili će biti odgođene. Novi tip međunarodnog prava, baš kao i pravde, nije primenljiv svuda. Zavisi od toga koliko ste jaki. U slučaju vojnih intervencija čiji je eksplicitni cilj okončanje građanskog rata i izgradnja nove države, politika koja se uzima u obzir predstavljena je trojako: odluka o intervenciji NATO-a i njene posledice, model na kojem počivaju mehanizmi izgradnje nove države koji su uspostavili NATO i drugi bilateralni donatori Prištine, kao i operativni zahtevi spoljnih aktera na samom Kosovu.

Preko prava do trajnog mira i stabilnosti na Balkanu mogao bi da glasi srpski stav u Hagu. Ili uređivanje sveta po principima prava. No, Hugo Grotijus, stručnjak za međunarodno pravo, još u 17. veku imao je svoju formulu: Mir neće imati nikakvu sigurnost ako stari uzroci rata nastave da postoje.

Dakle, državni vrh Srbije očekuje za našu zemlju pozitivan ishod u Hagu, uveren je da bi sve drugo bio opasan presedan etnički motivisane secesije po međunarodni poredak i svetsku bezbednost. To je sve tačno, ali nažalost mislim da je ideja međunarodne pravde u današnje vreme suočena sa takvim realnim problemima da se praktično može sumnjati u sve: u mogućnost funkcionisanja ovog suda, u njegovu političku i moralnu korisnost, jer, kao što se zna, nisu dovoljne dobre namere da bi se i postiglo nešto dobro. Konačno, da li je moguć neki sud, čak i u okviru institucija UN, a da nije pod političkom kontrolom najveće svetske sile? čak i kada izdaje neobavezujuća mišljenja. Jer velike doze hamletovske neodlučnosti, pa i linije unutrašnje sudijske bitke i podela unutar Međunarodnog suda pravde u Hagu već postoje. I to se manje-više zna. Hoće li se te podele u slučaju Kosova na kraju pretvoriti i u moralni debakl tog suda, ostaje da sačekamo.

Da bi to moglo i da bude tako ukazuje i izjava našeg ministra spoljnih poslova gospodina Vuka Jeremića da nam verovatno posle izricanja neobavezujućeg mišljenja Međunarodnog suda pravde o samoproglašenoj nezavisnosti Kosova predstoji bitka za interpretaciju tog mišljenja. Verovatno opet od zemlje do zemlje. Iz aviona u avion. Što znači da ministar uopšte i nije siguran da bi sud u Hagu mogao da donese jasno, ali neobavezujuće, mišljenje. Što opet znači da bi to mišljenje moglo, osim što je neobavezujuće, da bude i nejasno. Što nam je već i rečeno iz nekoliko izvora.

Pravda sa dva lica nije nikakva pravda. Svi oni koji su priznali nezavisnost Kosova moraće jednog dana to i da razumeju. Neću počiniti greh militarizma ako kažem da sve počinje od ćelavih guma. Naravno, još od pre dvadesetak godina…