Posle masovnog hapšenja u Arizoni

Posle hapšenja Srba u Finiksu u Arizoni strah među ljudima u našoj zajednici u ovom vrelom gradu je uočljiv. U zatvoru Florenc, na tridesetak milja od Finiksa, zatočeno je dvadeset i troje Srba. Optužnica ih tereti da su prilikom ulaska u SAD prećutali da su bili pripadnici Vojske Republike Srpske, čime su počinili krivično delo davanja lažne izjave. Među njima je bio i Milorad Marković, državljanin SCG, koji je u Ameriku ušao sa turističkom vizom iz Republike Srpske i narednih dana biće deportovan, jer mu je viza istekla. Ostali uhapšeni su iz RS, a zanimljivo je da skoro svi imaju sređene papire, zelenu kartu, neki su položili zakletvu za američko državljanstvo, a neki čak imaju i američke pasoše.

Uhapšeni

Uhapšeni su: Vidoja, Rajko i Risto Hercegovac, Milenko i Mitra Vujić, Rajko Ninković, Radenko Špirić, Vidoja Gujić, Nenad Dragić, Nikola Stanković, Cvijan Vidaković, Goran Lukić, Mladen Blagojević, Momčilo Krstić, Miloš Cvijetić, Ilija i Vitomir Špirić, Živomir Ubiparipović, Savo Tojičić i Milorad Marković.

Među Srbima izbeglicama u Feniksu zavladao je strah od mogućeg pitanja – ko je sledeći , jer svi misle da su nevini, a svi strahuju od mogućnosti da budu uhapšeni.
„Mnogi od nas su došli preko različitih humanitarnih i dobrotvornih organizacija, i savetovano im je da ne pominju da su bili pripadnici vojske. Pokušaćemo da dogovorimo i susret sa senatorom iz Arizone , Dikom Kinom, i predočimo mu problem i novonastalu situaciju. Mi moramo da pošaljemo apel predsedniku Bušu, da mu kažemo da mi nismo došli u ovu zemlju da robijamo, niti smo kršili zakone, primljeni smo kao izbeglice, i tako smo se i ponašali – kaže Goran Špirić, sin i brat uhapšenih Ilije Vitomira Špirića.
-Nije bilo nimalo prijatno 12. septembra, kada su oko 6.30 časova trojica službenika FBI zakucala na vrata porodice Špirić, u potrazi za Ilijom (63), o čemu za „Vesti“ govori njegov sin, Goran.

Majku mi odveli iz kreveta

Bijeljinska TV BN prenela je izjavu Nataše Kalajdžić, čiji su otac i majka Milenko i Mitra Grujić , kao i ujak Nikola Stanković među uhapšenima.
Ona je rekla da je njena majka Mitra uhapšena rano ujutro i bukvalno odvedena iz kreveta, dok su joj oca odveli sa posla .
Kalajdžićeva je navela da su američke vlasti uhapsile njene roditelje pošto u „papirima za odlazak u Ameriku, koje su popunili u Beogradu, nisu naveli da su bili pripadnici Vojske RS, a to su one naknadnom proverom utvrdile“.

– Najpre su nas pitali uobičajena pitanja o miru i redu u kraju, o nekim beznačajnim stvarima, da bi nam potom rekli da moraju da povedu oca sa sobom, jer sa njegovim papirima nešto nije u redu. Ništa mi nije bilo jasno, jer moj otac ima zelenu kartu, sa njom je izlazio iz zemlje i vraćao se bez problema. Putovao je u Srbiju i Crnu Goru i Meksiko. Majka je američki državljanin, pre nekoliko meseci je dobila pasoš. Rekli su nam da ga vode na informativni razgovor u Imigracioni centar, i da će za sat-dva biti ili pušten ili dobiti mogućnost da nam se javi telefonom. Nažalost, ništa se od toga nije desilo. Moj brat Vitomir je pre mesec dana položio zakletvu za američko državljanstvo, ali i njega su u isto vreme tražili na njegovoj adresi. On je već tada bio na poslu, radio je kao menadžer u jednoj pekari, pa ga je supruga obavestila o svemu. Obojici je dato isto objašnjenje, i prema informacijama koje imamo i protiv Vitomira je podignuta optužnica, koja ga tereti da je davanjem lažnih informacija dobio status izbeglice. Ja sam u Americi 11 godina, roditelji i brat su ovde 7 godina, a stigli smo iz Zenice, priča Goran vidno uzbuđen.

Dugo do presude

Nećemo dozvoliti da SAD postanu utočište za one koji koriste prevare da bi se kvalifikovali za izbeglički status“ – izjavio je Roberto G. Medina, specijalni agent iz Odeljenja za imigraciju i carine (ICE) iz Finiksa.
Zdravka Božića iz Feniksa uhapsili su pre 17 meseci, pod istom optužnicom. On je bio mesec dana u zatvoru, a potom su ga preuzele imigracione vlasti i još nije osuđen . Goran Bencun u zatvoru je 13 meseci, Dragan Ubiparipović već godinu dana, a Radenko Ubiparipović se, posle 7 meseci zatočeništva, brani sa slobode.

Već iste večeri po hapšenju na imanju crkveno-školske opštine „Sveti Nikola“ u Feniksu okupili su se rođaci i prijatelji, u potrazi za bilo kakvim rešenjem.
„Ja poznajem sve uhapšene, svi smo došli iz sličnih krajeva, svi imaju sređene papire, a dvojica su u procesu sređivanja. Niko nije napravio nikakav prekršaj, svi radimo i trudimo se da poštujemo zakone ove zemlje. Nikome nije jasno zašto su uhapšeni, i zašto im se tek sada pripisuju krivična dela. Advokati koji su izašli pred sud sa njima po službenoj dužnosti, rekli su nam da mogu dobiti kaznu zatvora od godinu do pet, pa čak u nekim slučajevima i doživotnu robiju. Znate, ja sam pravnik po profesiji, to sam bio u Zenici, prilično sam upućen i u ovdašnje zakone. Advokat DŽenet Alverado, koja brani Zdravka Božića (uhapšen je pre 17 meseci) kaže da se za krivično delo davanja lažne izjave propisuje kaznu od 45-90 dana. Zašto se sada koplja lome na ovim ljudima i na šta će sve izaći, nikome nije jasno“ – dodaje Goran Špirić.

Na području Finiksa živi četiri do pet hiljada novopridošlih emigranata Srba, a Arizona je država za koju je, u svojim nadležnostima, zadužen Generalni konzulat SCG u čikagu. Desko Nikitović, generalni konzul, u četvrtak se sastao sa rodbinom uhapšenih, a pred put za „Vesti“ je rekao:
„Ja sam dobio tekstove nekih optužnica, i iskreno ni meni do kraja nije jasno za šta su ti ljudi optuženi. Neki se optužuju za jedno, neki za dva-tri krivična dela. Među njima je samo jedan građanin SCG, ali naravno, naši sunarodnici iz RS potpadaju pod srpski etnički entitet i mi se zbog toga u čitav proces moramo uključiti. Planiram da se u Feniksu sretnem i sa državnim tužiocem, Polom čarltonom, i da se nadam da ćemo problem razrešiti, u okviru američkih zakonskih propisa.“