Pomoć malim i srednjim preduzećima

O širokoj lepezi aktivnosti Udruženja privrednika u Beču razgovarali smo sa gospodinom Fricom Štroblom, predsednikom ove organizacije, koja nastoji da olakša položaj malim i srednjim preduzećima u neravnopravnoj trci sa velikima i moćnima.
“ Našim članovima i svim zainteresovanim malim i srednjim preduzećima nudimo servis u koji obuhvata više pravaca – od osnivanja preduzeća, savetovanja o socijalnim i zakonskim pravima, kao i o svim mogućnostima i pravima koje imaju, a sa njima nisu dovoljno upoznati. Zbog širokog obima tema, Udruženje ima eksperte iz različitih oblasti i oni svima koji zatraže našu pomoć stoje na raspolaganju. Mi smo tu da kroz kontakte sa ljudima čujemo njihove probleme i da zajednički pokušamo da ih na najbolji način rešimo. Primera radi, birokratija je uvek ta koja ne pokazuje dovoljno elastičnosti i spremnosti da se poteškoće prevaziđu, nezavisno da li se radi o nekom od Magistrata ili o Privrednoj komori. Ponekad prepreka izgleda nepremostiva, ali mi uvek nastojimo da nađemo izlaz koji vodi ka rešenju problema.

Fric Štrobl je kao posebno važno naglasio da u trci sa velikim koncernima mala i srednja preduzeća u aktuelnim ekonomskim uslovima imaju male šanse za uspeh. Želja Udruženja privrednika je da im se obezbede bolji uslovi i ravnopravan tretman na tržištu.
“ Moramo priznati da veliki koncerni imaju moćan finansijski lobi, za razliku od malih i srednjih preduzeća koja su najčešće prepuštena sama sebi, bez podrške sa strane. Jedan od razloga našeg postojanja je i zajedničko traženje najoptimalnijih rešenja za sve naše članove.

Udruženje privrednika ne nudi pomoć isključivo već postojećim firmama, nego otvara vrata i onim ljudima koji razmišljaju o samostalnosti u poslovanju. Pravni saveti, upoznavanje sa mogućim preprekama i njihovim prevazilaženjem, kao i upoznavanje sa mogućnostima za podnošenje zahteva za podršku i olakšice od strane državnih institucija deo su svakodnevnih aktivnosti saradnika Udruženja, koji će rado te informacije preneti svim zainteresovanima.

Za strance, vlasnike malih i srednjih preduzeća, ponekad je nepremostiva jezička barijera. Zbog slabog poznavanja nemačkog jezika nije redak slučaj da naprave pogrešne poteze, koji ih ponekad skupo koštaju jer ne znaju svoja prava, a ni obaveze.
“ Nase Udruženje privrednika ima poseban servis koji stoji na raspolaganju tim ljudima, tako što određenim danima u sedmici oni mogu doći u naše prostorije i na svom maternjem jeziku izložiti problem i, naravno, dobiti savet i pomoć u rešavanju poteškoća, naglasio je gospodin Štrobl.

Za sada u Udruženju privrednika nema onih koji dolaze sa prostora ex Jugoslavije. Želja rukovodećeg tima, na čelu sa gospodinom Štroblom, je da se napravi mreža saradnika i članova, koja bi funkcionisala kao, primera radi, kod Turaka, koji su shvatili od kakve je to važnosti i koliko im je od pomoći, pa su u Udruženju veoma aktivni.
“ Mi bismo želeli da već postojeće programe prezentiramo privrednicima koji potiču sa tog područja, a otvoreni smo i za nove inicijative. Cilj nam je da u bliskoj budućnosti imamo i osobu koja bi u dogovorenim terminima u našem poslovnom prostoru pružala informacije i pomoć na maternjem jeziku ljudima iz ex Jugoslavije, istakao je predsednik Udruženja privrednika Beča.

Projekat koji je za Udruženje privrednika veoma značajan je uključivanje mladih i njihova integracija u poslovne sfere, njihovo međusobno zbližavanje i razmena iskustava, što bi bilo dobro za njihove zajedničke interese. Pored toga, naglasio je gospodin Štrobl, cilj Udruženja je da se privrednicima ukaže na činjenicu da oni, ne samo da prema austrijskom društvu imaju obaveze u vidu raznih plaćanja i ispunjavanja rokova, nego imaju i mnoga prava sa kojima nisu upoznati. Oni treba da nauče da koriste ta svoja prava, a jedna od mogućnosti je da pojedine grupe imaju svoje predstavnike u Radničkoj komori i da tamo zastupaju zajedničke interese.

Gospodin Štrobl je naglasio da su u prostorije Udruženja privrednika uvek dobrodošli svi oni kojima su savet i pomoć potrebni. Naravno, ne može se uvek pomoći, ali se uvek može pokušati sa pronalaženjem rešenja. Beč je, po njegovim rečima, otvoren grad, zajednički dom svima koji u njemu žive, bez obzira na poreklo, a etnička raznolikost mu daje posebnu draž i kvalitet, na koji je on veoma ponosan.