Počeo protest zbog slučaja Ćuruvije, Simo Spasić izazvao incident

poceo-protest-zbog-slucaja-curuvije,-simo-spasic-izazvao-incident

Pored novinarskih ekipa, tu su i predstavnici Fondacije Slavko Ćuruvija, kao i njegova ćerka, Jelena Ćuruvija.

Već pre samog početka mogla se čuti glasna buka Sime Spasića, bivšeg predsednika Udruženja porodica kidnapovanih, ubijenih i nestalih sa KiM, koji je sa transparentima na kojima piše „Slavko Ćuruvija 1949 – 1999 – 2000 – 2012 – 2024“ i „Demokratska stranka oslobodila UČK zločince“, piše Danas.

Došlo je i do manjeg fizičkog obračuna između Spasića i nekoliko okupljenih građana, a nakon desetak minuta rasprave, građani su uspeli da nateraju Spasića da se udalji.

Novinarska udruženja, medijske asocijacije i sindikati organizovaće danas u 14 časova protest ispred Apelacionog suda u Beogradu zbog oslobađajuće presude optuženima za ubistvo novinara i urednika Slavka Ćuruvije.

U pozivu građanima da im se priključe na protestu, udruženja su navela da „25 godina od ubistva koje je naručila i organizovala država i devet godina od početka suđenja, ubistvo Slavka Ćuruvije ostaje nekažnjen zločin, a građani Srbije ostaju bez pravde“.

„Izbili su nam dah. Zanemeli smo. Nema više tih reči koje možemo da uputimo pravosuđu koje se predalo pred silom“, naveli su u saopštenju.

Na protest zakazan za 14 časova pozvali su Slavko Ćuruvija fondacija, Nezavisno udruženje novinara Srbije, Nezavisno društvo novinara Vojvodine, Asocijacija medija, Asocijacija onlajn medija, Lokal pres, Sindikat KUM Nezavisnost, Asocijacija nezavisnih elektronskih medija i Udruženje novinara Srbije.

„Dođi, povedi prijatelje i rođake, i ponesi ogledalo – da pokažemo pravosuđu sopstveni odraz“, naveli su organizatori u pozivu.

Podsetimo, Apelacioni sud u Beogradu objavio je u petak da je preinačio prvostepenu presudu Posebnog odeljenja za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu i oslobodio četvoricu optuženih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije 11. aprila 1999 – Radomira Markovića, Milana Radonjića, Ratka Romića i Miroslava Kuraka.

Pripadnike nekadašnjeg Resora državne bezbednosti pre toga je Posebno odeljenje za organizovani kriminal dva puta proglasilo krivim i osudilo na ukupno 100 godina zatvora.

Novinar i vlasnik listova „Dnevni telegraf“ i „Evropljanin“ ubijen je 1999. u Svetogorskoj ulici, sa više hitaca, a za to ubistvo tek 2015. optuženi su tadašnji načelnik Državne bezbednosti (DB) Radomir Marković i dvojica visokih funkcionera DB-a Milan Radonjić, Ratko Romić i njegov kum Miroslav Kurak.

Originalni tekst