O sportu od A do Š

„Kad kažemo fudbal, mislimo na sport u celini… Za jedne je on ljubav, za druge muzika, treće – hobi kojem posvećuju najveći deo svog slobodnog vremena, za četvrte – najvažnija sporedna stvar na svetu, pete – profesionalni posao (koji u sebi najčešće objedinjuje i sve četiri prethodno izrečene odlike)…", tako je potpisnik ovih redova (koji je bio organizator i animator skupa) predstavio Marka Nikolića, šefa stručnog štaba i prvog trenera FK „Fehervar – Mola" i njegova dva pomoćnika, Radoja Smiljanića (zaduženog za tehničku) i Gorana Basarića (odgovornog za fizičku pripremu tima) učenicima budimpeštanske Srpske osnovne škole i gimnazije „Nikola Tesla" (kojih je za tu privilegovanu priliku u Auli bilo više od stotinu) 12. novembra pred interaktivno tematsko druženje naslovljeno sa „O sportu (fudbalu) od A do Š".

Pod rukovodstvom ove, vrlo uspešne srpske trenerske trojke, tim iz Sekešfehervara je u 2018. godini osvojio državno prvenstvo Mađarske (i igrao u Grupnoj fazi Lige Evrope), ove godine trijumfovao je u nacionalnom Kupu, a u sezoni koja je u toku (2019-2020) na čelu je Prve OTP lige Mađarske!

S obzirom na to da su pored srpskih osnovaca na druženju s gostima bili i „Teslini" gimnazijalci-sportisti (i školski i klupski), animator je gostima pripremio ciljana pitanja.

Prvo je glasilo – šta je kriterijum za dobar rad u sportu, a zatim su se ređala i ostala – kada sport (fudbal) prestaje da bude igra i postaje umetnost, koje su sličnosti i razlike u fudbalu Srbije i Mađarske (imamo puno sličnosti istakli su gosti, ali i jednu razliku – Srbi su talentovaniji fudbaleri!), šta obuhvata „skauting (ili „izviđanje") koje tretira narednog rivala, ili prati igrača za kojeg je klub zainteresovan da ga dovede u svoje redove…

U narednoj grupi pitanja izdvajamo: Gol i(li) Var tehnologija (sva trojica stručnjaka jedinstveni su bili u stavu da igri jedino pomaže Gol tehnologija), Crvena Zvezda, Partizan i Ferencvaroš ove sezone igraju u grupnim fazama elitne LEŠ i LE – kome se od njih „smeši" evropsko proleće i „nokaut" faza (sva tri trenera tvrde da u poslednja dva kola, uprkos vrlo teškim rivalima, oba srpska i mađarski predstavnik imaju šanse da dočekaju proleće u Evropi (što bi oni iskreno i voleli!), a kada bi im neko ponudio da izaberu samo jednu od ovih ekipa za „prolaz" – uglas su odgovorili – Partizan!)… Na kraju, na animatorovo pitanje – Šta će na taktičkom, tehničkom i motoričkom planu fudbalu doneti EP 2020 (čiji je Budimpešta jedan od 12 glavnih gradova-domaćina i u kojoj će se igrati tri meča Ce grupe i jedan Osmine finala) – sva trojica gostiju istakla su da ne očekuju posebne, već primenjene inovacije!… Jer sve fudbalske novine prvo se pojave u najačem klupskom takmičenju na svetu, a to je – Liga evropskih takmičenja. Zašto se baš u LEŠ prvo pojave? Iz jednog jedinog razloga, a to je – što u njemu igraju i rade najbolji fudbaleri i fudbalski treneri na planeti.

Gosti su potom vrlo strpljivo i ilustrativno odgovarali i na pitanja prisutnih učenika. Od onih najmlađih: ko je bolji – Ronaldo ili Mesi (sva trojica trenera bez dileme istakli su Ronalda), sa koliko godina treba početi sa bavljenjem fudbalom, do koje životne godine se mogu paralelno trenirati i igrati više sportova… Pa do pitanja gimnazijalaca-sportista – kako premostiti psihološku barijeru između sportiste amatera i profesionalnog sportiste, da li akademsko obrazovanje i vrhunski sport mogu zajedno „ruku pod ruku", čija podrška na tom putu je najvažnija…?

Nakon razgovora, razmenjeni su pokloni. Domaćinima je uručena fudbalska zastavica i klupski dres i fudbalska lopta sa potpisima svih igrača „Fehervar-Mola", dok su gostima uručene Monografije sa istorijatom obrazovnog sistema Srba u Mađarskoj i Godišnjaci povodom četvrt veka školske samostalnosti SOŠIG „Nikola Tesla". Nakon toga, kao i na početku skupa, usledio je veliki aplauz gostima, a potom njihovo potpisivanje dresova učenicima, fudbalskih lopti, beležnica… Neizbežni su bili i „selfiji" sa gostima, a na kraju obilazak Srpske škole na Trgu ruža i prijem kod direktorke ustanove, dr Jovanke Lastić.

Original Article