NENAD VUKIćEVIć, PREDSEDNIK KONGRESA SRPSKOG UJEDINJENJA U AMERICI

NENAD VUKIćEVIć, PREDSEDNIK KONGRESA SRPSKOG UJEDINJENJA U AMERICI

SADA SMO BLIŽE VAŠINGTONU

• Kancelarija u Vašingtonu uspešno radi već godinu dana i ostvaruje kontakte sa američkim kongresmenima i senatorima, u nastojanju da istina o Srbiji i srpskom narodu bude prikazana objektivno • Rezolucije koje je američki Kongres usvojio nakon poznatih martovskih događaja na Kosovu, dobrim delom stvarane i pod uticajem informacija iz KSU • Veoma je važno popisati sve naše ljude u rasejanju i izboriti se za pravo svakog Srbina • Martovske rezolucije o Kosovu pokazale koliko je i naš rad bio važan

Kancelarija Kongresa srpskog ujedinjenja u Vašingtonu uspešno radi već godinu dana, ozbiljno nastojeći da bude prava spona između Srba u Americi i američke administracije i bavi se ključnim pitanjima i problemima Kosova, Republike Srpske, izbeglica u Srbiji i pravovremenim obaveštavanjem američkih zvaničnika o stanju na terenu. Moglo bi se reći da se na taj način u Vašingtonu brani pozicija Srba i svakodnevno zalaže za interese naše zemlje. U saradnji sa našom ambasadom u Vašingtonu, sa Ministarstvom za dijasporu i drugim državnim institucijama, ova kancelarija je postala važno mesto naše diplomatije u senci, a zahvaljujući njoj omogućen je dvosmeran tok informacija i širenje istine o Srbima.
Nenad Vukićević, predsednik Kongresa srpskog ujedinjenja, za „Vesti“ o prvoj godišnjici rada u Vašingtonu, kaže:
– Mislim da je ova prva godina potvrdila neophodnost našeg prisustva u Vašingtonu i da će tek sledeće aktivnosti pokazati punu snagu delovanja naše organizacije. Mi skoro na dnevnoj bazi kontaktiramo sa tridesetak važnih američkih kongresmena, obaveštavajući ih o svemu što je od izuzetne važnosti na terenu. Pomenuću samo neke – kongresmen Den Berton iz Indijane, Kris Smit, koji se posebno zalaže za zaštitu ljudskih prava, u kontaktu smo sa mnogim kongresmenima iz Kalifornije – iz San Dijega, Los Anđelesa, San Hozea. I mnogi nas podržavaju, naročito oni koji se generalno zalažu za zaštitu ljudskih prava, oni su posebno zainteresovani za kršenje ljudskih prava na Kosovu. Mi smo akcenat stavili na tri ključne stvari – ljudska prava, pitanja izbeglica i odgovornost albanskog rukovodstva. Martovske rezolucije su pokazale koliko je i naš rad bio važan.

Konvencija u oktobru

• Redovna godišnja Konvencija KSU ove godine biće održana u Vašingtonu od 22. do 24. oktobra i baviće se pitanjima odnosa dve zemlje, ekonomskog razvoja i saradnje, odnosima dijaspore i matice. Je li i to pokušaj da se ponovo bude bliže Vašingtonu?
– Tačno, mi želimo da u bliskoj budućnosti sve naše konvencije budu održavane u Vašingtonu, da se u tim danima Srbi sliju u administrativni centar sveta i izraze svoje mišljenje i stavove o ključnim pitanjima. Ove godine mi ćemo imati doručak sa kongresmenima, jedan čitav dan posvetićemo ekonomskom forumu i mogućnostima saradnje, očekujemo prisustvo naših velikih sponzora, predstavnika privrednih komora Srbije i Amerike. Pozvali smo i predsednika Srbije Borisa Tadića i našeg premijera Vojislava Koštunicu, naravno od njihovih obaveza zavisiće hoće li i moći da prisustvuju ovom važnom skupu. Kancelarija KSU u Vašingtonu je pokret za prava Srba i mi ćemo i dalje tom poslu pristupati sa svom ozbiljnošću.

• Pozicija naše zemlje u Vašingtonu sada je mnogo drugačija nego pre 4-5 godina. Kako sarađujete sa našom ambasadom i predstavnicima vlasti u Beogradu?
– Pozicija naše zemlje u Vašingtonu jeste danas mnogo povoljnija, i to pre svega zahvaljujući našoj ambasadi u Vašingtonu, ambasadoru Vujačiću i njegovim saradnicima, koji neumorno rade na poboljšanju bilateralnih odnosa. Mi imamo odličnu saradnju sa njima, takođe smo u kontaktu i sa nekim advokatskim firmama koje zastupaju naše interese. Ali, svi moramo znati da velikih pomaka ne može biti preko noći i da se kontaktima mora pristupiti veoma ozbiljno. Od marta mi smo značajno promenili strategiju, imamo svoje baze i kanale za kontakte sa kongresmenima i drugim uticajnim Amerikancima. Direktor kancelarije Endi Verić, koji je treća generacija američkih Srba i ima izuzetnu biografiju za posao koji ovde radi, stalno je prisutan na svim važnim mestima, idemo svuda gde se o Srbiji govori. Nadamo se da će uskoro biti formiran i srpsko-američki kokaz (savet) u Americi, sa osnovnim ciljem da se srpsko-američki odnosi poboljšaju.
Veoma je važno i formiranje našeg Ministarstva za dijasporu, jer mi sada zaista imamo sa kim da razgovaramo. Ministar i njegovi saradnici su veoma zainteresovani za saradnju, ali mislim da bi oni morali imati bolji i konkretniji plan i program rada. Veoma je važno popisati naše ljude u rasejanju i izboriti se za svakog Srbina. Jer, pitanje dijaspore nije političko pitanje i ne sme zavisiti od toga ko je trenutno na vlasti, pitanje dijaspore je veoma važno nacionalno pitanje.