Neko slavio, neko tugovao

Tim povodom u crkvi Svetog Dimitrija u Okučanima, održano je molitveno sećanje za sve žrtve operacije Bljesak. Liturgiju i pomen služilo je celokupno sveštenstvo Pakračko-slavonske eparhije, kao i dvojica sveštenika iz Osečkopoljske i baranjske eparhije. Službi u crkvi prisustvovao je i državni sekretar Ministarstva uprave i predsednik Međuvladine mešovite komisije za unapređenje položaja manjina u Vladi Srbije Ivan Bošnjak, a s njim su bili i drugi zvaničnici države Srbije odnosno zamenik ambasadorke Srbije Davor Trkulja, konzulka Generalnog Konzulata Srbije u Vukovaru Ljudmila Ostojić i vojni ataše Dejan Đorđević.

Pored članova porodica ubijenih i nestalih Srba u operaciji Bljesak molitvenom sećanju prisustvovali su i politički predstavnici Srba u Hrvatskoj saborski zastupnik Boris Milošević, potpredsednik SDSS-a Dejan Mihajlović, zamenik gradonačelnice Pakraca Nikola Ivanović, predsednik VSNM-a Brodsko-posavske županije u prošlom sazivu Dušan Nogić te zamenici načelnika opština Okučani i Dragalić Siniša Martinović i Ranka Milojković.

Nakon liturgije i pomena, počast žrtvama odana je i u selu Medari u kojem je 1. maja 1995. godine pobijeno 22 od 24 civila koje su hrvatske oružane snage zatekle u selu. Među žrtvama je bilo troje dece i jedanaest žena. Spisak žrtava bio bi i veći da jedan hrvatski vojnik nije zaštitio preostale dve. Bile su to devojke koje je on prepoznao i koje su zahvaljujući njemu izbegle sigurnu smrt. Kada se radi o procesuiranju odgovornih za zločine u Medarima 24 godine nakon zločina Državno tužilaštvo preduzima tek predistražne radnje i to protiv nepoznatih počinilaca.

Parastos žrtvama Bljeska održan je i u crkvi Svetog Marka u Beogradu, a Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih lica sa prostora bivše Jugoslavije pozvala je nadležne pravosudne organe Republike Hrvatske da naredbodavci, organizatori i počinioci ratnih zločina izvršenih u toj operaciji budu kažnjeni.

Od ukupnog broja srpskih žrtava ove vojne operacije bilo je 114 civila među kojima 57 žena i devetoro dece. Ostale žrtve bili su policajci i vojska od kojih su mnogi ubijeni nakon zarobljavanja. Prema zvaničnim podacima sa hrvatske strane poginulo je 42 pripadnika vojske i policije.

I dvadeset četiri godine nakon rata zapadna Slavonija je pusta i bez ljudi. Počev od 1991. godine iz zapadne Slavonije proterano je oko 67.000 Srba, a vratilo se tek nešto više od 1.500, uglavnom starijih ljudi. Za zločine počinjene u Bljesku još uvek niko nije odgovarao.

The post Neko slavio, neko tugovao appeared first on srbi hr.

Original Article