Naše dizajnerke modni hit u Nemačkoj

Bile smo inspirisane Balkanom i ispalo je zanimljivo. Opanke i čarape smo kupile kod čuvenog opančara Kirija u Kaluđerici, kaže Jelena Radovanović iz minhenske modne kuće Holi goust

Na pisti u Diseldorfu uske crvene kožne pantalone upasane su u moderne kratke čizmice od bež velura, ali iz njih proviruju šumadijske vunene čarape, pa ni pored engleskog naziva nije bilo teško otkriti balkansku vezu.

Na telefon minhenske modne kuće Holi goust javlja se ženski glas Halo, Radovanović i odmah postaje jasno otkud opanci i motivi sa srpske nošnje.

Jelena Radovanović (27) iz Beograda, Ivana Bogićević (30) iz Kraljeva i Sedina Halilović (28), rođena u Nemačkoj, ali poreklom iz Sarajeva, krenule su u modni biznis pre nešto više od godinu dana, a ovih dana na velikom sajmu mode u Diseldorfu predstavile su svoju drugu kolekciju.

Otkud opanci i vunene čarape iz kuće koja po opredeljenju kreira odeću za mlade, urbane devojke?

Eto, bile smo inspirisane Balkanom i ispalo je zanimljivo. Opanke i čarape smo kupile u čuvenoj opančarskoj radnji Mijomira Aleksića Kirija u Kaluđerici, priča nam Jelena Radovanović u telefonskom razgovoru iz Diseldorfa.

Osim što se u firmi bavi prodajom i marketingom, ona je kao manekenka sa višegodišnjim iskustvom uskočila u njihove modele i pozirala za aktuelnu kampanju.

Na sajmu u Diseldorfu opanci i vunene čarape su odlično upotpunili pantalone lejla, inspirisane dimijama sa elementima srpske nošnje – pojasom crvene boje sa zelenim vezom. Uz njih ide majica od žerseja i jakna od krzna.

Bila su dva ili tri modela sa opancima, ipak je to ručni rad i poprilično košta. Sve sam kupila kod istog opančara, koji snabdeva kulturno-umetnička društva, kaže Jelena.

Sedina je završila dizajn u Minhenu, Jelena ekonomiju na državnom fakultetu u Minhenu, a Ivana višu školu mode. U skladu sa obrazovanjem su i podelile poslove u firmi. Sedina je glavna dizajnerka, Jelena radi marketing i prodaju, a Ivana brine o proizvodnji, koja se obavlja u Minhenu.

Ovo je tek naša druga kolekcija i prva s kojom smo krenule u prodaju. Prošle smo relativno solidno. Najviše nas kupuju skandinavske zemlje, zatim Holandija i Belgija. Za Nemce je ovo što radimo malo komplikovano i specifično, kaže Jelena i objašnjava da je u poređenju sa nedeljom mode u Berlinu, gde su nedavno takođe prikazale kolekciju, sajam u Diseldorfu više komercijalnog karaktera i mesto gde se stvarno pravi biznis.

Sada je na redu Moskva, gde će od 21. do 24. februara predstaviti istu kolekciju i očekuju dobar prijem.

Pravimo jako jednostavnu modu. Elementi koje smo sad ubacile jesu specifični i uradile smo to iz ljubavi prema našoj domovini. Pravimo modele prilagođene mladim urbanim ženama, za devojke velikih gradova koje su samostalne i jake, kaže Jelena.

Za narednu jesen balkanska trojka iz Minhena predlaže vunene i kožne mini haljine, kombinezone, koji su trenutno modni imperativ, i krznene jakne u braon i bež boji.

Njihova odeća pripada srednjoj klasi, u rangu robnih marki Marko Polo ili Stefanel, kaže Jelena. Haljinica za posao košta od 200 do 300 evra, pantalone između 160 i 200. Od ovog leta modeli Holi gousta počeće da se prodaju u dva butika u Minhenu, a plan ove tri devojke je da u ovom gradu otvore i sopstveni butik.