Nakon mnogo muke u Cirihu osnovano savetodavno telo migranata

NAKON MNOGO MUKE U CIRIHU OSNOVANO SAVETODAVNO TELO MIGRANATA

SAVET STRANACA NA ODREđENO VREME

Posle brojnih neuspešnih pokušaja, Cirih je ovih dana na jedvite jade dobio Savet stranaca, kome sada predstoji mnogo posla. Dvadesetpetoro članova ovog tela (predstavnika 19 nacija) nastojaće da naredne dve godine svog mandata iskoristi za pokretanje brojnih problema koji tište došljake u tom delu Švajcarske.
Za predsednika Saveta izabran je Turčin Akin Altintren, potpredsednik je Nemica Karola Rec, a drugi potpredsednik, Antonio Putrino, je Italijan.

Prvi čovek Ciriha Elmar Ledergerber izborio se za to da prilikom osnivanja Saveta stranaca budu ispoštovani svi postavljeni zahtevi oko zastupljenosti najvažnijih grupacija stranaca, svih religija, raznih starosnih grupa i naravno – žena. četiri puta godišnje će ovaj savet zasedati kao savetodavno telo gradske vlasti i potom svoje procene i stavove iznositi domaćinima.

Otpor konzervativaca

Najžešći otpor osnivanju Saveta stranaca stizao je iz redova konzervativne Švajcarske narodnjačke stranke (SVP), koja tvrdi da je integracija stvar samih stranaca sa kojom domaćini nemaju veze i da bi valjalo osnovati „Savet Švajcaraca“ koji se staraju o strancima.

Već sada se zna da će ovi zastupnici interesa stranaca u Cirihu (grupacije koja trenutno čini 30 odsto stanovništva te metropole) imati pune ruke posla. Došljaci imaju najviše problema u oblasti stanovanja, obrazovanja i vaspitanja dece, zapošljavanja, kulture, starenja u tuđini i zdravstva.
Švajcarske vlasti su još od 1979. godine „gurale u stranu“ predloge za osnivanje jednog isključivo savetodavnog tela koje bi se bavilo problematikom stranaca. Tada je prvi put odbačena ideja o biranju predstavnika migranata, a potom je to ponovljeno i 1984. godine, da bi tek 1998. bila izabrana Interkulturalna komisija. Ključni pritisak izvršili su Italijani 2002. godine, zahtevajući da Cirih konačno dobije svoj Savet stranaca, i domaćini su prilično nevoljno pristali na tu novotariju, ali samo kao „probu na određeno vreme“.