Nagrade za vernost otadžbini

Ukazom Svetozara Marovića, predsednika državne zajednice Srbija i Crna Gora, nedavno su odlikovana šestorica istaknutih Srba iz Sjedinjenih Američkih Država. đorđe Nikolić i Aleks Mačeski dobitnici su ordena Vuka Karadžića drugog stepena za zasluge u negovanju srpske baštine u dijaspori, dok su za dobročinstva i nesebičnu pomoć svom narodu u otadžbini Medaljom čovekoljublja odlikovani dr Nenad Janićijević i Mladen Selak. Laureat odličja za pronalazaštvo je prof. dr Slobodan ćuk, a orden Nemanje drugog stepena poneo je Branko Tupanjac, koji je veoma doprineo negovanju veza srpskih iseljenika sa otadžbinom.
– Trideset i tri godine bio sam nepoželjna osoba, persona non grata u svojoj otadžbini. I hvala Bogu da Srbiju od petooktobarskih promena 2000. godine vode Srbi. Nadam se da će Srbija ponovo dobiti nemanjićki sjaj koji je izgubila pre 60 godina – rekao je, zahvaljujući se na priznanju, đorđe Nikolić, vlasnik firmeza promet nekretnina i poznati srpski pesnik iz čikaga.

Svetski lider godine

Aleks Mačeski (Maćešić) iz Klivlenda predsednik je kompanije „The Plain Dealer“ i izdavač najtiražnijih američkih novina u Pensilvaniji, rečeno je na dodeli Medalje čovekoljublja ovom istaknutom Srbinu, koji je rođen u SAD. On, međutim, nije bio prisutan na uručenju nagrade u Beogradu.
Aleks Mačeski, koji je kao i njegovi roditelji rođen u Americi, u svojoj bogatoj karijeri stekao je mnoga priznanja, između ostalog i dva počasna doktorata. Nagrađivan je više puta za novinarstvo, razvoj izdavaštva, doprinos kulturi, za negovanje srpske baštine, za podizanje srpskih crkava, za pomoć deci. Proglašen je takođe za svetskog lidera godine za unapređenje međunarodne saradnje, a dobitnik je i više američkih priznanja.

Nikolić je, kako navode njegovi biografi, emigrirao u Ameriku 1970. godine. Postdiplomske studije slavistike završio je na Northwestern univerzitetu, gde je radio na doktorskoj disertaciji o srpskoj emigrantskoj poeziji. Objavio je osam knjiga pesama, a bavi se i prevođenjem sa srpskog na engleski i sa engleskog na srpski jezik. Poznat je kao veliki borac za srpske nacionalne interese i učesnik mnogih humanitarnih akcija u kojima se isticao ličnim prilozima. Prednjačio je takođe u dizanju glasa protiv komunizma i bivšeg režima Slobodana Miloševića, pružajući podršku tadašnjoj opoziciji. Na poziv Srpske književne zadruge i Udruženja književnika Srbije, đorđe Nikolić je prvi put posetio otadžbinu u maju 2003, posle 33 godine provedene u emigraciji.

Ktitor Hercegovačke Gračanice

Laureat odlikovanja Nemanje drugog stepena, ugledni srpski biznismen iz čikaga Branko Tupanjac, bio je, iz opravdanih razloga, sprečen da prisustvuje uručenju priznanja u Palati federacije u Beogradu. Gotovo da nema Srbina u Americi koji nije čuo za Branka Tupanjca i njegova brojna dobročinstva, za koja ga je odlikovao i Sveti sinod SPC ordenom svetog Save prvog stepena. Tupanjac je takođe nosilac ordena NJegoša prvog reda, zatim ordena za mir Ujedinjenih nacija i više drugih visokih priznanja.
Posle podizanja impozantnog crkvenog kompleksa Hercegovačke Gračanice u Trebinju, gde su pre četiri godine iz Amerike preneseni zemni ostaci znamenitog pesnika Jovana Dučića, Branko Tupanjac, kojeg mnogi ubrajaju među najuspešnije Srbe u Americi, sada namerava da svom narodu u otadžbini izgradi modernu bolnicu.

Duboko dirnut priznanjem, veliki dobrotvor dr Nenad Janićijević iz Pitsburga napomenuo je da nagradu prima „u ime svih onih američkih Srba koji su pomogli naš napaćeni narod u otadžbini“, kao i „u ime Istočnoameričke eparhije Srpske pravoslavne crkve i vladike Mitrofana, koji su doprineli da ta pomoć dođe do srpskih zemalja“.
Uspešan lekar dr Nenad Janićijević, vlasnik klinike za urgentnu medicinu, živi u Americi 27 godina. Kada je reč o humanitarnoj pomoći otadžbini, teško da se može pronaći neko ko je više pomogao svom narodu, kao što je to on učinio, poslavši lekove i druge potrepštine u vrednosti iznad 150 miliona dolara. Istovremeno, dao je nemerljiv doprinos širenju istine o Srbima i Srbiji, kao i odbrani srpskih nacionalnih interesa u SAD. Veliki je dobrotvor Spomen-hrama svetog Save u Beogradu i crkve u Smederevu. Za sva dobročinstva Srpska pravoslavna crkva ga je odlikovala ordenom Svetog Save prvog stepena, a dobitnik je i više drugih uglednih priznanja. Nenad Janićijević je, kako se navodi u njegovoj biografiji, član Borda direktora Srpskog nacionalnog saveza i potpredsednik Kongresa srpskog ujedinjenja u SAD. Osnivač je Srpskog radija i Srpskog informacionog centra u Pitsburgu.

Jedan od najstarijih učesnika minulih, šestih po redu Susreta dijaspore i otadžbine u Beogradu, Mladen Selak (84), primajući odlikovanje iz ruku ministra za dijasporu prof. dr Vojislava Vukčevića, rekao je da se upravo ostvaruju stihovi Alekse Šantića da „sunce tuđeg neba ne greje kao sunce otadžbine“:
– Mi danas doživljavamo nemerljivu ljubav Srbije. Nagrade iz otadžbine za nas su od neprocenjivog značaja , jer biti stranac u svetu koji nas prezire i dokazivati da Srbi nisu ubice – veoma je teško. Ali, mi ćemo nastaviti da svoji trudom rušimo predrasude protiv Srba, da pronosimo slavu i ime otadžbine širom sveta – poručio je Mladen Selak, dodajući da je ponosan i na to što je njegov „sin đorđe postao veći Srbin od svog oca“.
Mladen Selak je uspešan biznismen, pronalazač i humanista koji živi u čikagu. U želji da pomaže mladim talentima u oblasti tehnike i naučnog razvoja, osnovao je Fond „Mladen Selak“, a ustanovljena je i nagrada nazvana njegovim imenom, koja najboljim pronalazačima SCG donosi i visoku novčanu nagradu. Planira da otvori naučni centar u Srbiji, u kojem bi se istraživanjima bavili naučnici iz celog sveta. LJubav prema otadžbini dokazao je nebrojenom pomoći srpskim bolnicama, ustanovama i pojedincima. član je međunarodne organizacije koja se bori protiv etničkog čišćenja, u kojoj su, između ostalih, DŽimi Karter i Nelson Mandela.

Laureat državnog odličja SCG za pronalazaštvo prof. dr Slobodan ćuk, koji već više od 30 godina živi u SAD, istaknuti je naučnik i vlasnik fabrike „Tesla CO