MOL i Vlada Srbije potpisali Akcionarski sporazum o upravljanju NIS-om

mol-i-vlada-srbije-potpisali-akcionarski-sporazum-o-upravljanju-nis-om
MOL i Vlada Srbije potpisali Akcionarski sporazum o upravljanju NIS-om

Ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović potpisala je Ugovor između akcionara sa MOL grupom u vezi sa budućim upravljanjem Naftnom industrijom Srbije (NIS), ali će stupiti na snagu tek kada MOL kupi ruski udeo u NIS-u, saopštilo je danas Ministarstvo rudarstva i energetike.

Sporazum koji je pethodno usvojila Vlada Srbije omogućiće da se, kako je navedeno, ukoliko MOL grupa „uspešno“ postane većinski vlasnik, nastavi razvoj NIS-a, snabdevanje srpskog tržišta i rad rafinerije u Pančevu.

Pored potpisivanja kupoprodajnog ugovora, za završetak transakcije potrebna su i dodatna regulatorna odobrenja. MOL, kako je navedeno, nastavlja pregovore sa Gazpromnjeftom u vezi sa sticanjem njegovog udela od 56,15 odsto u NIS-u.

„Današnjim potpisivanjem Ugovora između akcionara definisano je uređenje budućih odnosa između države i mađarskog MOL-a, ako oni kupe NIS od Gazpromnjefta. Ovaj ugovor će stupiti na snagu samo ako se MOL i Gazpromnjeft dogovore oko kupoprodajnog ugovora i to odobri američka Kancelarija za kontrolu strane imovine“, rekla je Đedović Handanović.

Prema tom ugovoru, kako je navela Srbija će kupiti dodatnih pet odsto akcija u NIS-u, rafinerija će minimum narednih deset godina raditi u kapacitetu u kojem je radila četiri godine pre uvođenja američkih sankcija.

Dodala je da sporazum osigurava da neće doći do poremećaja u poslovanju zavisnih društava, uključujući Petrohemiju.

„Naši predstavnici u Odboru direktora će imati veći uticaj na odluke koje se donose. NIS je kritična energetska infrastruktura koja utiče na naš BDP i država je uspela da postigne dogovor sa mađarskim MOL-om kao potencijalnim kupcem NIS-a, kojim ćemo zaštititi naše tržište i sigurnost snabdevanja, ako oni postignu dogovor o prodaji”, rekla je Đedović Handanović.

Ugovor između akcionara, kako je navedeno, definiše buduće upravljanje NIS-om, strukturom i procesima donošenja odluka njenih upravljačkih tela, kao i njenim strateškim ciljevima.

Mađarska MOL Grupa je danas, povodom potpisivanja Akcionarskog sporazuma sa Vladom Srbije kojim se definiše budući model upravljanja Naftnom industrija Srbije (NIS), saopštila da će, ukoliko postane većinski vlasnik NIS-a, obezbediti njegov dalji razvoj, sigurno snabdevanje tržišta Srbije i nastavak rada Rafinerije nafte Pančevo.

Predsednik i generalni direktor MOL grupe Žolt Hernadi rekao je da je kao rezultat konstruktivnih pregovora sa Vladom Srbije, postignut sporazum o upravljanju kompanijom NIS.

„Po uspešnom završetku transakcije, MOL će, kao većinski akcionar, moći da upravlja NIS-om efikasno i na profesionalnim osnovama. Možemo započeti zajednički rad sa jasno definisanim odgovornostima i procesima donošenja odluka i staviti tačku na ovaj dug period neizvesnosti“, rekao je Hernadi.

Dodao je da će MOL učiniti sve što može da NIS bude jači i profitabilniji, kao i da Srbija tu kompaniju „vidi kao pouzdanog partnera“.

„Međutim, važno je naglasiti da ovaj sporazum još uvek ne označava kraj procesa prodaje. I dalje je potrebno postići dogovor sa prodavcem, kao i odobrenje Sjedinjenih Američkih Država. Optimista sam jer bi nam to omogućilo da dodatno ojačamo sigurnost snabdevanja za ceo region i ostvarimo viši nivo saradnje među energetskim kompanijama u Centralnoj i Istočnoj Evropi“, rekao je Hernadi.

MOL je, kako je navedeno u saopštenju, preduzeo neophodne korake kako bi dobio produženje licence za pregovore od OFAC-a (Kancelarije za kontrolu strane imovine pri Ministarstvu finansija Sjedinjenih Američkih Država), a potpisivanje sporazuma predstavlja, kako se ističe, važan korak, međutim proces transakcije još nije završen.

Dodaje se da se kupoprodajni ugovor između MOL grupe i Gazpromnjefta za sticanje udela od 56,15 odsto u NIS-u još uvek finalizuje. Ključni uslov za zaključenje transakcije, između ostalog, ističe se, jeste odobrenje OFAC-a.

Pored zaključenja kupoprodajnog ugovora, za realizaciju transakcije neophodna su i dodatna regulatorna odobrenja. MOL Grupa nastavlja pregovore sa ruskom kompanijom Gasprom njeft o preuzimanju njenog vlasničkog udela od 56,15 odsto u NIS-u, navodi se u kompanijskom saopštenju. Jedan od ključnih uslova za zaključenje transakcije jeste dobijanje saglasnosti Kancelarije Ministarstvu finansija SAD za kontrolu strane imovine (OFAC).

Dodaje da sporazum koji je potpisan sa državom Srbijom, kao manjinskim akcionarem NIS-a, omogućava MOL Grupi da, kao većinski akcionar, preuzme odgovornost za profesionalno upravljanje kompanijom, njeno stabilno poslovanje i investicije koje stvaraju dodatnu vrednost.

„Sa velikim poverenjem očekujem saradnju sa Vladom Srbije. Učinićemo sve da NIS postane snažnija i profitabilnija kompanija i da nas Srbija prepoznaje kao pouzdanog partnera. Ipak, važno je naglasiti da ovaj sporazum još ne predstavlja završetak procesa prodaje. Potrebno je postići konačan dogovor sa prodavcem, kao i obezbediti saglasnost Sjedinjenih Američkih Država“, ističe se u saopštenju.

Originalni tekst