MIP rešava problem DKP u Baden Virtembergu

MIP REŠAVA PROBLEM DKP U BADEN VIRTEMBERGU

RACKOVIć POD LUPOM INSPEKTORA

• Generalni inspektor MIP-a Dragan Grković već je stigao u Nemačku sa zadatkom da ispita rad generalnog konzula SCG, saznaju „Vesti“

Ministarstvo spoljnih poslova državne zajednice Srbija i Crna Gora počelo je da rešava problem u Baden Virtembergu. Generalni inspektor MIP-a Dragan Grković već je stigao u Nemačku sa zadatkom da detaljno ispita rad i stanje u generalnom konzulatu SCG u Štutgartu u kojem ima niz ozbiljnih problema, a jedan od vodećih je odnos generalnog konzula Slobodana Rackovića sa dijasporom, nezvanično saznaju „Vesti“ u vrhu MIP-a.
– Na osnovu Grkovićevog izveštaja, Vuk Drašković, šef diplomatije SCG odlučiće koje je mere potrebno preduzeti da bi se situacija smirila i sanirala šteta – kaže za „Vesti“ jedan od funkcionera u MIP-u, insistirajući na anonimnosti.
Ne želeći da, kako kaže, „prejudicira razrešenje problema“ naš izvor dalje ukazuje da su moguća dva rešenja:

Žalbe na službenike

– Osim konzula Rackovića, u DKP-u u Štutgartu postoje i dva službenika na čije se ponašanje dijaspora takođe dugo žali MIP-u SCG, pa je potrebno utvrditi činjenice i u tom slučaju – kaže naš sagovornik.

– Jedno je da se od konzula Rackovića zahteva da iz korena promeni ponašanje i način rada, a na dijasporu da se apeluje da prihvati eventualno pruženu ruku pomirenja. Drugo rešenje je da ministar spoljnih poslova Vuk Drašković traži od Saveta ministara SCG da razreši konzula Slobodana Rackovića – pojašnjava sagovornik „Vesti“.
Malo je verovatno, smatra ovaj neimenovani funkcioner MIP-a, „da je moguće izvesti pomirenje, pošto verbalni sukob suviše dugo traje, predaleko je otišao i dostigao kulminaciju“.
Imajući u vidu pomenute probleme sagovornik „Vesti“ je mišljenja da je verovatnije da će posle dobijanja Grkovićevog izveštaja, „ministar Drašković o problemu DKP-a u Štutgartu obavestiti Savet ministara SCG i tražiti da se na savetu razreši problem“.

Bivši sudija

– Generalni inspektor Dragan Grković veoma dugo radi u MIP-u, častan je i pošten čovek. Izvrsno poznaje konzularne poslove. Pravnik je po struci, a svojevremeno je bio sudija Okružnog suda u Beogradu – napominje izvor „Vesti“.

Podsećanja radi, nerazumevanje između konzula Rackovića i dela srpske dijaspore u Baden Virtembergu traje od početka njegovog mandata. On je tad navodno, kako su ga optuživali, izjavio da su njihovi klubovi „birtije i kafane“. Do javnog sukoba došlo je početkom jula ove godine za vreme Prvog svesrpskog Sabora u Baden Virtembergu, na kojem se konzul, iako pozvan nije pojavio, a umesto njega, ovu manifestaciju su posetili nemački policajci u civilu raspitujući se kod organizatora o ciljevima i učesnicima. Ispostavilo se da je poseta policije usledila na osnovu Rackovićeve prijave da mu je telefonom pretio dr Miodrag Kulić, jedan od organizatora te srpske manifestacije. Sukob je ponovo buknuo ove jeseni imenovanjem Predraga Rakočevića, inače prijatelja konzula Rackovića, na mesto poverenika Ministrastva za dijasporu u Baden Virtembergu. Serije optužbi na račun Rakočevića, dotakle su se i konzulata, jer se ispostavilo da je i Racković predložio Rakočevića Ministarstvu dijaspore za poverenika. U javnost je iznet „prljavi veš“, navodni dokazi o mitu i korupciji, a pojavili su se i zahtevi da se konzul Racković povuče, pa čak i da se konzulat SCG u Stutgartu zatvori do rešenja problema.

Rasipnici

– U MIP-u je zapaženo da konzulat u Štatgartu mnogo troši i potrebno je utvrditi da li je u pitanju osoblje ili konzul, koji je inače svojevremeno odbio da živi u stanu, pa je na njegov zahtev iznajmljena kuća i kupljen nov nameštaj, iako na rezidenciju prema pravilima MIP-a ima pravo jedino ambasador. Grković takođe ima zadatak da ispita sve okolnosti i utvrdi činjenice i po pitanju finansija u DKP-u SCG u Štutgartu – rekao je izvor.

Rackoviću je u delu srpske dijaspore zamereno, takođe, učešće na skupu crnogorskih klubova i udruženja u Zapadnoj Evropi, u bavarskom dvorcu Šnaj, novembra 2004. Predrag Rakoćević, koji je takođe prisutvovao tom skupu rekao je da pojedinci iznosili teze o otcepljenju Crne Gore i pokušali da ispolitizuju susret, ali da u u zaključcima i završnom dokumentu nije bilo separatističkih stavova.