MEđUNARODNA KRIZNA GRUPA RAZOTKRILA STVARNE NAMERE

U svom poslednjem izveštaju Međunarodna krizna grupa (MKG) kao nikada pre jasno i bez diplomatskih fraza zastupa tezu da Kosovo i Metohija treba da postane nezavisno. Zanimljive su njihove preporuke EU, SAD i NATO-u, koje otkrivaju na koji način su „mozgovi“ MKG zamislili da se odvija proces sticanja nezavisnosti.

Pošto je jasno, kažu u MKG, da se sa Rusijom ne može postići dogovor o usvajanju rezolucije u SB UN na osnovu Ahtisarijevog plana, kao i da dogovor Beograda i Prištine nije moguć, savetuje se da bi „u aprilu ili maju 2008. godine trebalo ići na priznavanje nezavisnosti Kosova“. Za MKG nije neophodno da sve članice EU priznaju nezavisnost jer će, kako procenjuju „do toga doći vremenom“. Dovoljno će biti da nezavisnost priznaju ključne članice EU i SAD.
„čak i ako Savet NATO-a ne odobri produženje misije, SAD i članice EU koje podržavaju nezavisnost bi trebalo da zadrže trupe na Kosovu“, piše u izveštaju MKG-a. Sa Kosova bi otišli svi nepoželjni elementi, poput sadašnjih vojnika Kfora, koji dolaze iz država koje se protive nezavisnosti.

Ignorisanje Beograda, podrška Prištine

Za razliku od ranijih godina u zvaničnom Beogradu poslednji izveštaj MKG je naišao na ignorisanje. Razlog tome politički analitičar đorđe Vukadinović vidi u podatku da je ranije MKG saopštavala ono što nisu smele SAD ili NATO, dok su sada njihove preporuke postale zvanična politika Vašingtona i Alijanse, pa nemaju nekadašnji značaj.
Na drugoj strani, vlada i analitičari na Kosovu pozitivno su ocenili poslednje preporuke MKG. Na odobravanje je pogotovo naišao onaj deo izveštaja u kojem se ističe da se region Balkana može uvući u novi talas nasilja ukoliko Kosovo ne stekne nezavisnost.

MKG preporučuje parlamentu u Prištini da formalno proglasi nezavisnost posle 12. decembra ove godine, kada se, podsećamo, očekuje izveštaj posredničke „trojke“ Kontakt grupe. Parlament bi u tom slučaju naložio kosovskoj vladi da u saradnji sa EU i NATO organizuje strategiju za tranzicioni period od 120 dana, uključujući i bezbednosni plan.
Poznavaocima rada i delovanja MKG ovakve preporuke sigurno ne mogu zvučati iznenađujuće, ali je zanimljivo da je samo pre tri meseca, u izveštaju iz maja ove godine, MKG smatrala da bi kosovski Albanci trebalo da se uzdrže od unilateralnog proglašenja nezavisnosti. Tada se, takođe, apelovalo na zapadne vlade da postignu komporimis sa Rusijom kako se Moskva ne bi osetila poniženom, kao i da uspostave dvogodišnji moratorijum na članstvo Kosova u UN.

Politički analitičar đorđe Vukadinović smatra da je poslednjim izveštajem MKG samo skinula masku organizacije koja je od početka delovala sa stanovišta albanskih interesa. Podsećanja radi, Marti Ahtisarije bio prvi predsednik ove privatne i uticajne organizacije.
– U MKG su konačno skinuli maske, zalažući se najbrutalnije za nezavisno Kosovo. Očigledno su bili iznervirani srpskim, a pre svega ruskim odbijanjem Ahtisarijevog plana i propalim pokušajem da se on izglasa u UN. Mislim da sada više niko ne treba da ima iluzije o MKG – kaže Vukadinović.