Masovne demonstracije širom Amerike

Masovne demonstracije širom Amerike

LOS ANđELES PARALISAN

Amerika je iznenađena masovnošću protesta protiv najavljenog zaoštravanja mera prema ilegalnim imigrantima: centar Los Anđelesa juče je bio zakrčen maršem čak pola miliona nezadovoljnika. Te demonstracije su, procenjuje se, veće od svojevremenih protiv Vijetnamskog rata i najveće koje su ikad u SAD organizovane povodom statusa imigranata.

„Može se“, „Mi nismo kriminalci“, „Imigranti su stvorili Ameriku“ jesu parole koje su ispisali i uzvikivali, na engleskom i španskom, demonstranti mahom odeveni u majice bele boje, koje su simbolisale mir, noseći zastave SAD, Meksika i niza zemalja Srednje Amerike. Istu vrstu protesta izrazilo je i 50.000 ljudi u Denveru, 20.000 u Feniksu, 10.000 u Milvokiju.

„Probuđen je uspavani džin, počela je masovna borba za imigrantska građanska prava“, prenosi „Los Anđeles tajms“ izjavu Džošue Hojta, vođa aktivističke organizacije iz Ilinoisa.

U SAD se, prema zvaničnim statistikama, trenutno nalazi više od 35 miliona imigranata od kojih jedna trećina nema potrebne dokumente. Među tih 10-12 miliona „ilegalaca“ ovih dana se raširio strah da bi mogli biti prognani ili da bi im bar znatno bio otežan boravak ovde, jer su zakonodavci projektovali niz paragrafa za smanjivanje broja „nezvanih gostiju“.

Predviđa se, uz ostalo, podizanje zida na granici s Meksikom, proglašavanje nedozvoljenog boravka za težak delikt, pa čak i kažnjavanje poslodavaca, lekara i sveštenika koji pruže usluge „ilegalnim došljacima“. Protiv ove poslednje nagoveštene mere negodovali su, pored organizacija za ljudska prava, i udruženja malih preduzetnika i ovdašnja katolička crkva kojima Latinosi, došljaci iz Latinske Amerike, čine veliki deo radne snage i vernika.

Za veći stepen razumevanja prema imigrantima založio se ponovo i predsednik Džordž Buš, u redovnoj subotnjoj poruci naciji, ali zasad ne dobija dovoljnu podršku članova njegove, takođe vladajuće, Republikanske partije, od kojih neki slute da „nekontrolisani priliv stranaca povećava opasnost od terorizma“. Opozicioni demokrati predlažu pak dodatne mere liberalizacije boravka i postepenog prevođenja većeg broja „ilegalaca“ u legalni status.

Polemičari kao bitne navode raznovrsne činjenice – da su SAD istorijski izrasle na došljacima iz drugih krajeva sveta, da je i sad neophodan uvoz „pečalbara“, kao i da njihov veliki priliv iz Latinske Amerike počinje da bitno menja demografsku strukturu nacije, tako da bi „sredinom ovog veka Latinosi mogli da postanu brojniji od građana SAD evropskog porekla“ koji sada čine većinu stanovništva. Spor se razbuktava, kako potvrđuju i masovne demonstracije. Mogao bi i da izraste jedan od ključnih unutrašnjih političkih izazova nacije, kojoj na jesen predstoje parlamentarni i izbori za guvernere, gde će i te kako biti važni i – glasovi Latinosa.