Lutke iz Adelajda ukrasile Dane ćirilice

Na tradicionalni konkurs, koji se 15 godina nalazi u kalendaru smotri Ministarstva prosvete Srbije, ove godine je stigao 2.351 rad, od čega 449 literarnih, 375 ilustracija, 1.314 kaligrafskih radova i inicijala, 107 vezova i 106 lutki.

Finale đačkog konkursa, na kojem učestvuju deca iz Srbije i dijaspore, održava se na praznik Svetih Ćirila i Metodija, u lepom banatskom mestu Bavanište.

Ranijih godina, na značajnom konkursu, učestvovali su učenici nekoliko Srpskih nedeljnih škola iz Australije, a za svoje radove dobijali su odgovarajuće nagrade u otadžbini. Zbog pandemije koronavirsusa na konkursu za 2020, učešće je bilo manje od očekivanog.

Kako nas je obavestila koordinator Vera Sekulić, ove godine najviše radova je stiglo iz Srbije, a učestvovali su i đaci iz RS, Francuske, Nemačke, Italije, Južne Afrike, Engleske, Australije i Bocvane.

Prelja iz Adelajda još nije stigla u Bavanište

Tema za 2021. jubilarnu, dvadesetu po redu godinu, bila je “sloboda”, najskuplja srpska reč u proteklim vekovima.

Zziri u sastavu prof. dr Boško Suvajdžić, dr Rajka Uljmanski, dr Branko Zlatković i Ljiljana Simić (literalni radovi) i dr Suzana Polić, Emil Sfera, mr Vjera Medić i Milica Marković (likovni radovi) nagradio je 91 i pohvalio 73 učenika.

Svi nagrađeni i pohvaljeni đaci dobiće diplome, pohvale i vredne knjige, kupljene uz pomoć Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, ili dobijene od izdavača. Svi učesnici konkursa iz dijaspore dobiće priznanje ”Čuvar srpstva”.

Sabor je održan u saradnji sa KUD “Aca Obradović“, bibliotekom ”Teofilo Dimić“, Crkvenom opštinom Bavanište, OŠ ”Bora Radić“, Vukovom zadužbinom, Aktivom žena ”Duga“, i ljudima dobre volje, kao što su članovi žirija koji rade bez naknade.

– Do sada su učestvovala deca iz većine zemalja u kojima žive Srbi, kao što su Crna Gora, RS, Hrvatska, Makedonija, Slovenija, Albanija, Grčka, Rumunija, Mađarska, Austrija, Italija, Švajcarska, Belgija, Finska, Norveška, Danska, Švedska, Nemačka, Francuska, Češka, Rusija, Kina, Australija, Novi Zeland, Južna Afrika, Bocvana, Kanada, SAD, a još niko nije učestvovao iz Južne Amerike. Ali ne odustajemo. Jer, ko u čuda veruje, taj čuda i stvara – kaže za “Vesti” Vera Sekulić.

Srpska mladost u narodnim nošnjama

Ona konstatuje da se Srbi okupljaju oko svojih svetinja, pravoslavne vere, srpskog jezika i pisma – ćirilice, kao stožera srpske nacionalne baštine.

Na konkursu je za prethodnih dvadeset godina učestvovalo više od 68.000 đaka. U istom period, objavljeno je dvanaest zbornika najboljih literarnih radova, antologija Mladi govore, Zbornik radova sa okruglog stola (održanog povodom stogodišnjice Aneksije Bosne), kao i Mali bukvar koji je napisala, ilustrovala i priredila učiteljica u penziji Jelena Rekić, koja živi u Adelajdu.

Treba istaći da je Jelena Rekić jedini učesnik iz Australije u 2020. i 2021. godini sa četiri lutke koje predstavljaju razne narode sveta, obučene u narodne nošnje i sa zaštitnim maskama. Do Bavaništa su putovale dva meseca!

Ove godine je Jelena napravila i poslala dve lutke, koje putuju već četiri meseca, a za sada su stigle samo njihove fotografije.

Svečanoj dodeli nagrada, u parku ispred seoske crkve u Bavaništu, prisustvovalo je oko dve stotine đaka, njihovih učitelja i roditelja.

Prof dr Boško Suvajdžić uručuje nagrade

Kvalitetan program

Članovi KUD ”Aca Obradović“ i tamburaški orkestar ”Kovinski bećari“ uveseljavali su goste u Bavaništu, a članice Aktiva žena ”Duga“pripremile su slatka iznenađenja.

Učesnike je pozdravio prof. dr Boško Suvajdžić, predsenik Vukove zadužbine i predsednik žirija za literarne radove.

Uskoro nova tema

Uskoro će biti objavljena tema đačkog konkursa za iduću godinu o čemu će deca, učitelji i nastavnici srpskih škola širom Australije, kao i njihovi roditelji, pravovremeno biti obavešteni.

Uvereni smo da će koronavirus ”posustati“ i omogućiti masovnije učešće naše dece s Petog kontinenata na Danima ćirilice u Bavaništu.

Чланак Lutke iz Adelajda ukrasile Dane ćirilice се појављује прво на Vesti online.

Original Article