Kuda idu srpski klubovi 6

Srpsku opštinu Hanover, nekada sa 160 članova, jedno od najvećih i najmoćnijih udruženja naših građana na severu Nemačke, kriza je potresala od samog početka. Nesuglasice, rivaliteti i grupašenja nastali su uglavnom kao posledica različitih političkih gledišta, ali i kao posledica lokacije u stambeno-industrijskoj četvrti. Kontrole i kazne paralisale su sve veće aktivnosti iz kojih su ostvarivani prihodi, a grupa entuzijasta, na čelu sa „prinudnim“ predsednikom Božom Grozdanićem, upravo pokušava da se preseli u nove prostorije od 400 kvadrata, koje su pogodne za priredbe svih vrsta.

– Srpska opština nikada nije primala pomoć od bilo koga osim od sponzora, uglavnom svojih članova, a jednom je iz krize izvučena i samokreditiranjem. Finansijska situacija nije nikada bila gora, pa ćemo verovatno i ovaj put morati da pribegnemo ovoj metodi – kaže predsednik Grozdanić.
Nameštaj koji je pre deset godina kupljen još je u dobrom stanju, a u novim prostorijama ima dosta ugrađenih ormana i vitrina, pa će se kupiti samo neophodno.

„Sloboda“ internacional

– U Braunšvajgu se svake godine održava javna manifestacija pod nazivom „BN internacinal“.
To su dani prezentacije stranih građana koji žive u Braunšvajgu, a naš klub redovan je učesnik.
U gradu smo popularniji od svih drugih sa prostora bivše Jugoslavije. Ove godine smo na ovoj manifestaciji prodali čak 2.200 ćevapa – kaže predsednica „Slobode “ Nada Gvojić.

Sve zavisi od namene prostorija i raspoloživog novca. U Srpskoj opštini za sada ne postoje nikakve sekcije, ali ovde u novim prostorijama planira se mnogo toga, jer će pare za opstanak morati da se zarade. Grozdanić i saradnici veruju da je to moguće i podsećaju da nije davno bilo kada je udruženje zaradilo za sopstveno izdržavanje, ali i 16 ratnih siročića stipendiralo.
– Mladi će u novim prostorijama moći da organizuju disko zabave, imaćemo TV programe iz otadžbine i „premijeru“, a opremićemo i „internet-kafe“ – kaže Grozdanić, koji računa i na povećanje broja članova sa sadašnjih 68, bar na stotinak.

U Srpskoj opštini računaju i na solidarnost svih Srba u Hanoveru, jer veruju da samo na taj način od Opštine mogu da naprave solidan kulturno-sportski centar koji je Srbima u ovome gradu veoma potreban. Privredna kriza zakucala je na mnoga vrata, a većina iz generacije koja je Srpsku opštinu osnivala i vodila deset godina ili je u penziji ili bez posla.

– DŽepovi su svima plići nego ranije, ali problem nije u novcu već u tome što mnogi neće da shvate da je i mala pomoć velika, ako se daje od srca. Na kraju krajeva, pomoć je i samo konstruktivno delovanje, a bar to nikoga ništa ne košta – mišljenja je sekretar Milorad Bojić.

Stižu novi članovi

– LJudi sve češće navraćaju u nove prostorije da vide „čudo“ o kojem se u gradu toliko priča.
Zaustavljeno je i osipanje članstva, a prošle nedelje dobili smo i šest novih članova, i to šest mladih ljudi, što je veoma ohrabruje – optimista je predsednik Srpske opštine Božo Grozdanić.

– Ako para nemamo mnogo, možemo bar da pomognemo dobrovoljnim radom, a i takva je pomoć potrebna. Kad god dođem u ovu kuću ugodno se osećam, a uvek ću biti ponosan na činjenicu da sam u ovoj sali i ja 20 kvadrata „parketirao“- kaže Ivan Bajković kojeg smo zatekli na radnom zadatku.
Konzulat SCG u Hamburgu otkazao je održavanje konzularnih dana, a mnogi su mišljenja da odgovornost snosi i Srpska opština, iako su diplomate objasnile da je u pitanju problem oko prenošenja kompjutera i druge tehnike.
– Mišljenja smo da je tehnički problem rešiv jer smo konsultovali stručnjake, a ako sa konzulatom nađemo zajednički jezik, raspored prostorija podesićemo u prvom redu prema njihovim potrebama – kaže predsednik Božo Grozdanić, koji za preseljenje Srpske opštine u Südbahnhofstrase 27 očekuje još samo formalno odobrenje ureda za građevinarstvo.

Klub Jugoslovena „Sloboda “ u Braunšvajgu, koji je nedavno proslavio trideseti rođendan, ima slične probleme kao i Srpska opština što se tiče finansiranja, ali njihove pozicije ipak su mnogo bolje jer im pomaže i grad. Grad Braunšvajg ili, bolje rečeno, AVO (socijalna radnička organizacija) u Peznjalstr. 50 za potrebe stranih sugrađana ustupio je zgradu na tri sprata. Solidne prostorije na trećem spratu, koje potpuno odgovaraju potrebama Srba u ovom gradu, „Sloboda“ plaća samo 180 evra. Osim toga, klub vodi omladina, pa je i program prilagođen mladima, a to veoma pozitivno deluje i na aktivnosti i na budućnost kluba.

– Najteže je pridobiti mlade, ali mi smo se borili, a rekao bih i uspeli – sa zadovoljstvom konstatuje Savo Pejović, koji je tokom višegodišnjeg „presednikovanja“ mladima uvek poklanjao pažnju.
– Sve se odvija po planu i programu, a što se tiče finansijske situacije, ona je dosta dobra. Uverena sam da naših 70 članova nikada neće dozvoliti da u pitanje dođe egzistencija „Slobode“. Tačno je da su nam stariji dali klub na upravljanje, ali je tačno i da bi veoma teško ili nikako opstali bez njihove podrške – kaže Nada Gvojić (23), predsednica najmlađe uprave kluba u Nemačkoj.