KOSTA SIMONOVIć, ŠEF KONZULARNOG ODELJENJA AMBASADE SRBIJE

Kosta Simonović, šef konzularnog odeljenja Ambasade Republike Srbije u Austriji potvrdio je u intervjuu za „Vesti“ da Ambasada Republike Srbije u Beču neće početi da izdaje nove pasoše od 1. oktobra, jer nisu ispunjene sve pretpostavke za to. On se nada da će novi biometrijski pasoši ipak uskoro početi da se izdaju u diplomatsko-konzularnim predstavništvima u inostranstvu.
– I pored najava da će novi pasoši sa biometrijskim podacima početi da se izdaju u diplomatsko-konzularnim predstavništvima Republike Srbije u inostranstvu od 1. oktobra ove godine, Ambasada Republike Srbije u Beču neće početi da izdaje nove pasoše tada, jer nisu ispunjene sve pretpostavke za to. Ovde je pre svega reč o nekim detaljima tehničke prirode, kao što su dostava opreme za akviziciju podataka, obuka službenika radi uzimanja biometrijskih podataka i slično – objasnio je Simonović

Saradnja sa klubovima

Kosta Simonović, šef konzularnog odeljenja Ambasade Republike Srbije u Beču, zvanično je stupio na dužnost 2. septembra ove godine. Prethodno je radio u Berlinu od 1994. do 1998. Od 2002. do 2006. radio je u konzularnom odeljenju Ambasade Srbije u Beču kao prvi sekretar. On ističe da je njegov osnovni zadatak zaštita prava i interesa naših građana.
– Trudiću se da sa saradnicima obezbedim što bolji nivo konzularne zaštite. U cilju ostvarivanja zaštite prava i interesa naših građana bitan je i nastavak dobre saradnje i stalni kontakti sa lokalnim organima vlasti. Održavanje dobrih odnosa sa klubovima i udruženjima naših građana predstavlja jedan od prioriteta u mom radu. Nadam se da ću uspostaviti i dobru saradnju sa SPC, odnosno sa Pravoslavnom crkvenom opštinom Sveti Sava u Beču.

Da li ima najava kada će pasoši početi da se izdaju u diplomatsko-konzularnim predstavništvima u inostranstvu?
– Za sada nemamo najava kada bi moglo da počne izdavanje novih biometrijskih pasoša, ali očekujemo da će to biti uskoro. Naime, izdavanjem novih putnih isprava koje ispunjavaju standarde Evropske unije (EU) i međunarodnih organizacija za civilno vazduhoplovstvo biće omogućena veća zaštita od falsifikovanja i bolja zaštita ličnih podataka. Time će biti ispunjena jedna od tačaka tzv. „Mape puta“ EU, kojim su određeni uslovi koje bi naša zemlja trebalo da ispuni kako bi došla na takozvanu belu šengen listu.

Govorni automat

– Planiramo da upravo u cilju podizanja nivoa konzularne zaštite naših građana u dogledno vreme ugradimo telefonsku centralu sa govornim automatom – ističe Simonović.

Kakva će biti procedura izdavanja, odnosno kako će se ceo postupak odvijati i koliko će trajati izdavanje pasoša preko konzularnih odeljenja, kao i koliko će koštati?
– Što se tiče procedure ona je već poznata. Zakonom o putnim ispravama Republike Srbije utvrđena je procedura izdavanja novih pasoša i obaveza davanja biometrijskih podataka, fotografije, otisaka prsta i potpisa, dok Pravilnik o putnim ispravama precizira, odnosno dopunjuje postupak izdavanja novih putnih isprava. Uzimanje fotografije vrši se digitalnom kamerom, otisak prsta skenerom, a uzimanje potpisa pomoću table za digitalizaciju. Rok u kojem moraju da se izdaju novi pasoši, posle prijema zahteva, iznosi dva meseca, za razliku od zahteva koji su predati u zemlji, gde rok iznosi mesec dana. To je zato što se pasoši neće izrađivati u diplomatsko-konzularnim predstavništvima Srbije u inostranstvu, već u Beogradu. Takse za nove pasoše trebalo bi da budu niže od postojećih. NJihova visina biće poznata kada se usvoje izmene i dopune Zakona o Republičkim administrativnim taksama.