Konferencija za stampu SUC

Kongres srpskog ujedinjenja vec duže vreme radi na pitanjima koja su važna za Dijasporu, kao što su državljanstvo, pravo glasa, ukljucenje predstavnika dijaspore u rad komisije za izradu Ustavne povelje, pravo da predstavnici iz dijaspore budu birani u buducu jednodomu Skupštinu državne zajednice Srbije i Crne Gore, kao i u Skupštine Srbije i Crne Gore, na pitanjima formiranja Ministarstva za dijasporu, kao i donošenja ili izmena zakona i propisa o privatizaciji, stranim ulaganjima, porezima, carinama, deviznom poslovanju i sl.

U vezi sa predstojecim izborima za predsednika Republike Srbije, Kongres svesrdno podržava predlog Saveta dijaspore da Skupština Republike Srbije dopuni važeci Izborni zakon sledecim amandmanom:

„Izborno pravo biraca stalno nastanjenih izvan Republike Srbije (odnosno izvan SR Jugoslavije) može se ostvariti u diplomatsko-konzularnim predstavništvima SRJ u inostranstvu, ako to nije zabranjeno zakonima zemalja u kojima žive, a ako jeste onda u najbližoj susednoj zemlji, i to direktnim glasanjem, ili putem pisama, ili po ovlašcenju ili kombinacijom ovih mogucnosti“.

KSU zahteva da se ova odredba primeni vec na izborima za predsednika Srbije, smatrajuci to prvim istinskim testom dobre volje aktuelne vlasti.

U okviru istih aktivnosti, obavljene su konsultacije sa pravnicima i ekspertnim grupama (npr. Institut za uporedno pravo), kako bi se pronašla formulacija problema i put ka rešenju gorucih pitanja Srbije. Kongres srpskog ujedinjenja je komentare dobijene iz svojih organaka u Kanadi, Becu, San Francisku i NJujorku, objedinio u komentare na novi predlog Izbornog zakona i oni su predati CESID-u, organizaciji koja je radila na nacrtu novog Zakona o izborima. Deo ovih komentara je uvažen. Zakon je sada na izradi u Republickom sekretarijatu za zakonodavstvo, i sa njima je ostvaren kontakt u cilju ukljucenja prava i obaveza dijaspore u novi Zakon.
U okviru svojih aktivnosti na iniciranju i pomoci oko tranzicije, privatizacije i novih zakona, kao i ekonomske saradnje matice i dijaspore, Kongres srpskog ujedinjenja sacinio je platformu “Mostovi obnove i napretka” i dao je predstavnicima savezne i republicke Vlade. Kongres takode podržava akcije Poslovnog saveta za dijasporu pri Privrednoj komori Srbije u cilju bržeg donošenja novih zakona koji ce omoguciti lakše ukljucenje zemlje u medunarodne tokove i privuci prvo kapital dijaspore, a to ce biti signal za sve druge da ulažu u Srbiju. Kao što je u jednom intervjuu datom listu Danas pre godinu dana rekao engleski ambasador Kraford: ”Mi tu ne možemo mnogo da uradimo, osim da se nadamo da ce vaši ljudi preduzeti neophodne zakonske korake da bi stvorili uslove za stalnu razmenu. Da kojim slucajem imate bogatog ujaka u Americi, koji je vlasnik fabrike i ima 50 miliona dolara i želi da ih uloži, da li biste mu rekli da dode i investira u Jugoslaviju. Odgovor je, verovatno, ne, iako bi on bio srecan da investira u Jugoslaviju; Ako vam pode za rukom da mobilizujete preduzetnike i strucnjake iz dijaspore da se vrate, bio bi to pozitivan signal za Jugoslovene da investiraju, a istovremeno i ohrabrenje za zapadne investitore.”

Nekim od ovih pitanja bice posvecena i ovogodišnja 12-ta skupština Kongresa srpskog ujedinjenja. Ona ce biti održana od 4. do 6. oktobra u Cikagu. Na ovoj konvenciji ce ucestvovati delegati iz celoga sveta i specijalno pozvani gosti. Naši delegati su videni Srbi, investitori, uspešni poslovni ljudi, eksperti u raznim granama privrede, obrazovanja i kulture. Na konvenciji se razmatraju i diskutuju pitanja od opšteg znacaja za Srpstvo, našu otadžbinu i Srbe u dijaspori. Ove godine ce naša skupština pokušati da odgovori na pitanje “Šta mi možemo da uradimo?”

Posle 5. oktobra ocekivanja su jedno vreme bila vrlo velika, mada je bilo nerealno ocekivati da se gomile problema u otadžbini mogu srediti za kratko vreme. Pomoc iz inostranstva kaplje, suviše je malo ima i stiže prekasno, dok medunarodni pritisci istrajavaju na mnogo nimalo konstruktivnih nacina. Situacija u kojoj se nalaze Srbi na Kosovu i Metohiji i zapadno od Drine i dalje je nerešena. Novoj Vladi još uvek predstoji zadatak da napravi zaokret u odnosu na dijasporu, što bi dovelo do uspostavljanja medusobnog poverenje i dijaloga. I to bi omogucilo efikasnije ukljucivanje dijaspore u proces pomoci zemlji, kroz ostvarivanje partnerstva izmedu matice i dijaspore na projektima koji su od obostrane koristi. Narod je uzmeniren i iscrpljen. Šta mi možemo da uradimo?
Kongres srpskog ujedinjenja je spreman da odgovori ovim novim izazovima.

Beograd, 8. avgust 2002.

Vreme odrzavanja: cetvrtak, 8. avgust 2002. u 12 sati
Mesto odrzavanja: Beogradska kancelarija Kongresa srpskog ujedinjenja
Ucesnici: Miroslav Majkl đordevic, predsednik Kongresa srpskog ujedinjenja, predsednik Zaduzbine Studenica
Edita Krunic, potpredsednica za ekonomska pitanja Kongresa srpskog ujedinjenja; predstavnica za Ameriku Poslovnog saveta dijaspore
Jasmina Vujic, potpredsednica Kongresa srpskog ujedinjenja i potpredsednica Saveta dijaspore
Tema: Aktivno i pasivno pravo glasa dijaspore i akcije i predlozi po tom pitanju saveznoj i republickoj Vladi.
Aktivnosti Kongresa srpskog ujedinjenja i najava predstojece godisnje skupstine u Cikagu.