Kako su iz statistike isparili Srbi i Crnogorci

Nemačka: Kako su iz statistike isparili Srbi i Crnogorci

Državljane SCG i SRJ tretirali različito

Državni zavod za statistiku u Vizbadenu i dalje će u svojoj statistici voditi da u Nemačkoj živi svega 294.007 građana SCG iako u Ambasadi SCG u Berlinu tvrde da ih u ovoj državi ima tačno 507.328.

Naime, službenik Ambasade SCG prošlog meseca je posetio Zavod za statistiku u Vizbadenu gde su mu objasnili da je, zbog različite kategorizacije, došlo do statističkog smanjenja broja naših građana, ali da oni realno i jesu u statistici, samo što se vode kao bivši Jugosloveni.

U suštini, kad se od 963.001 bivših Jugoslovena, koliko je Zavod izračunao da ih ima u Nemačkoj, odbiju svi Hrvati, Slovenci, Makedonci, državljani BiH i SCG, dolazi se do toga da je ostalo neraspoređeno 196.911 Jugoslovena.

– Mi smo gotovo sigurni da je više od 90 odsto tih građana državljani SCG, samo što se vode kao pripadnici SRJ, umesto SCG. Tu je, u stvari, i nastala pometnja, jer su državljane Savezne Republike Jugoslavije obeležili kao građane bivše Jugoslavije i u tu kategoriju ih svrstali iako je jasno da je SCG samo drugi naziv za SRJ – objašnjavaju u Ambasadi.

Prema njihovim rečima, po evidenciji nemačkog saveznog zavoda ima 963.001 bivših Jugoslovena, ali od toga broja samo 766.090 su raspoređeni kao državljani SCG, Hrvatske, Slovenije, Makedonije, BiH, dok su ostali neobeleženi.

– Oznaka za SRJ postoji od 1996, a od 2003. uveli smo i kategoriju državljanstva SCG. Tako imamo 297.004 građna koji se vode kao državljani SCG, a ostali se vode kao državljani SRJ. S obzirom na to da Zavod za statistiku u Vizbadenu nije prepoznao oznaku SRJ i SCG kao isto tako je i došlo do neke vrste statističke greške. Treba, ipak, napomenuti da oko 200.000 naših građana nije isparilo iz statistike, već se oni vode pod šifrom bivših Jugoslovena, sa svim pripadnicima iz bivših republika SFRJ. Naravno da tih 196.911 građana koji su ostali neraspoređeni nisu svi državljani naše zemlje. Mali broj njih još nije rešio svoj status, ali je gotovo sigurno da je više od 90 odsto državljana SCG, koji će se statistički tek prikazati u narednih nekoliko godina kad bude došlo do promena pasoša i državljanstva, u stvari kad više neće biti državljani SRJ, već državljani SCG – navode u Ambasadi.

Građani SCG tradicionalno u Nemačkoj po brojnosti zauzimaju drugo ili treće mesto.

– Nekad smo na drugom mestu iza građana Turske, a nekad tek na trećem iza Italijana, u zavisnosti od toga koliki broj njih dođe iz Italije – kažu u Ambasadi

Međutim, ove godine Zavod za statistiku u Vizbadenu državljane SCG po brojnosti je stavio tek na peto mesto, iza Turaka, Italijana, Poljaka i Grka.