Južna srpska pokrajina sve bliža konačnom statusu

JUŽNA SRPSKA POKRAJINA SVE BLIŽA KONAčNOM STATUSU

U PREGOVORE IZ KOSOVSKOG MRAKA

• Kai Eide u svom izveštaju ocenio da je na Kosovu „mračna situacija“, ali ipak preporučio Kofiju Ananu početak pregovora

Generalni sekretar UN Kofi Anan uputio je Savetu bezbednosti pismo u kojem preporučuje početak pregovora o budućem statusu Kosova. Anan je doneo preporuku o pokretanju procesa za utvrđivanje statusa Kosova na osnovu izveštaja koji mu je 4. oktobra predao specijalni izaslanik za procenu standarda na Kosovu Kai Eide. Ipak, i pored preporuke da pregovori mogu da počnu, situaciju na Kosovu Eide je ocenio kao „mračnu“.
– Slučajevi međuetničkih zločina i nasilja često se ne objavljuju, što lišava etničke manjine slobode kretanja i ohrabruje nekažnjivost u albanskoj etničkoj većini na Kosovu“, navodi se u izveštaju Kaija Eidea.

Rezolucija Senata SAD

Američki Senat jednoglasno je usvojio Rezoluciju o Kosovu kojom se dve strane, srpska i kosovska, pozivaju da dogovorom reše pitanje budućnosti pokrajine i to bez prejudiciranja ishoda pregovora o statusu Kosova, saznaje agencija Beta iz diplomatskih izvora u Vašingtonu.
U tekstu rezolucije, ne pominje se nezavisnost Kosova već se poziva na kompromisno rešenje i naglašava da budući status Kosova mora da odražava potrebe, ciljeve i želje dve strane. Rezolucijom se zahteva „da budući status Kosova uvaži stabilnost regiona, stabilnost demokratskih institucija i demokratskih snaga na Kosovu“.

Posebnu pažnju u izveštaju Eide, posvećuje budućoj zaštiti pravoslavnih objekata na Kosovu i predlaže da oko srpskih pravoslavnih verskih objekata i institucija u pokrajini budu formirane „zaštitne zone“ i da ti objekti budu stavljeni „pod neku vrstu međunarodne zaštite“. On je naveo „da nije važno samo zaštititi pojedine objekte kao kulturne i verske spomenike, već takođe i kao žive zajednice“, pri čemu se posebno misli na pravoslavne manastire u pokrajini.
Iako se očekuje početak obnove crkvenih objekata koji su uništeni ili oštećeni od 1999. godine, Eide naglašava da će biti neophodna neka vrsta međunarodne zaštite, posebno kada NATO-om predvođene mirovne snage napuste Kosovo. Norveški diplomata posebno ističe da albanski lideri moraju zaustaviti „nastojanja da ponovo napišu istoriju Kosova i izbrišu sve tragove njegovih pravoslavnih institucija“.

Petersen zadovoljan

Šef Unmika Soren Jesen Petersen izrazio je zadovoljstvo zbog preporuke generalnog sekretara UN Kofija Anana Savetu bezbednosti UN da počnu pregovori o statusu Kosova.
– Generalni sekretar je preporučio Savetu bezbednosti da pregovori o statusu Kosova treba da počnu. Mene je, naravno, generalni sekretar konsultovao i ja sam prihvatio njegovu preporuku sa dobrodošlicom – rekao je Jesen Petersen.

U svom izveštaju, čije se integralno objavljivanje tek očekuje u javnosti, Kai Eide preporučuje da se pored „ambicioznog plana za decentralizaciju“ Srbima trebaju dati odgovornosti „u oblastima kao što su policija, pravosuđe, obrazovanje, kultura, mediji i ekonomija“.
On naglašava da se „Kosovski Srbi plaše da će postati dekoracija nekoj centralizovanoj političkoj instituciji, sa malo mogućnosti da dovedu do opipljivih rezultata“, dodajući da su „Kosovski Albanci učinili malo kako bi te strahove odagnali“.
Takođe, konstatuje Eide, vlasnička prava se „niti poštuju niti su osigurana“. Srbi koji su napustili Kosovo nakon NATO bombardovanja 1999. godine prestali su sa povratkom i trebaće mnogo vremena da se to promeni.

Visoki predstavnik?

Pored snaga NATO saveza koje će po svemu sudeći i dalje u izvesnom broju ostati na prostorima Kosova i Metohije, Eide smatra da „treba razmišljati o visokom predstavniku ili nekom sličnom angažmanu koji će čvrsto biti vezan za EU sa kontinuiranim učešćem šire zajednice“.
Međutim, on ne predlaže ovlašćenja koja visoki predstavnik ima u Bosni i Hercegovini, već ističe da je potrebna posebna odgovornost „na područjima vezanim za međuetničke odnose“.

Nosilac Srpske liste za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović izjavio je da je vest o skorom početku pregovora o statusu Kosova očekivana, ali je ocenio da srpska strana za to nije spremna.
– Srpska strana nije spremna za razgovore, tako da ćemo tipično srpski, „navrat-nanos“, napraviti delegaciju koja neće moći da postigne svoj maksimum – rekao je Ivanović.
– Ono što sada možemo da učinimo je da se što bolje pripremimo, jer će razgovora biti s nama ili bez nas – rekao je Ivanović i dodao da je važno da srpska strana stvori jedinstvenu platformu i odredi u kojoj će se formaciji preporučiti međunarodnoj zajednici.
Ivanović je istakao da je sada najvažnije da Srbija objasni svoju platformu, da jasno i glasno kaže ko će biti u sastavu tima i ekspertskih grupa, da ih okuplja i da ima diplomatsku ofanzivu.
– Važno je da se obilaze gradovi kao što su Brisel, Vašington, NJujork, Berlin, Moskva i London, da se kroz direktne komunikacije sa ljudima koji rešavaju sudbinu ne samo Srbije već Balkana kaže da nećemo prihvatiti nezavisnost – naglasio je Ivanović.
On je upozorio da se Albanci za razgovore spremaju dve godine, da su u poslednjih šest meseci u više navrata bili na seminarima i kursevima na kojima su se pripremali za pregovore, a da su od kosovskih Srba samo dvojica bili na nekoj obuci van zemlje.

Drašković: činjenice na našoj strani

Vest o izveštaju koji je specijalni izaslanik generalnog sekretara za evoluaciju na Kosovu Kai Eide predao Generalnom sekretarijatu, ministar spoljnih poslova SCG Vuk Drašković prokomentarisao je za vreme svog boravka u Parizu.
– Kao što sam i očekivao, izveštaj je objektivan i veoma kritičan kada su u pitanju standardi, primena standarda i uopšte, generalna situacija na Kosovu i Metohiji, a pre svega izuzetna ugroženost srpskih i ostalih manjina. Eide ističe i insistira u izveštaju da puna primena standarda mora da bude kamen temeljac samog procesa razgovora i uslov za bilo kakav uspešan završetak razgovora.
Ministar Drašković kaže da nije imao nikakvu sumnju i da je unapred znao kaakav će biti izveštaj.
– Pregovori će početi u decembru. Sednica Saveta bezbednosti je zakazana za 24. oktobar i izvesno je da će potvrditi preporuku generalnog sekretara, posle koje će Kofi Anan dobiti odrešene ruke da imenuje svog specijalnog izaslanika za pregovore.
– Odluka je doneta. Ide se u pregovore o budućnosti Kosova. Mi nemamo nijedan razlog da se plašimo pregovora. Sve činjenice su na našoj strani. Ugroženost naroda i crkava su dodatni argumenti koji učvršćuju našu državnu poziciju. Naša pregovaračka pozicija „više od autonomije, a manje od nezavisnosti“ kompromisna je, a svet insistira na kompromisu – zaključio je Drašković.

Predsednik zajednice srpskih opština i naselja na Kosovu i Metohiji Marko Jakšić izjavio je da standardi nisu ispunjeni, da je stanje veoma loše i da preporuka za početak razgovora nije korektna.
– Šta je tu je, mi kao narod i država moramo da se spremimo za razgovore, jer su svi aduti na našoj strani – rekao je on i dodao da ti razgovori treba da budu direktni, a ne da se vode po principu „šatl“ diplomatije, jer bi direktni kontakti srpskoj strani omogućili da sagovornicima direktno iznese svoju istinu.