Izvori VESTI o planu međunarodne zajednice za Kosovo

IZVORI „VESTI“ O PLANU MEđUNARODNE ZAJEDNICE

KOSOVU DRŽAVA NA PET GODINA

• U slučaju da u Srbiji do kraja godine budu raspisani izbori, odluka o konačnom statusu biće odložena • Vojislav Koštunica u sredu govori pred Savetom bezbednosti UN-a

Izvori „Vesti“ bliski međunarodnim posrednicima za pregovore o statusu južne srpske pokrajine otkrivaju da je „već odlučeno da Kosovo dobije uslovnu nezavisnost na pet godina, a da se Srbima decentralizacijom obezbedi vlast u određenom broju opština.
Naši sagovornici tvrde da rok za saopštavanje te odluke zavisi od termina raspisivanja izbora u Srbiji, Naime, u slučaju da u Srbiji do kraja godine budu raspisani izbori odluka o konačnom statusu biće odložena. S druge strane, ako izbori budu tek naredne godine u ovoj godini Kosovo dobija odloženu nezavisnost.

Fejt menja Petersena?

Nezvanično se saznaje da će naslednik Sorena Jesena Petersena biti Amerikanac Piter Fejt, koji neće imati značajniji uticaj na dešavanja na Kosovu jer „glavni igrač“ ostaje general Stiven Šuk koji trenutno vrši dužnost specijalnog izaslanika generalnog sekretara UN-a za Kosovo.

I poseta Albera Roana, zamenika Martija Ahtisarija specijalnog izaslanika UN-a za Kosovo, imalo pre svega za cilj da utvrdi da li bi Obilić mogao biti jedna od srpskih opština, tvrde izvori „Vesti“ bliski međunarodnim strukturama, dok je zvanično saopšteno da je Roan boravio u Obiliću i razgovarao sa meštanima „o njihovom svakodnevnom životu“. Naši izvori, objašnjavaju da već postoji spremljen dokument koji predviđa formiranje sedam ili osam srpskih opština na Kosmetu. Sporan je jedino Obilić. Sagovornici „Vesti“ kažu da je Roan hteo i lično da se uveri kako stoje stvari na terenu.
S druge strane, član beogradskog pregovaračkog tima Dušan Bataković izjavio je da su verovatni datumi za pregovore o statusu Kosova 17. i 18. jul, kada će se razgovarati o decentralizaciji i kulturnoj baštini. Zamenik specijalnog izaslanika UN za Kosovo Alber Roan nije posetio Beograd, kako je ranije najavljeno, zbog zdravstvenih problema. Sa članovima beogradskog pregovaračkog tima, umesto Roana sastao se tim stručnjaka za decentralizaciju i zaštitu kulturne baštine.

Uskoro smena Ahtisarija

– Marti Ahtisari će, naši izvori tvrde, biti sigurno smenjen, a njegov naslednik najverovatnije biće Kai Eide. Ahtisarija na tom mestu drži još samo lično prijateljstvo koje ima sa Kofijem Ananom – kažu izvori „Vesti“.
Srbiju međunarodna zajednica tretira kao zemlju u raspadanju a pritisak na njen državni vrh čini i MMF koji zahteva da se povuče naredba da Srbi sa Kosova ne primaju više platu od Unmika. Prema našim izvorima zbog toga je ministar finansija Mlađan Dinkić bio vrlo zainteresovan da bude deo tima za pregovore.

Da se licitira sa brojem srpskih optština u budućem nezavisnom Kosovu govori i izjava ministra za lokalnu upravu LJutvija Hazirija koji je objasnio da je prištinski tim za pregovore ponudio formiranje novih opština i da je to „jedino moguće rešenje po evropskim standardima“.
Haziri je „Vestima“ rekao da, pored već postojećih opština Novo Brdo, Štrpce i Zvečan, Srbi mogu dobiti opštinu Gračanica, Ranilug i severnu Mitrovicu kao deo grada koji će činiti dve opštine. Po njegovim rečima multetničke, a ne srpske opštine, biće Lipljan, Gnjilane i Obilić sa garantovanjem svih prava i visokim funkcijama za Srbe.
S druge strane, na sednici Saveta bezbednosti (SB) Ujedinjenih nacija u NJujorku, koja će biti posvećena Kosovu i Metohiji, u četvrtak 13. jula, govoriće predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica. Sednica će, kako se najavljuje, biti zatvorena za javnost, a srpski premijer bi članovima SB UN-a trebalo da se obrati u prvom delu zasedanja i iznese stav Vlade Srbije.

Kupovina pokrajine

U zamenu za nezavisno Kosovo, kako se spekuliše u srpskoj javnosti, Ahtisari će navodno punuditi da se Srbija i bez ispunjenja haške obaveze o izručenju Ratka Mladića, priključi Partnerstvu za mir i Evropskoj uniji, da joj se omogući pristup fondovima EU i odobri novčana pomoć SAD, kao i da se uveća direktno investiranje na teritoriji Srbije.
U Vladi Srbije beogradskim medijima je rečeno da do sada ni u jednom razgovoru premijera Koštunice sa predstavnicima Kontakt grupe nije pominjana Ahtisarijevoj ponudi. Rečeno je takođe i to da je Vlada Srbije u diplomatskim izvorima saznala za postojanje te tzv šoping ponude, ali da je vladin stav nepromenjiv i glasi da je Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije i da ga neće trampiti za političke ustupke.

Aleksandar Simić savetnik srpskog premijera potvrdio je beogradskim medijima da će Koštunica izložiti platformu države Srbije o autonomiji za Kosmet i stavove o dosadašnjem toku pregovora sa kosovskim Albancima u Beču, a obrazložiće i predlog koji su on i predsednik Srbije Boris Tadić u formi pisma, uputili zemljama članicama Kontakt grupe, generalnom sekretaru UN-a i njegovom specijalnom izaslaniku za Kosovo Martiju Ahtisariju.
U drugom delu sednice, bez Koštuničinog prisustva, Marti Ahtisari, specijalni izaslanik UN-a za Kosovo, članicama SB-a trebalo da iznese svoje viđenje pregovaračkog procesa.