Izložba Da se ne zaboravi 2013

17. mart 2013. godine u 18 časova, Svetosavski dom na Vračaru

Izložba Da se ne zaboravi – deveta po redu – tradicionalno okuplja studente Akademije Srpske Pravoslavne Crkve za umetnosti i konservaciju oko sećanja na srpsko nasleđe na Kosovu i Metohiji. Kopijama ikona i fresaka svi zajedno se podsećamo na pogrom Srba sa tih prostora u toku kojeg je 17. marta 2004. godine odneto mnogo života, ali je i i srušeno mnogo od onoga što je vekovima čuvano i što je bilo vredno za srpsku duhovnu kulturu.
Sa blagoslovom Njegove Svetosti Patrijarha srpskog G. Irineja, ove godine 17. marta u Svetosavskom domu na Vračaru, studenti Akademije pod mentorstvom mr Gorana Janićijevića izlažu kopije fresaka srpske vladarskje loze Nemanjića, koja izrasta iz ravnoapostolnog cara Konstantina čiji 1700-togodišnji jubilej od donošenja Milanskog edikta proslavljamo. Sa druge strane biće predstavljena saradnja i sa Galerijom fresaka Narodnog muzeja čiji će direktor mr Bojan Popović izgovoriti prikaz izložbe na svečanom otvaranju, koje počinje u 18 časova.
Izložba će trajati, kao i svake godine, od 17. marta – početka pogroma – do 24. marta 2013. godine – do datuma kada je NATO alijansa počela sa bombardovanjem Srbije i Crne Gore 1999. godine.
Modeli muzeološke kopistike kao i reinterpretacije sa kreativnim pretpostavkama nalaze zajedničke ciljeve u odnosu na spomeničko nasleđe koje, u našem slučaju, predstavlja srednjovekovno slikarstvo sa područja Kosova i Metohije. Galerija fresaka nam sa svojom impresivnom zbirkom kopija, u tom smislu jeste hram pamćenja ove umetnosti i njenih gnoseoloških premisa. Visoka škola – Akademija SPC za umetnosti i konservaciju, prema prirodi edukativnih svojstava programski obuhvata pomenuto nasleđe kao osnov njegovih reintepretacija. Odabrani radovi izlagani su redovno od 2005. na izložbama koje su pod naslovom Da se ne zaboravi organizovane u Galeriji fresaka, Narodnoj biblioteci Srbije i najčešće u Svetosavskom domu hrama Svetog Save na Vračaru. Kada je đakon Ivica čairović pokrenuo ovu inicijativu, nije se moglo ni slutiti da će ovo molitveno-umetničko sećanje, kroz godine koje su dolazile, postati sve aktuelnije i goruće pitanje našeg kulturnog pamćenja.
Ovogodišnju postavku u Galeriji Svetosavskog doma na Vračaru čine heterogeni ciklusi radova jer su i njeni različiti ciljevi obuhvaćeni jedinstvenom idejom sećanja na martovski pogrom i ugroženost kulturnog nasleđa. činjenica da se održava u vreme proslave 1700. godišnjice Milanskog edikta opravdana je izlaganjem replika fresaka sa predstavama Svetih Konstantina i Jelene iz Gračanice i Dečana (Snežana Belić, Nikola Kovačević, Goran Janićijević i Miodrag Milutinović) kao i izvanrednom kopijom Vozdviženja časnog krsta iz Gračanice rad Stanislava čavića, kopiste i nekadašnjeg predavača na Akademiji SPC. Ovogodišnja izložba je bila i prilika da se setimo i pionira muzeološke kopistike koji su rano delali na Kosovu i Metohiji pre svega Zdenka Živković čiji je rad takođe uvršten u postavku. Ne tako davno imali smo priliku da vidimo radne kopije koje u Bogorodici Ljeviškoj radila sa Branislavom Živkovićem . Sećanje na Zdenku vezano je, uz pomoć nastavljača njenog dela Stanislava čavića i Dejana Milosavljevića i za kopističku radionicu u Sopoćanima kroz koju su prošli i studenti Akademije SPC Dragana Rogić, Marija Damjanović, Danica Jevtić Šišović, Mirjana Nanut, Ivana Petrović i Suzana Parenta.
Sadašnji studenti Akademije SPC opredelili su se za predstavljenje likova Svetih Nemanjića čija je vladarska ikonografija nastojala na osnovu identifikacije sa prvim hrišćanskim vladarem. Kultura koja je pre 1700. godina utemeljivana na Bosforu imala je, blagodareći težnjama Carstvu Nebeskom kod blagočestivih srpskih vladara, refleksija u srednjevekovnoj kulturi koja je nastajala između tokova Bistrice, Knina, Laba, Sitnice, Ibra i Drima. Da je umetnost lek protiv zaborava pokazuje i ovogodišnje naše kososvsko sabranje u Svetosavskom domu na Vračaru.
Goran Janićijević
Izvor: Visoka škola Akademija SPC za umetnosti i konservaciju