Isključenje, pa pomračenje

U poslednjem kolu ligaškog dela NPL 2 Novog Južnog Velsa, u direktnom duelu za titulu s akademijom Central Koust Marinersa, Beli orlovi nisu uspeli da naprave podvig i osvoje regularni deo prvenstva.

Srpski tim je poražen sa 4:1, sa tri primljena gola u poslednjih dvadeset minuta utakmice, pa su sezonu završili na četvrtom mestu, a pehar je pao u ruke upravo ekipi iz Gosforda. Srećom, plasman Boniriga u plej-of je ranije bio obezbeđen, pa će se ipak boriti za veliko finale, i to protiv istog rivala i na istom mestu, u predstojeću nedelju.

Snovi Belih orlova o tituli premijera raspršili su se kao mehur od sapunice u samo jednom trenutku potpune nesmotrenosti Brejdija Smita. Inače pouzdani defanzivac je u momentu pomračenja zdrave fudbalske logike bez ikakve potrebe oštro startovao na igrača Marinersa, kraj aut linije duboko na protivničkoj polovini i dobio drugi žuti karton pri rezultatu 1:1, baš kada je jezičak na vagi krenuo da naginje na stranu Boniriga.

Od tog 64. minuta sav prethodni trud je pao u vodu, a igrači akademije Marinersa su znalački iskoristili čoveka više na terenu i u završnici izrešetali mrežu golmana Hronopulosa. Samo dva minuta pre isključenja Smita, rezultatski balans u utakmicu vratio je Eron Piterson, čiji je pogodak momentalno raširio krila Orlovima. Nažalost, umesto preokreta, nekoliko desetina navijača Boniriga koji su otputovali na ovo vruće gostovanje svedočili su strmoglavom padu svojih miljenika.

Sudija pokazuje crveni karton Brejdiju Smitu

Da bi stvari mogle da krenu neželjenim tokom videlo se u nekoliko navrata uoči prelomnog momenta. Brejdi Smit je u više situacija ispoljio očiglednu nervozu, burno reagovao na sudijske odluke, u nezadovoljstvu demonstrativno udarao loptom o zemlju i glasno protestovao. Glavni arbitar mu je par puta progledao kroz prste, ali kod tog faula u 64. minutu nije bilo pardona.

Samo da su igrači Boniriga u prvom poluvremenu bili prisebniji u napadu, sigurno bi se do kraja pričala druga priča. Međutim, neiskorišćene prilike Pitersona, Milera i Armsona, kao i prečka Kadrića u finišu prvog dela meča, kažnjeni su na samom isteku poluvremena. Hari Mekarti se ušunjao iza leđa defanzivaca Orlova i lobom matirao Hronopulosa u 41. minutu.

Od hladnog tuša gosti su se oporavili u već opisanom 62. minutu kada je Piterson spakovao loptu iza leđa inače odličnog golmana Marinersa. A, ono što je usledilo u poslednjih 20 minuta staje u rečenicu: Kaculis, Smajli i Kuri su rafalnom paljbom naterali Orlove da tri puta kapituliraju i oproste se od titule premijera. Nezasluženo, jer su većim delom susreta imali više od igre, ali jednostavno kad su ostali s igračem manje sve se pretvorilo u igru mačke i miša.

Trener Boniriga Vejn O’Saliven je u finišu napravio ofanzivne izmene, poslao na teren Džudu Klera i Radovana Pavićevića, ali ni oni više nisu mogli da vrate posrnuli tim na kolosek. Marinersi se nisu osvrtali, već su opušteno odigrali do kraja i proslavili osvajanje titule.

Eron Piterson postiže izjednačujući pogodak

Spirit i Tigrovi za finale

Pored ispuštene titule, ovaj poraz je utoliko bolniji za Orlove jer će se kao četvrtoplasirana ekipa opet sastati sa Marinersima u polufinalu. Sledeće nedelje, 4. oktobra u 3.00 popodne sledi repriza poslednjeg kola, na istom terenu u Pluim Parku u Gosfordu.

U drugom polufinalu, veče ranije, Spirit će dočekati Tigrove sa severa Sidneja. Pobednici polufinala odmeriće snage u velikom finalu, koje se igra 11. oktobra na Valentajn Sports Parku u Glenvudu.

Najbolji napad jači od najčvršće odbrane

Da se fudbal igra 90 minuta pokazuje i statistika Druge premijer lige, u kojoj je čak 70 odsto golova prpteklog vikenda postignuto je u poslednjih 25 minuta. Nažalost, ovo pravil nisu imali na umu Beli orlovi iz Boniriga, koji su do poslednjeg kola imali najčvršću odbranu u prvenstvu. Međutim, četiri primljena gola od Marinersa pomogla su Tigrovima sa severa da se izjednače sa srpskim klubom na listi timova sa najmanje primljenih golova. S druge strane, Marinersi su opravdali zvanje najefikasnije ekipe šampionata, pošto su u 11 mečeva postigli čak 38 pogodaka.

NSW NPL2

Rezultati 11. kola: CK Mariners (A) – Beli orlovi 4:1, Blektaun – Hils junajted 3:1, St. Džordž Sejnts – Spirit 0:2, Tigrovi – Hakoa 3:1, St. Džordž siti – Njukasl (A) 4:1, slobodni su bili Rejdersi.

1. C. Koust (A) 10 7 2 1 38:20 23
  2. Spirit 10 7 1 2 26:18 22
  3. Tigrovi 10 6 2 2 26:12 20
  4. Beli orlovi 10 6 1 3 16:12 19
  5. Blektaun 10 4 3 3 19:13 15
  6. St. Džordž siti 10 5 0 5 25:24 15
  7. Hakoa 10 3 1 6 12:20 10
  8. St. Džordž Sejnts 10 2 3 5 14:24 9