Guverner Rod Blagojević uhapšen zbog korupcije

Ilinoiski guverner, srpskog porekla, osumnjičen da je hteo da se okoristi u procesu imenovanja naslednika Baraka Obame u Senatu SAD

Vašington, 9. decembra – Prenos vlasti u Americi dobio je neočekivano dramatičan zaokret – pokušano je da se zloupotrebi vlast: guverner Ilinoisa Rod (Milorad) Blagojević, srpskog porekla, uhapšen je danas pod sumnjom da je hteo da se okoristi u procesu imenovanja naslednika novoizabranog američkog predsednika Baraka Obame (47) u Senatu. Pripremao se da sutra proslavi 52. rođendan ali je, sa svojim šefom kabineta Džonom Herisom (46), stavljen pod nadzor federalnih organa koji ih optužuju za retko zabeleženi vid korupcije – da su hteli da profitiraju u postupku povezanim s promenom na vrhu SAD.

U izveštaju na 76 stranica, Federalni istražni biro (FBI) obaveštava da je, sa sudskim odobrenjem, prisluškivao Blagojevićeve razgovore u kojima je „pokušavao da pribavi ličnu finansijsku korist” u postupku određivanja političara koji treba da zauzme mesto u Senatu SAD, upražnjeno izborom Obame za šefa Bele kuće. Po ovdašnjim paragrafima, za takvu popunu (do isteka početog senatorskog mandata) nadležan je guverner savezne države (što je u Ilinoisu Blagojević).

Štab novoizabranog predsednika nije reagovao javno, bar u prvim satima, na vest o senzacionalnom hapšenju istaknutog člana Demokratske partije (čiji je član i Obama). A koji je svojevremeno ispoljavao ambicije da se kandiduje za šefa Bele kuće.

Ilinois je rekorderpo guvernerskoj korupciji, tvrdi televizija Em-Es-En-Bi-Si. Od poslednjih sedam čelnika, kaže, tri su dopala zatvora. Blagojević bi bio, ako se potvrde nalazi protiv njega, četvrti od osam.

Osim sumnjičenja za korupciju u postupku određivanja Obaminog naslednika u Senatu, Blagojeviću se prebacuje i da je pretio konzorcijumu izdavačke kompanije Tribjun, koja upravo traži zaštitu u bankrotstvu. Zahtevao je, navodi se, da se prethodno iz lista „čikago tribjun” izbacečlanovi uredničkog tima koji su o njemu nepovoljno pisali. Taj dnevnik je tražio parlamentarno suđenje (impičment) Blagojeviću za ranije „prestupe”.

On je znao da je protov njega u toku istraga, saopštio je FBI. A ipak je „ubrzao nedozvoljene radnje”, dodao je predstavnik policije.

Prema onima koji su imali uvid u dokumente FBI, Blagojević je govorio da je nadležan za postavljenje novog senatora „što je stvar od suvog zlata i neću je dati tek tako, a možda ću i sebe padobranom spustiti na to mesto”. Po zakonu Ilinoisa, dok je još guverner, on raspolaže ovlašćenjem za pomenuto postavljenje. Može, napominju analitičari, i da se brani– da je sve što je snimljeno rekao u šali, ironiji ili radi kozerskog uvećanja sopstvene važnosti.

Potomak je, inače, srpskih iseljenika koji su ovde došli posle Drugog svetskog rata i radili u metalurgiji. Jedini je guverner „naše gore list”, posle Džordža Vojnoviča (republikanca) koji je na toj funkciji bio u Ohaju.

Blagojević, koji je vernik Srpske pravoslavne crkve, prvi je demokrata koji je u Ilinoisu izabran za guvernera posle 1972. Nedavne ankete pokazivale su da uživa podršku samo četiri odsto ispitanika u toj saveznoj državi. Istraživačka organizacija Rasmusen riport proglasila ga je najmanje popularnim guvernerom u SAD. Slično je konstatovao i „čikago tribjun”, na osnovu svojih istraživanja u poslednje tri decenije…

čuju se zahtevi da Blagojević podnese ostavku. Uz napomenu da nikome od kandidata za naslednika Obame u Senatu ne bi odgovaralo da ga postavi guverner osumnjičen za korupciju.

Ilinois i Srbija uspostavili su pobratimske odnose, jer u toj američkoj državi živi najveći deo ovdašnje srpske dijaspore. Prema dostupnim procenama, u Ilinoisu živi oko 300.000 ljudi srpskog porekla.

Ovo je tužan dan za ceo Ilinoiskomentariše se najnovije afera. Na konferenciji za novinare o „slučaju Blagojević”, govorio je savezni tužilac Patrik Ficdžerald. On je vodio specijalnu istragu i povodom skandala u vezi sa otkrivanjem identiteta tajne operativke CIA, koji je doveo do zatvorske kazne glavnog saradnika još činodejstvujućeg potpredsednika Ričarda čejnija.

I u „slučaju Blagojević” važi „pretpostavka nevinosti” dok se krivica ne dokaže, izjavio je Ficdžeraldi dodao da su dosadašnji nalazi protiv guvernera Ilinoisa „zaprepašćujući”.

– Probudili su Blagojevića u šest ujutru – izjavio je danas predstavnik FBI. Naveo je da je guverner odmah upitao: „Da li je to šala?”. Šale, ističe istraga, nema…

ROD (Milorad) Blagojević (51) sin je Radiše, koji je bio pripadnik Jugoslovenske kraljevske vojske i došao u čikago posle Drugog svetskog rata. Radio je u lokalnoj čeličani. Rod je završio pravni fakultet, a potom pripravnički staž u advokatskoj kancelariji Edvarda Vrdoljaka, čikaškog političara hrvatskog porekla. I Vrdoljak je kasnije završio u zatvoru zbog prevara.
Blagojevićeva karijera je praktično započela kada se oženio Patrišom Mel, kćerkom uticajnog čikaškog političara Ričarda Mela. Uz njegovu pomoć postao je gradski tužilac, zadužen za porodično nasilje, 1992. godine je izabran za člana Predstavničkog doma države Ilinois, a 1996. i u Predstavnički dom američkog Kongresa. Tokom NATO bombardovanja 1999. godine boravio je u Srbiji, zajedno sa Džesijem Džeksonom. Za guvernera Ilinoisa izabran je 2002. i ponovo 2006. godine. Poznat je po levičarskim stavovima i zalaganju za prava homoseksualaca, ukidanje smrtne kazne i prava na držanje oružja. Poznat je i po brojnim optužbama za korupciju, a među ličnostima upetljanim u te skandale nalazi se i Toni Resko, preduzetnik, koji je optužen za poslovne malverzacije.