Gala Čaki prvi put izlaže u Mađarskoj

Prema rečima umetnice izložba Vaskrslo vreme za nju predstavlja ono neponovljivo vreme jednog jedinog ljudskog života, fantastično u svojoj višeznačnosti, i kao takvo ono postaje građa za beskonačan broj njenih likovnih dela, javlja za Program za dijasporu Diana K. Đurić iz Srpskog kulturnog i dokumentacionog centra u Mađarskoj.

„Svoju kreativnu pažnju sam usredsredila na vaskrsavanje prošlih trenutaka, koji mi pružaju doživljaj nečeg vanvremenskog u meni, nečeg virtuelno večnog. Snagu crpim iz nezaboravljanja i sposobnosti da zamislim mnogostruku istovremenost sudbina. Prisutnost težnje ka shvatanju umiranja što beskrajno traju oko nas, sve te živote koji su pritajene smrti, jeste ono što me navodi na stvaralaštvo. Postojeći život je jedino moguć zahvaljujući popuštanjima i propustima našeg pamćenja. Moj imaginarni život jeste stvaranje živog pamćenja, u kom čuvam sveukupnost pretrpljenih muka. Moja dela se mogu podvesti pod vrstu shematskog izražavanja mog unutrašnjeg života u svoj njenoj dramatičnoj turbulenciji. Na ovaj način oni postaju sveti prostor, svetilište u kom uspostavljam odnos sa ljudima koje sam tragično izgubila. Tragedija me podučava kako da mislim sopstvenu slobodu i da delam na toj osnovi“, rekla je Gala.

Prilikom otvaranja izložbe Milan Đurić je ukazao na značaj očuvanja tradicije ali i prezentovanja savremene srpske kulture u Mađarskoj, kako programima ovdašnje srpske zajednice tako i gostovanjima umetnika iz matice Srbije i dijaspore.

Moglo se čuti da ju je enormna energija, koju poseduje ova mlada likovna stvarateljka, navela da u jednoj godini završi dva master studija na Akademiji umetnosti u Novom Sadu i tako postane prvi student, koji je to ostvario na polju likovnog stvaralalaštva. Te studije su krunisane samostalnom izložbom u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu 2011. godine.

Zahvaljujući toj izložbi, Gala Čaki je postala dobitnik stipendije Ruth Katzman, fondacije iz Njujorka, koja u jednoj godini daruje samo dve stipendije najtalentovanijim stvaraocima. Potom su usledile stipendije u Indiji Raghurajpur International Art/Craft Exchange kao vid usavršavanja i stipendija Artles creative centar, Hämeenkyrö, u Finskoj. Trenutno je na drugoj godini doktorskih studija na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Galino stvaralaštvo je krunisano stipendijama za mlade talente u Srbiji, nagradom za najbolji crtež-studiju, za najuspešniji umetnički rad iz stručno umetničke discipline slikanje, nagradom Mladi heroj u Srbiji, Zlatnom medaljom od strane premijera Dubaia i Zlatnom tubom od ministra kulture u Kataru.

Pored Srbije, Gala se može pohvaliti aktivnim izlaganjem u zemljama kao što su: Katar, Dubai, Abu Dabi, Kina, Indonezija, Austrija, Kanada, Amerika, Nemačka, Holandija, Danska, Belgija, Italija, Portugalija, Rusija, Slovenija, Hrvatska i Crna Gora.

Milan Đurić se između ostalog zahvalio prof. dr Dimitriju Stefanoviću i Janošu Aknai predsedniku Udruženja likovnih umetnika Mađarske na podršci koju su pružili da se Galina izložba prikaže mađarskoj publici.

Postavka će za posetioce biti otvorena do 15. maja.