Duplo sito za vize

Švajcarska je godinama izdavala širom sveta oko 500.000 viza godišnje i u proseku odbijala oko 40.000 zahteva. Posle otkrića brojnih skandala oko „mućki“ sa ovim dragocenim odobrenjima za ulazak u zemlju, u konzularnim odeljenjima 141 ambasade uvedene su znatno oštrije mere kontrole.
Na listi rešenih slučajeva su oni iz Omana (gde je počasni konzul prodao 120 viza za 150.000 franaka), Perua (gde se viza od 42 dolara prodavala po ceni između 300 i 1.000 dolara) i Moskve (gde je otkriveno oko 200 prevara), a poslednji u nizu skandala dogodio se u Pakistanu gde su u nekoliko slučajeva konzularni službenici „trampili“ vize za seksualne odnose sa tamošnjim ženama koje su po svaku cenu htele da se dosele u Švajcarsku.

Dodatni kredit

Bogata švajcarska mora da štedi na svim izdacima i zato je njena diplomatija prisiljena da uzme dodatni kredit kako bi pokrila rashode predstavništava širom sveta. Ta sredstva će omogućiti zapošljavanje novog osoblja, ovoga puta sa švajcarskim pasošem.

Na listi sumnjivih dugo se pominjalo i diplomatsko-konzularno predstavništvo u SCG (najverovatnije se radilo o odeljenju u Prištini), ali je sada ono „nestalo“ sa tog spiska.
Zbog spomenutih skandala širom sveta „na tapetu“ se našla i ministarka inostranih poslova Mišlen Kalmi-Rej, koja se branila da je nametnute mere štednje prisiljavaju da zapošljava činovnike iz redova lokalnog stanovništva. Pošto ne može da zapošljava isključivo švajcarske državljane, ministarka sada šalje kontrolore u najsumnjivije ambasade.

Procena

Kada i Švajcarska pristupi Šengenskom sporazumu, računa se da će za petinu smanjiti broj izdatih viza godišnje (na 400.000). Tada će i njene vize dodatno dobiti na značaju jer će nevoljnicima sa raznih strana sveta širom otvoriti vrata EU.

U centrali u Bernu je sastavljena „lista rizika“ na kojoj su se našla diplomatsko-konzularna predstavništva u zemljama iz kojih dolazi najviše migranata, koje su siromašne i onih u kojima caruju organizovani kriminal i korupcija.
Švajcarci su odnedavno uveli poznati princip da „četiri oka bolje vide“, pa sada svaki zahtev za dobijanje vize moraju da prekontrolišu dva konzularna službenika. Otežan je i pristup šalterima jer su u pojedinim ambasadama (Moskva) uvedene posebne mere predostrožnosti – sumnjive osobe moraju najpre da prođu informativni razgovor u izdvojenim prostorijama.