Državljani Srbije mogu da nađu posao u Nemačkoj

Lekarima i informatičarima iz Srbije može da bude odobren rad u Nemačkoj u slučaju da slobodna radna mesta iz njihove profesije nisu zainteresovani „privilegovani kandidati“, odnosno državljani jedne od zemalja Evropske unije (EU).

Kako je prenela nemačka medijska kuća Dojče vele (DW), u Zavodu za tržište rada u toj zemlji su naveli da to pravilo važi i za visokokvalifikovanu radnu snagu iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine (BiH).

Međutim, srpskim, hrvatskim i novinarima iz BiH, ukoliko od nemačke vlade dobiju akreditaciju za izveštavanje, za prijavu boravka u toj zemlji nije potrebna saglasnost Zavoda za tržište rada.

Pomenuto pravilo važi i za sportiste, umetnike, manekene i foto-modele, ukoliko u Nemačkoj ispoštuju određene uslove.

Tako na primer, osobe i njihovi pomoćni saradnici koji zadrže stalno mesto prebivališta u svojoj matičnoj zemlji mogu u Nemačkoj držati naučna predavanja, kulturne i sportske nastupe, aliu najduže tri meseca u jednoj kalendarskoj godini.

Isto važi i za umetnike koji u Nemačkoj učestvuju na festivalima, muzičkim i kulturnim manifestacijama ili na snimanju filmskih i televizijskih produkcija.

Profesionalni sportisti i treneri, stariji od 16 godina, moraju biti angažovani u jednom od nemačkih sportskih klubova, a ovi su dužni da im isplaćuje bruto platu koja može pokriti 50 odsto troškova za zakonom utvrđeno penzijsko osiguranje.

U slučaju manekena i foto-modela, poslodavac je obavezan da Zavodu za tržište rada prijavi njihovo angažovanje pre nego što počne snimanje.

Inače, među zemljama Zapadnog Balkana, nemački Zavod za tržište rada ima Sporazum o zapošljavanju sezonskih radnika samo sa Hrvatskim zavodom za zapošljavanje. Time je sezonsko zapošljavanje u Nemačkoj odobreno samo za državljane Hrvatske.

Srbija i BiH se, međutim vode kao tzv. treće zemlje, što znači da nisu članice EU niti Evropskog ekonomskog prostora, pa njihovi državljani ne mogu da se sezonski zaposle u Nemačkoj, objašnjeno je za DW u Zavodu.