Dr Jelena Ponomarjova o kriminalizaciji Kosova

Za veoma kratko vreme od objave, knjiga Jelene Ponomarjove izazvala je veliku pažnju javnosti, zainteresovane za međunarodne odnose i političku situaciju na Balkanu. Autorka knjige dala je iscrpne, utemeljene, ali i zastrašujuće odgovore na mnoga pitanja u vezi sa događajima u južnoj srpskoj pokrajini, analizirajući genezu neprijateljstava, sukoba i kriminalnog sistema koji je postao osnova najmlađe evropske države.

Knjiga je inicijalno nastala kao deo Zbornika iz 2013, koji je priredio visokouvaženi akademik Andrej Fursov, poznat po svojoj autentičnoj analizi kako zakulisni sistemi moći deluju u globalnoj politici. Fursov je na promociji istakao da knjiga Ponomarjove nije samo naučno istraživanje, već i psihoistorijska analiza koja obuhvata period od pojave albanskog faktora u srednjem veku do današnjih dana.

„Jelena Ponomarjova je dala svoj doprinos time što je uzela kao case study Kosovo, i slučaj Kosova, dakle pravljenje, kako je prevedeno, razbojničke države u čijem stvaranju, kako se naziva u zapadnom sistemu, nezavisno Kosovo, je dubinski učestvovala mafija i gde su korišćeni razni mehanizmi, od, kako znamo, trgovine oružjem i narkoticima, do dokumentovane trgovine organima, i da se, navodno, na tom sistemu gradi politički entitet“, rekao je Miša Đurković.

Knjiga sadrži i kratke ali vrlo zanimljive biografije lidera albanske terorističke organizacije, takozvane OVK.

Jelena kaže da koreni svega što se dešava u savremenosti i u budućnosti uvek leže u prošlosti i podelu prema kosovskom pitanju treba razmatrati po principu odnosa prema sistemu međunarodnih odnosa.

„Oni koji priznaju takozvanu državu Kosovo zalažu se za preuređenje međunarodnih odnosa posle okončanja drugog svetskog rata, oni koji Kosovo ne priznaju zalažu se za očuvanje suvereniteta zemalja i naroda, koji su se borili protiv fašizma i nacizma kao najvećeg zla dvadesetog veka“, rekla je profesorka Ponomarjova.

Jelena Georgjevna Ponomarjova profesor je Teorije međunarodnih odnosa na Moskovskom institutu za međunarodne odnose pri Ministarstvu spoljnih poslova Rusije i jedan je od vodećih specijalista u oblasti novije istorije Balkana.