DIJASPORA ZA DEMOKRATE

KOD NAŠIH ZEMLJAKA RADIKALI TEK NA TREćEM MESTU

DIJASPORA ZA DEMOKRATE

Najviše glasova građana u rasejanju pripalo Demokratskoj stranci, a na drugom mestu Demokratska stranka Srbije

Građani Srbije u rasejanju su podacima koji su do 14 sati pristigli u Republičku izbornu komisiju najveće poverenje ukazali Demokratskoj stranci i njenom lideru predsedniku Srbije Borisu Tadiću. Na drugom mestu je koalicija Demokratske stranke Srbije i Nove Srbije, a treći su radikali. Solidno četvrto mesto je zauzela koalicija koju predvodi čedomir Jovanović, koja je u SAD drugoplasirana. Cenzus je u dijaspori prešao i G17 plus, a u nekoliko zemalja i SPO Vuka Draškovića.
„Vesti“ su u RIK-u dobile podatke za deset evropskih zemalja, SAD i Australiju.
Prema podacima dopisnika „Vesti“ u Generalnom konzulatu Srbije u Frankfurtu glasalo je 425 birača od čega je jedan listić bio nevažeći. DS Borisa Tadića je prvi sa 134 glasa, SRS ima 99, DSS i NS 82, PSS 62 i SPO15. U Generalnom konzulatu u Štutgartu od upisanih 1.860 odazvalo se 453 glasača. DS je takođe vodeći sa 119, sledi SRS sa104, DSS i NS 94, PSS 81, SPS 13, LDP 12, SPO 10 i G17 9.

Vraćeni sa glasanja u Beču

Zanimljivo je da je na glasanje u Konzularno odeljenje ambasade Srbije u Beču došao i veći broj građana koji nije bio upisan u birački spisak za inostranstvo. Neki od njih se nisu prijavili do poslednjeg zakonskog roka 31. decembra, drugi, pak, koji su zatražili upis nisu bili u biračkom spisku. Prema nekim objašnjenjima nisu u spisku, jer navodno nisu bili nikada upisani u birački spisak u domovini, pa ih nadležni nisu uvrstili ni u spisak za inostranstvo. Problem je što to niko o tome nije obavestio niti podnosioce zahteva, ni DKP, čiji su službenici imali muke da nekome od njih to objasne.

Predsednik izborne komisije Radmila Marić je ocenila da neregluarnosti nije bilo.
DS je pobedio i u Berlinu, gde je glasalo 420 od 1.544 prijavljenih. Stranka Borisa Tadića je dobila 102 glasa, SRS 60, DSS – NS 58, PSS 25 glasova, LDP i SPO sa po 10.
Tadić i njegove demokrate najbolji su i u Beču, gde su dobili 146 glasova, dok su DSS-NS drugi sa 116, a slede SRS sa 82, PSS sa 68, Unija Roma sa 26, LDP 24 i SPO 22.
U Austriji je pravo glasa imalo 2.714 birača, a od toga 2.053 u Beču, u Gracu 199 i Salcburgu 462. U Beču je 537 prijavljenih predalo glasački listić, a među njima je deset nevažećih. U Gracu je glasalo 62, a u Salcburgu 150.

Parlamentarni izbori, održani u zgradi misije Republike Srbije pri UN-u u Ženevi, protekli su bez incidenata i neregularnosti. Biračko mesto otvoreno je u nedelju u 07.00 časova, a od upisanih 245 birača do zatvaranja u 20.00 časova glasalo je 120 građana. Mnogi Srbi koji žive u romanskom delu Švajcarske bili su razočarani što se njihovo ime nije našlo na biračkom spisku.

– Zadovoljan sam što su izbori protekli u redu i što su uspeli – rekao je Slobodan Vukčević, ambasador naše misije pri UN-u.

U Švajcarskoj su bila otvorena tri biračka mesta Cirih, Bern i Ženeva, gde je prijavljen najmanji broj birača, a izlaznost je bila oko 50 odsto.
članovi stalnog biračkog odbora su pratili glasanje i jednoglasno se složili da nije bilo problema. DS je prvi sa 34 glasa, 32 je dobio SRS, 25 DSS-NS, devet se odlučilo za SPO, sedam za G17 plus, šest za PSS, a četiri glasa je dobila Jovanovićeva koalicija.