DIJASPORA GLASA SAMO U SRBIJI

MILOŠ TODOROVIć (CeSID) I MINISTAR VOJISLAV VUKčEVIć O PREDSTOJEćIM IZBORIMA

DIJASPORA GLASA SAMO U SRBIJI

• Izmenama izbornih zakona nije predviđeno da se našim ljudima u inostranstvu omogući da glasaju na lokalnim izborima u državi u kojoj žive • Ministar Vukčević tvrdi da bi problem bio rešen kada bi se dijaspori omogućilo glasanje poštom

Funkcioner Centra za slobodne izbore i demokratiju Miloš Todorović rekao je u izjavi za „Vesti“ da će građani Srbije koji žive u inostranstvu moći da glasaju na lokalnim izborima u septembru, ukoliko ovde imaju prebivalište i 19. septembra se zadese u Srbiji.
– Izmenama izbornih zakona nije predviđeno da se našim građanima u dijaspori omogući da glasaju u državi u kojoj žive, jer je to jako komplikovano i prosto nemoguće – objašnjava Todorović.
On je istakao da zakon nije regulisao i omogućio dijaspori da glasa u inostranstvu za lokalnu vlast, jer je i logično da nije zainteresovana da bira ljude koji nemaju neposrednog uticaja na njen život.

Procedura

Miloš Todorović je objasnio da je novi zakon o lokalnim izborima bolji i pravedniji od prethodnog, jer uvođenjem proporcionalnog sitema i male stranke dobijaju šansu da učestvuju u opštinskim vlastima.
– Predsednike opština i gradova prvi put biraju građani, pa će moći direktno da izaberu kandidata za koga smatraju da će najviše doprineti da žive bolje. Sistem glasanja po novom zakonu neće biti komplikovan, jer će građani dobijati dva glasačka listića od kojih su na jednom imena kandidata za odbornike, a na drugom za predsednika opštine, odnosno gradonačelnika – objasnio je Todorović.

– Lokalna vlast je od značaja za građane u gradovima i mestima u Srbiji koji treba da se opredele za one čiji rad treba da ključno doprinese rešenju njihovih komunalnih i drugih problema u toj sredini – kaže Todorović.
Ministar za dijasporu u Vladi Srbije Vojislav Vukčević je ocenio da je neizvodljivo da dijaspora glasa na lokalnim izborima. Prema njegovim rečima ovo ministarstvo će zato zatražiti izmene Zakona o izboru poslanika, kako bi se ubuduće omogućilo glasanje putem pošte – klasične ili elektronske.

Bez posmatrača

Prema Todorovićevim rečima CeSID još nije doneo konačnu odluku, ali najverovatnije neće imati posmatrače na biračkim mestima 19. septembra, jer je suviše skupo da posmatračima pokrije sva biračka mesta u Srbiji.

– Neizvodljivo je da za odbornike jedne opštine glasaju građani rasuti na svim kontinentima sveta. Bilo bi apsurdno da listu za odbornike jedne opštine šaljemo i u Ameriku, Australiju, Evropu ili Afriku – izjavio je Vukčević.
Prema njegovim rečima, kada glasanje poštom bude zakonski regulisano za sve nivoe izbora – od predsedničkih do lokalnih – tek onda se može očekivati da ljudi u dijaspori imaju priliku da zaista učestvuju u političkom životu zemlje čiji su državljani.