Biskup protiv vladike

Uporedo sa previranjem u pravoslavnoj crkvenoj opštini u Minhenu, i smenom tamošnjeg dugogodišnjeg prote Slobodana Milunovića, prelivena je čaša nezadovoljstva tamošnjih vernika. Na svetlo dana „isplivalo je i pismo, koje je pre nekoliko meseci Svetom arhijerejskom sinodu Srpske pravoslavne crkve u Beogradu uputio dr Johanes Fridrih biskup Evangelističko-luteranske crkve u Bavarskoj i član Saveta Evangelističke crkve u Nemačkoj. „Vesti“ su uspele da dođu do tog pisma čije delove prenosimo:
„Sa velikom zabrinutošću obraćam Vam se zbog sve većih teškoća u saradnji sa Srpskom pravoslavnom diocezom (eparhijom) u Nemačkoj“ – stoji na početku pisma dr Johanesa Fridriha, koje je datirano 21. juna 2006. godine. Za razliku od perioda uspešne saradnje i dobrih kontakata, koji su doveli do podrške Katoličke i Evangelističke crkve u gradnji crkve i crkvenog centra u Minhenu i Nirnbergu, u poslednjih nekoliko godina vladika Konstantin je svojim odlukama onemogućio da ove dve crkve dalje pomažu Crkvenoj opštini u Minhenu. Sve to može da dovede do zahteva banke da bude obeštećena i likvidacije Crkvene opštine što bi značilo da crkva i centar pripadnu Katoličkoj crkvi kako bi banka namirila svoja potraživanja.

Dr Johanes Fridrih ukazuje i na činjenicu da se protiv vladike Konstantina vodi krivični postupak zbog utaje poreza i pronevere i da je to razlog što Srpska pravoslavna crkva u Nemačkoj ne može dobiti „Pravo javnosti“ a istraga zbog utaje poreza i pronevere predstavlja prepreku za zajedničku saradnju s vladikom Konstantinom. U pismu se ukazuje i na činjenicu da je vladika preseljenjem u Minhen zauzeo više prostorija Centra čime su one izgubile prvobitnu namenu. Za izgradnju prostorija za delovanje omladine, Jugendring iz Minhena dotirao je 95.000 evra, a one nisu u funkciji zbog čega postoji mogućnost da se traži povrat tih sredstava ili da se Centar izdvoji i bude oduzet Crkvenoj opštini.

Na kraju pisma biskupa Evangelističko-luteranske crkve za Bavarsku dr Johanesa Fridriha stoji da je odlučujuća tačka u celoj stvari suspenzija protojereja Slobodana Milunovića za koga se u pismu navodi da je „njegova ličnost za nas poslednji preostali garant za solidno privredno vođenje Crkvene opštine u Minhenu“. Ako on bude morao napustiti Crkvenu opštinu Minhen, u dogovoru sa Katoličkom crkvom Evangelističko-luteranska crkva će uskratiti dosadašnju podršku. Pri tome biskup Fridrih kaže da zbog svih ranijih razloga saradnja sa vladikom Konstantinom nema daljeg opravdanja.

„Iz navedenih razloga molim Vas, članove Svetog sinoda SPC, za jasnu odluku koja će nam dati do znanja, kako naša saradnja može ići dalje“ kaže u pismu dr Johanes Fridrih i navodi četiri moguća rešenja. To su vraćanje pravnog statusa Crkvenoj opštini Minhen čime bi banka imala pouzdanog partnera, stavljanje svih prostorija crkvenog centra u prvobitnu namenu i vraćanje protojereja Slobodana Milunovića da vodi Crkvenu opštinu ili eventualno stavljanje Crkvene opštine Minhen pod direktnu nadležnost patrijarhata.

Prema dosadašnjim informacijama, na pismo dr Johanesa Fridriha biskupa Evangelističko-luteranske crkve u Bavarskoj iz Beograda nije stigao nikakav odgovor.